Foto Srbija forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PrijemLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Savet, pomoc

Ići dole 
4 posters
AutorPoruka
Feno
FS član



Broj postova : 23
Na forumu od : 06.02.2012
Godine : 39
Lokacija : Beograd

Savet, pomoc Empty
PočaljiNaslov: Savet, pomoc   Savet, pomoc I_icon_minitime25/2/2012, 23:28

Ovo se desava uglavnom: Skoro svaka slika ima na sebi zuto plavi fringde, abberation. Znam da moze photoshop da se izbori sa time, interesuje me kako izbeci da se pojavi u startu cak iako je granica prelaz sa tamne na izuzetno svetlu povrsinu.

Drugo:
Svaka slika, ako se izrazavam dobro ima preveliki soft efekat na sebi. To jest kao da nije fokusirano, bilo unutra ili napolju. Probao sam da slikam zaledjeni Dunav pre neki dan, od 50ak fotki ni jedna nije bila za cuvanje upravo zbog tog soft efekta. Sve sam ih na zalost izbrisao pa nemam sta da okacim sto je tog dana pravljeno, sreca u nesreci je sto mi je svaka druga slika takva pa sam uspeo da docaram taj momenat slikajuci nesto na poslu.

Ukratko-Fringe/abberations, kako protiv toga
-Ostrina slike, uglavnom kada je iza modela svetla povrsina.


Na prvoj slici se vide oba problema (kad se zumiraju slonovi). Dakle problem se najvise vidi pri uvelicavanju slike. Druga pokazuje kolko, tolko solidnu ostrinu kada je pozadina tamna.


Ako nekome ovo izgleda previse banalan problem oprostite. Jesam citao dosta, jeste mi teorija jasna, ali u praksi ne mogu da postignem dobar rezultat. Ili ga postignem ne znajuci kako. Unapred hvala na savetima.
Savet, pomoc 6930999879_3f256a6ff2_b

Savet, pomoc 6784868732_dde85b9d47_b

EDIT:
settings za prvu fotku
focal lenght 14.9 mm
focus mode af-s
VR off
f/6.3
1/40s
aperture priority mode
metering matrix
ISO 200

timer na 2 sec, nije hand held.
Nazad na vrh Ići dole
kapetanm
FS aktivan član



Broj postova : 68
Na forumu od : 16.01.2011

Savet, pomoc Empty
PočaljiNaslov: Re: Savet, pomoc   Savet, pomoc I_icon_minitime26/2/2012, 00:42

A da okačiš i te druge, sa Dunava? I to one sa kojima nisi zadovoljan, da vidimo u čemu je zapravo problem. Nisi naveo koji objektiv koristiš, možda je i u tome odgovor za aberaciju, možda u nečem drugom ( e, da, naveo si da si isključio VR - možda ti je to zamutilo slike)
Nazad na vrh Ići dole
Feno
FS član



Broj postova : 23
Na forumu od : 06.02.2012
Godine : 39
Lokacija : Beograd

Savet, pomoc Empty
PočaljiNaslov: Re: Savet, pomoc   Savet, pomoc I_icon_minitime26/2/2012, 01:33

Nikon p500 nema opciju da mountuje objektiv. Ako nisam izbrisao sa kucnog PCa slike dodacu ih posle 18h, VR ili bez njega, bilo hand held ili na stativu isti problem se javlja. Dok ne okacim slike koga ne mrzi moze da skine te slonove sto sam stavio, uveca sliku do njih i uoci problem. Fringe, soft...generalno nekvalitetna slika.
Nazad na vrh Ići dole
Ljuba
Moderator
Ljuba


Broj postova : 581
Na forumu od : 07.02.2010
Lokacija : Beograd

Savet, pomoc Empty
PočaljiNaslov: Re: Savet, pomoc   Savet, pomoc I_icon_minitime26/2/2012, 05:02

Nedostatke objektiva rešavaš... tako što kupiš skup aparat i objektiv. Da je drugačije, skupi aparati se ne bi ni pravili.

Ni sam ne znam koliko sam puta na forumu napisao da su prosumer aparati turistički i da od njih ne treba očekivati kvalitetnu fotografiju. Jednostavno, služe da se njima zabeleže trenuci sa letovanja, zimovanja i ostalih ...anja. Kvalitet, nebitan.

Postoji softver koji ti možda može pomoći, DxO Optics. Samo, on je ipak predviđen za DSLR, nisam siguran da ima module za tvoj aparat. I malo ga je teže instalirati, ima dobru zaštitu protiv krekovanih verzija, a original je prilično skup.
Nazad na vrh Ići dole
Feno
FS član



Broj postova : 23
Na forumu od : 06.02.2012
Godine : 39
Lokacija : Beograd

Savet, pomoc Empty
PočaljiNaslov: Re: Savet, pomoc   Savet, pomoc I_icon_minitime26/2/2012, 05:18

Naravno, to stoji. Ali ako mogu da napravim macro gde se ogrebotina na patici vidi bistro koliko god uvecao nije mi jasno gde gresim kod fokusiranja, globalno svih podesavanja daljih objekata/modela. Daljih u smislu nekoliko metara, ne pricam o 20+ metara.

Zavrsavam na poslu oko 18h, kuci sam kroz pola sata nakon toga. Okacicu sliku te patike o kojoj pricam i slike Dunava od pre neki dan ako ih i dalje imam.

Sve u svemu:
Macro zadovoljava i vise nego sto sam ocekivao u smislu kvaliteta. Ostalo je problematicno.
Ne ocekujem cuda, ocekujem cistu, ostru sliku. Nista vise.

EDIT: ispravka u prvom pasusu
Nazad na vrh Ići dole
Feno
FS član



Broj postova : 23
Na forumu od : 06.02.2012
Godine : 39
Lokacija : Beograd

Savet, pomoc Empty
PočaljiNaslov: Re: Savet, pomoc   Savet, pomoc I_icon_minitime26/2/2012, 07:28

Hvala za DxO Optics Ljubo. Nasao sam "narodnu verziju" koja radi bez problema. Lagan download jos laksa instalacija. Igrao sam se sa jednom slikom cisto da vidim da li funkcionise i nema nikakvih problema.

Ok...
Slika 1 (patika koja zadovoljava ocekivanja macro-a)
Savet, pomoc 6932122835_b33bfe24fc_b

Slika 2 (udaljenostje svega 2-3 metra, deda sto sedi na camcu je loseg kvaliteta pri uvelicavanju)
Savet, pomoc 6786050746_d087a505b1_b


Slika 3 (guska, sta li je isto pri uvelicavanju pokazuje taj soft efekat)
Savet, pomoc 6932156933_46dbb9c56d_b

Slika 4 (ako priblizite fenjer/lamu u centru fotografije primeticete aberaciju, takodje jedna od stvari koja me interesuje da li moze da se izbegne prilikom hvatanja kadra. I naravno cela slika nije ostra-soft efekat)
Savet, pomoc 6932189133_170814fde9_b

Slika 5 (takodje znak u centru nije ostar kao ni ostatak fotke)
Savet, pomoc 6786062530_87fa38d14e_b

Dakle treba mi pomoc oko ostrine i aberacije bez koriscenja softvera naknadno ukoliko je moguce. Sve ostalo, kompozicija, kadar itd je sekundarno i svestan sam da na tome treba da radim, morace da se saceka toplije vreme za to doduse.

Hvala unapred!
Nazad na vrh Ići dole
Ljuba
Moderator
Ljuba


Broj postova : 581
Na forumu od : 07.02.2010
Lokacija : Beograd

Savet, pomoc Empty
PočaljiNaslov: Re: Savet, pomoc   Savet, pomoc I_icon_minitime26/2/2012, 08:00


Na kom AF modu radiš, sa koliko AF tačaka?

Što se DxO tiče, ako je loš krek, instalira ga kao trial verziju koja ističe za mesec dana. Posle ne možeš da instaliraš ni original jer neće da prihvati registracioni ključ, nekako pamti krekovan i blokira unos drugog. No
Nazad na vrh Ići dole
Feno
FS član



Broj postova : 23
Na forumu od : 06.02.2012
Godine : 39
Lokacija : Beograd

Savet, pomoc Empty
PočaljiNaslov: Re: Savet, pomoc   Savet, pomoc I_icon_minitime26/2/2012, 09:17

U EXIFu za svaku stoji AF-S (single valjda) i to je jedino sto sam nasao da pominje focus, na exif mislim. Mislis da je problem u fultime AF-u? A za spot, matrix itd nisam siguran. Ako sam skapirao matrix je za landscape (sto mislim da mi je bilo na Dunavu namesteno).

DxO - u helpu ne pise da je trial a ne mogu da nadjem ni da pise da je uspesno registrovan. Javljam se posle mesec dana za to.
Nazad na vrh Ići dole
Ljuba
Moderator
Ljuba


Broj postova : 581
Na forumu od : 07.02.2010
Lokacija : Beograd

Savet, pomoc Empty
PočaljiNaslov: Re: Savet, pomoc   Savet, pomoc I_icon_minitime26/2/2012, 09:45


Što je šira AF tačka, veća je mogućnost da promaši fokus. Ustvari, nešto će biti u fokusu, samo je pitanje šta. Spot merenje je najpreciznije, njime odradiš fokus na onome što je bitno, pa prekadriraš. Radi sa malom ekspozicijom, biće oštrije.

Nijedan objektiv nije jednako oštar po celoj širini kadra. U centru je uvek najoštrije, a sa strane i u uglovima kako bude. Ako malo bolje pogledaš, upravo se to vidi na tvojim fotkama. Objekti u pokretu će retko biti precizno fokusirani, i tu koristi malu ekspoziciju.

Isključi fulltime AF.

Aberacije nema šanse da izbegneš bilo kakvim podešavanjima. To je optička mana objektiva i uvek će biti vidljiva na kontrastnim površinama. Jedino može da koliko-toliko pomogne naknadna obrada.
Nazad na vrh Ići dole
Feno
FS član



Broj postova : 23
Na forumu od : 06.02.2012
Godine : 39
Lokacija : Beograd

Savet, pomoc Empty
PočaljiNaslov: Re: Savet, pomoc   Savet, pomoc I_icon_minitime26/2/2012, 10:02

Kul, igracu se ovih dana sa fokusom, nadam se da ce uroditi plodom. Postavicu ovde rezultate. Aberacije sto se tice ne gine mi photoshop...

Hvala Ljubo!
Nazad na vrh Ići dole
Feno
FS član



Broj postova : 23
Na forumu od : 06.02.2012
Godine : 39
Lokacija : Beograd

Savet, pomoc Empty
PočaljiNaslov: Re: Savet, pomoc   Savet, pomoc I_icon_minitime8/4/2012, 21:16

Mesec dana je proslo, smao da obavestim da DxO Optics koji sam skinuo radi i dalje i posle isteka meseca. Ljuba je prognozirao da ce verovatno da prijavi trial i pored kreka, posto je tesko da se "razvali" program.

Radi, ne prijavljuje trial, nisam ga updateovao iako od pre jedno nedelju dana napominje da je update spreman, neki. Ako nekoga interesuje mogu da uploadujem negde (ako link nije mrtav, mogu i da postujem odakle sam svukao).

Hvala jos jednom Ljubo. Pozdrav.
G.
Nazad na vrh Ići dole
ns_salle
FS član



Broj postova : 1
Na forumu od : 10.04.2012

Savet, pomoc Empty
PočaljiNaslov: Re: Savet, pomoc   Savet, pomoc I_icon_minitime10/4/2012, 00:09

Cao Feno,
Molio bih te ako mozes da postavis link.
Unapred zahvalan.
Sasa
Nazad na vrh Ići dole
Feno
FS član



Broj postova : 23
Na forumu od : 06.02.2012
Godine : 39
Lokacija : Beograd

Savet, pomoc Empty
PočaljiNaslov: Re: Savet, pomoc   Savet, pomoc I_icon_minitime10/4/2012, 02:03

1: Nisam kod kuce, ne mogu da vidim tacan naziv ciji je release.
2: Voleo bih da se pojavi neko odgovorniji da kaze kakva je politika sa piratskim stvarima ovde. Da li smem direktan link da stavim ili code ili mora PM.
3: Videcu danas u toku dana da stavim link ako se neko pojavi, u suprotnom saljem PM
Nazad na vrh Ići dole
Ljuba
Moderator
Ljuba


Broj postova : 581
Na forumu od : 07.02.2010
Lokacija : Beograd

Savet, pomoc Empty
PočaljiNaslov: Re: Savet, pomoc   Savet, pomoc I_icon_minitime10/4/2012, 04:28


Šalji PM.
Nazad na vrh Ići dole
Feno
FS član



Broj postova : 23
Na forumu od : 06.02.2012
Godine : 39
Lokacija : Beograd

Savet, pomoc Empty
PočaljiNaslov: Re: Savet, pomoc   Savet, pomoc I_icon_minitime12/4/2012, 03:22

Imas prajvat salle. Dobices jos jedan veceras. Smile
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Savet, pomoc Empty
PočaljiNaslov: Re: Savet, pomoc   Savet, pomoc I_icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Savet, pomoc
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» savet
» Savet
» moze li kritika i savet ?
» savet
» Opet savet

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Foto Srbija forum :: Foto Srbija Cafe :: Pomoć početnicima u fotografiji-
Skoči na: