Foto Srbija forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PrijemLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 I need Pomoc...

Ići dole 
4 posters
AutorPoruka
welja012
FS član
welja012


Broj postova : 12
Na forumu od : 30.12.2010

I need Pomoc...  Empty
PočaljiNaslov: I need Pomoc...    I need Pomoc...  I_icon_minitime2/1/2011, 06:14

Puno puta sam pokusavao, ali uvek sam imao problema, zato vas molim da mi kazete kako i sta je najbolje korisiti da bih uslikao telo u pokretu... Smile
Nazad na vrh Ići dole
unique93
FS hiperaktivan član
unique93


Broj postova : 151
Na forumu od : 26.09.2010
Godine : 31
Lokacija : obrenovac

I need Pomoc...  Empty
PočaljiNaslov: Re: I need Pomoc...    I need Pomoc...  I_icon_minitime2/1/2011, 07:14

koliko ja znam, treba ti sto veca iso vrednost, ne znam koji aparati imas, ali se preporucuje dslr, posto kod njih moze da se iskoristi i iso 3200 i 6400...i veca brzina okidanja...ja mislim da je to to... Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
welja012
FS član
welja012


Broj postova : 12
Na forumu od : 30.12.2010

I need Pomoc...  Empty
PočaljiNaslov: Re: I need Pomoc...    I need Pomoc...  I_icon_minitime2/1/2011, 08:44

aha... Hvala, imam dslr... Smile))
Nazad na vrh Ići dole
gogindzer
FS član



Broj postova : 5
Na forumu od : 29.09.2010
Godine : 44
Lokacija : Beograd

I need Pomoc...  Empty
PočaljiNaslov: Re: I need Pomoc...    I need Pomoc...  I_icon_minitime19/1/2011, 05:32

pomoć početnika početniku Smile

U zavisnosti sta zelis da postignes:
1) Ako hoćeš da zamrzneš pokret
-zavisi od brzine tela koje snimaš, ali trebalo bi da pređeš u shutter priority, setuješ brzinu na recimo 1/1000, ili brže. Staviš Auto ISO, škljocneš par puta (ako si u mogućnosti). Proveriš kako ti izgledaju fotografije, da li su dovoljno "zamrzle" pokret i da li su dobro exponirane. Ako su dobro exponirane, pogledaš koju je ISO vrednost aparat izabrao, setuješ na tu vrednost i nastaviš da experimentišeš :-)
Ako su slike podeksponirane, ili ti lošeg kvaliteta zbog visoke ISO vrednosti.... hm, dođeš ponovo sutra, ali malo ranije ;-)
2)Ako hoces da se na slici vidi pokret
- spusti ISO, smanji brzinu na recimo 1/250 (naravno ovo zavisi od brzine objekta koji fotografišeš, 1/250 je verovatno ok ako fotografišeš auto koji juri 150km/h Smile), prati objekat koji fotografišeš u tržilu fotoaparata, i to je to... Uz malo sreće i mnogo pokušaja, trebalo bi da dobiješ objekat oštar i u fokusu, a opet u pokretu...

Nadam se da sam ti pomogao...

Nazad na vrh Ići dole
kapetanm
FS aktivan član



Broj postova : 68
Na forumu od : 16.01.2011

I need Pomoc...  Empty
PočaljiNaslov: Re: I need Pomoc...    I need Pomoc...  I_icon_minitime19/1/2011, 12:24

Evo, i ja kao digitalni početnik, sa malo znanja iz analogne imam donekle drugi stav.
Za način fotografisanja objekta koji se kreće bitna je ideja šta se želi prikazati. Kratkom ekspozicijom dobiće se savršena slika, ali će biti zamrznut u kretanju, skoku, pokretu, i u suštini slika će biti statična bez dočarane brzine.
Brzina objekta se u stvari najbolje dočarava dužom ekspozicijom i prednjom kosom postavkom aparata u odnosu na objekt. Delovi objekta koji se slika biće razmazani, pozadina maksimalno oštra, i dobiće se dramatičan efekat kretanja. Poneko ide u lošim svetlosnim uslovima na vrlo duge ekspozicije i "prati" aparatom objekat koji se kreće, na stativu , naravno.
Dakle, zavisi od ideje, ako slikate neku trku u kojoj želite da se vidi tačan poredak,( gde se pobedjuje za "prsa"), precizan prikaz, idete na kratku ekspoziciju koja će zamrznuti položaj u tom deliću sekunde. Ako želite dinamičnu sliku koja treba da oda utisak brzine u odnosu na okruženje, onda dužu.
Pozdrav
Nazad na vrh Ići dole
welja012
FS član
welja012


Broj postova : 12
Na forumu od : 30.12.2010

I need Pomoc...  Empty
PočaljiNaslov: Re: I need Pomoc...    I need Pomoc...  I_icon_minitime2/6/2011, 20:31

Reci te mi, sve sam lako razumeo i odlicno mi ide! Smile Ali kako se podesava ta brzina okidanja? Smile
Nazad na vrh Ići dole
kapetanm
FS aktivan član



Broj postova : 68
Na forumu od : 16.01.2011

I need Pomoc...  Empty
PočaljiNaslov: Re: I need Pomoc...    I need Pomoc...  I_icon_minitime4/6/2011, 10:35

I need Pomoc...  E7b0531f33

Ovde se vidi to tzv. panovanje - slikanje pokretnog objekta sa sporijom ekspozicijom, a njegov najmirniji deo je oštar, dok noge konja i okolina dočaravaju kretanje i brzinu. Ekspozicija je period vremena za koji ulazi svetlost na medij - film ili senzor. Za pokret se obično uzima kratka, s tim da eksperimentima određuješ koji efekat želiš dobiti "razmazanu# ili zaleđenu. NAjbolji savet ti je da staneš na neki nadvožnjak i slikaš kola u pokretu sa različitim vrednostima, pa ćeš proceniti šta ti odgovara. Digitalija je tu u prednosti, odmah vidiš ishod i uporedjuješ.
Same vrednosti ekspozicije su ti uvek označene na nekom točkiću ili u meniju aparata i iskazane su u delovima sekunde, uglavnom, ima i dužih, ali da ne smaram, ako si to hteo da pitaš.
Nazad na vrh Ići dole
welja012
FS član
welja012


Broj postova : 12
Na forumu od : 30.12.2010

I need Pomoc...  Empty
PočaljiNaslov: Re: I need Pomoc...    I need Pomoc...  I_icon_minitime4/6/2011, 20:28

Bas to, hvala, druze, evo pakujem stativ i krecem na nadvoznjak! Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
kapetanm
FS aktivan član



Broj postova : 68
Na forumu od : 16.01.2011

I need Pomoc...  Empty
PočaljiNaslov: Re: I need Pomoc...    I need Pomoc...  I_icon_minitime4/6/2011, 22:21

Ali stani pod nekim uglom u odnosu na saobraćajnu traku - da ti kola ne idu direktno u objektiv, ili od njega.
Baci posle slike da ih vidimo!
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





I need Pomoc...  Empty
PočaljiNaslov: Re: I need Pomoc...    I need Pomoc...  I_icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
I need Pomoc...
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Pomoc
» Pomoc!!!
» POMOC!!!
» Pomoc Amateru
» Savet, pomoc

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Foto Srbija forum :: Foto Srbija Cafe :: Pomoć početnicima u fotografiji-
Skoči na: