Foto Srbija forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PrijemLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Moja iskustva sa skeniranjem

Ići dole 
+3
fetus
Dragan
nemanja.mirkovic
7 posters
AutorPoruka
nemanja.mirkovic
FS veteran
nemanja.mirkovic


Broj postova : 321
Na forumu od : 29.08.2010
Godine : 41
Lokacija : Ivanjica

Moja iskustva sa skeniranjem  Empty
PočaljiNaslov: Moja iskustva sa skeniranjem    Moja iskustva sa skeniranjem  I_icon_minitime3/9/2010, 10:30

Prvo,
salute za sve analogicare.
Ja pucam samo film i to za svoju dusu.
Ponekad to zelim da objavim i sta se desava?
Cini mi se da dobijam bolje rezultate ako skeniram sa fotografije, nego kada mi skeniraju u foto-radnji sa filma.
Ja kuci skeniram ka krsu (multi uredjaj: inkjet stampac sa skenerom koji je pre 1 god kostao 5000 din).
Nazad na vrh Ići dole
Dragan
Moderator
Dragan


Broj postova : 161
Na forumu od : 25.01.2010
Lokacija : groblje

Moja iskustva sa skeniranjem  Empty
PočaljiNaslov: Re: Moja iskustva sa skeniranjem    Moja iskustva sa skeniranjem  I_icon_minitime5/9/2010, 00:49

interesantna tema.

Ja sam takodje - prilicno nezadovoljan kvalitetom skena u foto radnjama (Novi Sad)

cak i sa ISO/ASA 100 filmovima, na skeniram fotkama mi je toliko primetno zrno, da me stvarno smeta.


Naravno, pri direktnoj izradi i stampi fotke - nema ni reci o zrnu.


Imam neki svoj Epson matori skener, obican, i nikako da skupim za neki koji ima mogucnost skeniranja transparentnog materijala.
Nazad na vrh Ići dole
fetus
Moderator
fetus


Broj postova : 769
Na forumu od : 14.01.2010
Godine : 50
Lokacija : novi sad

Moja iskustva sa skeniranjem  Empty
PočaljiNaslov: Re: Moja iskustva sa skeniranjem    Moja iskustva sa skeniranjem  I_icon_minitime6/9/2010, 22:47

ja imam epson perfrction 4990 photo skener i ili ja ne znam da podesim sta treba ili on lose radi.
Nazad na vrh Ići dole
nemanja.mirkovic
FS veteran
nemanja.mirkovic


Broj postova : 321
Na forumu od : 29.08.2010
Godine : 41
Lokacija : Ivanjica

Moja iskustva sa skeniranjem  Empty
PočaljiNaslov: Dve stvari   Moja iskustva sa skeniranjem  I_icon_minitime18/9/2010, 09:38

1. Fetuse da li skeniras sa uradjene fotografije, ili direktno sa razvijenog filma?

2. Sad su mi razvili film, uradili fotke i nerezali na CD.
Necete verovati, ali fotke na CD-u su manje od uradjenih (kao da su cropovane).
Na jednoj skeniranoj mojoj zeni fali pola patike a na istoj toj uradjenoj ima jos pola metra iza nje (diraju mi zenu,prebicu ih Very Happy ).

Dakle, ja definitivno prelazim na kombinaciju :
Gledam dok mi razvijaju film, idem fotku po fotku i sam pricam sta da mi urade.
Skeniram sam kuci (skeniranje je od 100 do 150 din, to je kao 10 fotografija 9x13 ).
Ovo je najjeftinija i najbolja kombinacija a imas zive fotke u ruci.
Ko nema svoj skener, sigurno moze da se snadje u nekoj firmi ili kod ortaka...
Nazad na vrh Ići dole
fetus
Moderator
fetus


Broj postova : 769
Na forumu od : 14.01.2010
Godine : 50
Lokacija : novi sad

Moja iskustva sa skeniranjem  Empty
PočaljiNaslov: Re: Moja iskustva sa skeniranjem    Moja iskustva sa skeniranjem  I_icon_minitime19/9/2010, 20:18

sa filma.ali i to samo u nekoj maloj rezoluciji cisto da ne pravim male fotke za gledanje.
Nazad na vrh Ići dole
begbie86
Admin
begbie86


Broj postova : 714
Na forumu od : 14.01.2010
Godine : 37
Lokacija : Aleksinac/Niš

Moja iskustva sa skeniranjem  Empty
PočaljiNaslov: Re: Moja iskustva sa skeniranjem    Moja iskustva sa skeniranjem  I_icon_minitime28/9/2010, 00:12

nemanja.mirkovic ::
1. Fetuse da li skeniras sa uradjene fotografije, ili direktno sa razvijenog filma?

2. Sad su mi razvili film, uradili fotke i nerezali na CD.
Necete verovati, ali fotke na CD-u su manje od uradjenih (kao da su cropovane).
Na jednoj skeniranoj mojoj zeni fali pola patike a na istoj toj uradjenoj ima jos pola metra iza nje (diraju mi zenu,prebicu ih Very Happy ).

Dakle, ja definitivno prelazim na kombinaciju :
Gledam dok mi razvijaju film, idem fotku po fotku i sam pricam sta da mi urade.
Skeniram sam kuci (skeniranje je od 100 do 150 din, to je kao 10 fotografija 9x13 ).
Ovo je najjeftinija i najbolja kombinacija a imas zive fotke u ruci.
Ko nema svoj skener, sigurno moze da se snadje u nekoj firmi ili kod ortaka...

Isečeni su kadrovi zato što su skeneri u radnjama fabrički podešeni na 4:3 razmeru kada hoćeš da ti skeniraju u visokoj rezoluciji. Ja im uvek naglasim kada hoću pune kadrove da mi skeniraju film u 3:2 razmeri, jeste malo manja rezolucija (oko 3600x2400), ali je sasvim zadovoljavajuća.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.jovangojkovic.tk/
coolenough
FS hiperaktivan član
coolenough


Broj postova : 105
Na forumu od : 26.09.2010
Godine : 58
Lokacija : Beograd

Moja iskustva sa skeniranjem  Empty
PočaljiNaslov: Re: Moja iskustva sa skeniranjem    Moja iskustva sa skeniranjem  I_icon_minitime13/10/2010, 06:00

@nemanja
dobra ti je fora 'od metala i od stakla i metala' by the way
ima li ko iskustva sa 'plain' skenerima i njihovim dodatkom za film? izgleda da je ili to ili dedicated negativ skener?
sa fotke uvek dobijes okom nevidljivu teksturu samog printa i to izgleda uglavnom lose..
Nazad na vrh Ići dole
dghagi
Moderator
dghagi


Broj postova : 102
Na forumu od : 15.01.2010
Godine : 42
Lokacija : Vranje

Moja iskustva sa skeniranjem  Empty
PočaljiNaslov: Re: Moja iskustva sa skeniranjem    Moja iskustva sa skeniranjem  I_icon_minitime16/10/2010, 23:34

Moje uradi sam rešenje:

Nekada davno, kada nije bilo skenera, ljudi su kopirali negative fotoaparatom. Isto to možete raditi danas, i to mnogo jednostavnije. Rezultati su veoma zadovoljavajući a za ovaj poduhvat su vam potrebni:
DSLR, makro objektiv (ili varijacije u vidu makro opcije na zoomu, izvrnuti normalac ili produžeci za makro mod) malo kartona, pleksiglas, stativ i lampa. Jednom rečju, aparat koji može da snima iz velike blizine i izvor svetlosti. Takođe može da posluži i bilo koji kompakt koji ima makro. Odmah da napomenem da nije potreban nikakav mega giga dslr, ja sam koristio jedan za početnike od 6MP a sve ostalo je uglavnom kupljeno na buvljacima.
Kako snimati? ukratko ovim redom: izvor svetla, beli pleksiglas ili paus papir, negativ, objektiv i fotoaparat. Sve to treba da bude čvrsto i zategnuto a opet da ima mogućnosti da se pomera. Od objektiva (ili produžetaka) zavisi koliko ćete uvećanje dobiti.
Moje rešenje za umetanje negativa u vidu drvenih ramčića zalepljenih međusobno nije baš najsrećnije ali ja sam se navikao. Sve može da se prilagodi sopstvenim afinitetima. Bitno je da svetlo bude difuzno i ravnomerno, da aparat/objektiv bude paralelan sa držačem negativa i da nema bočnog upada svetla. Postoje i tzv. slajd duplikatori koji ustvari rade isto to, kompaktniji su i navrću se na bajonet aparata a izgledaju kao tele-zoom objektivi sa četvrtastim umetkom na kraju.

Evo kako sve to izgleda:

Moja iskustva sa skeniranjem  IMG_3087

Objektiv, produžeci, i umeci od kartona za 35mm i roll film

Moja iskustva sa skeniranjem  IMGP3168

Moja iskustva sa skeniranjem  IMGP3167

Rezultat? reći ću vam samo da sam nedavno napravio celu izložbu ovako. Formati su bili 30x40cm sasvim zadovoljavajućeg kvaliteta.

Primer u full rezoluciji: 1.6MB
https://2img.net/h/i799.photobucket.com/albums/yy274/dghagi/IMGP3164.jpg

Nazad na vrh Ići dole
http://dejanovicgallery.com
coolenough
FS hiperaktivan član
coolenough


Broj postova : 105
Na forumu od : 26.09.2010
Godine : 58
Lokacija : Beograd

Moja iskustva sa skeniranjem  Empty
PočaljiNaslov: Re: Moja iskustva sa skeniranjem    Moja iskustva sa skeniranjem  I_icon_minitime17/10/2010, 01:43

dobra fora
moja krecana od mozga se nije setila dodataka za kopiranje.
kolori takodje mogu da se odrade na ovaj nacin, samo ih digitalcem pucas u RAWu zbog temperature boje. samo onda stizemo do drugog momenta: objektiv digitalca postaje kriticna karika, MP nemaju mnogo veze sa tim, hmmmmm.....
s druge strane izbegavas, u hemijskom postupku, probleme sa kvalitetom vode, sveze-bajate hemikalije, prasinu na aparatu za povecavanje.
izgleda da opet svako treba da odmeri zvoje + i - momente.
Nazad na vrh Ići dole
nemanja.mirkovic
FS veteran
nemanja.mirkovic


Broj postova : 321
Na forumu od : 29.08.2010
Godine : 41
Lokacija : Ivanjica

Moja iskustva sa skeniranjem  Empty
PočaljiNaslov: Re: Moja iskustva sa skeniranjem    Moja iskustva sa skeniranjem  I_icon_minitime14/1/2011, 07:53

Da neispadne da ova tema ima tuzan kraj,
postoje skeneri koji izvlace strasno strasno mnogo iz filma.
Bas takav ima jedan gospodin iz Beograda.
Uz njegovu dozvolu, postavicu link ka par slika koje su uglavnom uradjene osamdesetih sa 35mm filmom i koje su skenirane pre godinu, dve ili tri.

Nigde nisam mogao da postavim fajlove u originalnoj velicini (tif format), pa sam morao da ih konvertujem u jpg, pa su tako sve umanjene za 5 do 10 puta.

Fotka radnici je umanjena sa 8900 x 5900 na 720 x 477
fotka glasajmo za socijalizam sa 5128 x 35xx pixela na 720 x 499 itd.
Ko neveruje, saljem CD!
Ispravka: Svi ti tehnicki podaci su manje bitni od vernosti boja...


Glasajmo za socijalizam je uradjena sa Zenitom i koriscen je slajd film skoc ili tako nesto i bas zato mi je poslao kao primer. - Nebojsa je taj slajd nazvao najlosijim, ali ajd` da kazemo da je losiji od kodak-a i fuji-a.

Skenovi su naravno provuceni kroz photoshop da bi se povadile ogrebotine i slicno, jer to su ipak jako stari filmovi, a i pri tim rezolucijama se vidi svako zrnce prasine.
Izmena: color su peglani, ali mi crno bele ne deluju obradjivano.

Dakle, fotografije je uradio Nebojsa Simic!!!i Objavljujem uz njegovu dozvolu.
Uzivajte:
https://www.facebook.com/album.php?aid=29644&id=100000774655318&saved#!/album.php?aid=29644&id=100000774655318







Poslednji put izmenio nemanja.mirkovic dana 14/1/2011, 08:24, izmenio ukupno 2 puta
Nazad na vrh Ići dole
Dragan
Moderator
Dragan


Broj postova : 161
Na forumu od : 25.01.2010
Lokacija : groblje

Moja iskustva sa skeniranjem  Empty
PočaljiNaslov: Re: Moja iskustva sa skeniranjem    Moja iskustva sa skeniranjem  I_icon_minitime14/1/2011, 08:03

opisi nam malo kakav skener je koriscen, i ako ne mozes da postavis punu velicinu, postavi recimo crop neke fotke koja je u 100% (naravno, najostriji deo)


ja bih u maju trebao doci do Plustek OpticFilm 7600i skenera, pa cu posle toga lagano krenuti da skeniram sve filmove koje imam...

Za moje potrebe, bice i vise nego dovoljno.
Nazad na vrh Ići dole
nemanja.mirkovic
FS veteran
nemanja.mirkovic


Broj postova : 321
Na forumu od : 29.08.2010
Godine : 41
Lokacija : Ivanjica

Moja iskustva sa skeniranjem  Empty
PočaljiNaslov: Re: Moja iskustva sa skeniranjem    Moja iskustva sa skeniranjem  I_icon_minitime14/1/2011, 09:25

Pitaj boga koji su najostriji delovi na ovim fotkama Smile
U svakom slucaju, evo po dva cropa sa dve fotke u boji:

https://www.facebook.com/album.php?aid=29663&id=100000774655318&saved#!/album.php?aid=29663&id=100000774655318

Sutra dodajem koji je skener u pitanju.
Nazad na vrh Ići dole
nemanja.mirkovic
FS veteran
nemanja.mirkovic


Broj postova : 321
Na forumu od : 29.08.2010
Godine : 41
Lokacija : Ivanjica

Moja iskustva sa skeniranjem  Empty
PočaljiNaslov: Re: Moja iskustva sa skeniranjem    Moja iskustva sa skeniranjem  I_icon_minitime19/1/2011, 05:17

Skener je Canonscan 9950F 4800x9600dpi flatbed.
Nemoj da me drzis za rec, ali verovatno je kostao oko 600 E.
Podesavanja su jako bitna. Covek je skenirao mnogo mnogo svojih filmova da bi tek onda izvukao maksimum.
Nazad na vrh Ići dole
fetus
Moderator
fetus


Broj postova : 769
Na forumu od : 14.01.2010
Godine : 50
Lokacija : novi sad

Moja iskustva sa skeniranjem  Empty
PočaljiNaslov: Re: Moja iskustva sa skeniranjem    Moja iskustva sa skeniranjem  I_icon_minitime27/1/2011, 02:06

evo jedan primer,slikan negativ i dradjeno u ps invert i ctrl+l,zatim smanjeno na 20% u acdsee.

Moja iskustva sa skeniranjem  Fed0663resize

a ovo je sa epsona perfection 4990 na 600 dpi

Moja iskustva sa skeniranjem  22610b

e sad,ne znam koliko se vidi razlika u kvalitetu.
svakako za samo pregledanje snimaka mislim da je brze fotkati negativ nego skenirati,cak i uz obradu u ps.
za neke ozbiljnije stvari,treba i ozbiljniji skener.za potrebe izlozbe nju jork skenirao sam na nikon coolscan 9000(mislim),i napravio fotku 3,6x8,5 metara na ceradi.naravno kad se priblizis sve se vidi bezveze,ali vec sa metra to izgleda sasvim ok.a posto se ona gleda sa minimum 5 metara-savrseno.

eto




sad tek kad sam video obe na ekranu zakljucujem sledece: gornja(sa aparata) ima bolju rezoluciju i mogucnost manipulacije,a donja ima lepse tonove.iz toga sledi sledece:za male fotke mozes kako hoces a za cestita povecanja lepo uzmes i napravis u mracnoj komori,ko sto bog zapoveda.
Nazad na vrh Ići dole
coolenough
FS hiperaktivan član
coolenough


Broj postova : 105
Na forumu od : 26.09.2010
Godine : 58
Lokacija : Beograd

Moja iskustva sa skeniranjem  Empty
PočaljiNaslov: Re: Moja iskustva sa skeniranjem    Moja iskustva sa skeniranjem  I_icon_minitime31/1/2011, 01:28

Stvarno je bolja skala tonova na donjoj fotki. Nisam razumeo da li je gornja skenirana sa negativa ili sa povecanja?
Pitanje za razmisljanje: Da li je laksa borba protiv prasine i ostalih necistoca na skeneru ili u 'vlaznom' postupku? Ja licno glasam za skener..davno sam se odrekao retusiranja Cool
Nazad na vrh Ići dole
fetus
Moderator
fetus


Broj postova : 769
Na forumu od : 14.01.2010
Godine : 50
Lokacija : novi sad

Moja iskustva sa skeniranjem  Empty
PočaljiNaslov: Re: Moja iskustva sa skeniranjem    Moja iskustva sa skeniranjem  I_icon_minitime31/1/2011, 21:47

gornja nije skenirana,vec je uslikana sa negativa sa nikkor 60mm f 2.8 micro
Nazad na vrh Ići dole
coolenough
FS hiperaktivan član
coolenough


Broj postova : 105
Na forumu od : 26.09.2010
Godine : 58
Lokacija : Beograd

Moja iskustva sa skeniranjem  Empty
PočaljiNaslov: Re: Moja iskustva sa skeniranjem    Moja iskustva sa skeniranjem  I_icon_minitime1/2/2011, 22:47

Interesantna fora..
Donja fotka bi bila po mom ukusu, kad ih poredim u ovom formatu. Kad kliknem na
Enlarge linijicu APSOLUTNO ne vidim razliku.. Nekad je sve bilo jednostavnije ali i teze Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
pavlaka
FS član
pavlaka


Broj postova : 24
Na forumu od : 22.09.2010
Godine : 43
Lokacija : Beograd

Moja iskustva sa skeniranjem  Empty
PočaljiNaslov: Re: Moja iskustva sa skeniranjem    Moja iskustva sa skeniranjem  I_icon_minitime21/2/2011, 01:56

E drugari, dali su fleke na skeniranim fajlovima (koje su i na filmu), nastale zbog bahatosti radnika u foto radnji ili je greska u fotoaparatu. Fleke su prisutne samo na prvoj trecini rolne, i prisutne su cak i na mestu gde su rupice na filmu. Nisu mi se nikad ranije javile takve fleke na razvijenom negativu.... Po meni, cini mise kao da je film izgreban kad je "guran" kroz skener.... aj pogledajte par primera pa procenite, nisu bitni tehnicki detalji (fokus, kadar...).

Moja iskustva sa skeniranjem  5462599446_579d1f82fe
000038 by darko pavlovic, on Flickr

Moja iskustva sa skeniranjem  5463845593_e276cba285
000036 by darko pavlovic, on Flickr

Moja iskustva sa skeniranjem  5462596114_623c0b1c5e
000029 by darko pavlovic, on Flickr
Nazad na vrh Ići dole
fetus
Moderator
fetus


Broj postova : 769
Na forumu od : 14.01.2010
Godine : 50
Lokacija : novi sad

Moja iskustva sa skeniranjem  Empty
PočaljiNaslov: Re: Moja iskustva sa skeniranjem    Moja iskustva sa skeniranjem  I_icon_minitime21/2/2011, 02:40

meni deluje kao da je od neke masine,da li za razvijanje,skeniranje ili tvog aparata.ne vidim sta bi jos moglo biti,osim da pri proizvodnji film nije ostecen.
Nazad na vrh Ići dole
nemanja.mirkovic
FS veteran
nemanja.mirkovic


Broj postova : 321
Na forumu od : 29.08.2010
Godine : 41
Lokacija : Ivanjica

Moja iskustva sa skeniranjem  Empty
PočaljiNaslov: Re: Moja iskustva sa skeniranjem    Moja iskustva sa skeniranjem  I_icon_minitime21/2/2011, 03:09

Slicna tema je:
http://www.fotosrbijaforum.com/t737-hibridni-postupak

Ako je do tvog fotoaparata, mozda (samo mozda) moze da bude do onih metalnih sina koje drze film- nalaze se malo ispod i iznad zavesice.
Koji je fotoaparat?

Foto radnje cesto naprave gresku ako u brzini skeniraju mokar film -odmah posle razvijanja, pa se dobiju simpaticne kapljice na fotografijama Smile

Ja gomilam razvijene filmove i pasce neki skenercic do 120E, makar za preview i koju kritiku na forumu, a fotografije cu i dalje da razvijam sa negativa...
Ako mi bash zatreba neki predobar scan, ima gde da se plati, ali za sada nemam takve potrebe...
Nazad na vrh Ići dole
pavlaka
FS član
pavlaka


Broj postova : 24
Na forumu od : 22.09.2010
Godine : 43
Lokacija : Beograd

Moja iskustva sa skeniranjem  Empty
PočaljiNaslov: Re: Moja iskustva sa skeniranjem    Moja iskustva sa skeniranjem  I_icon_minitime21/2/2011, 04:24

pa ne znam bas, aparat je zenit, ali nije pravio sranja tog tipa... ja mislim da su ga izgulili u foto radnji... ma nema veze. E a dali mogu da se u kucnoj radinosti razvijaju kolor filmovi i sta bi sve trebalo za tu akciju?
Nazad na vrh Ići dole
fetus
Moderator
fetus


Broj postova : 769
Na forumu od : 14.01.2010
Godine : 50
Lokacija : novi sad

Moja iskustva sa skeniranjem  Empty
PočaljiNaslov: Re: Moja iskustva sa skeniranjem    Moja iskustva sa skeniranjem  I_icon_minitime21/2/2011, 21:41

moze ali suvise velika komplikacija.sa cb mozes u sustini kako hoces,ali za kolor ti je potrebna odredjena i tacna temperatura(38 stepeni ako se dobro secam).moze naravno da se izvede,postoje jobo razvijacice,a sa hemijom ne znam kako ide.da li postoje male kolicine ili samo na litre za masine.
eto
Nazad na vrh Ići dole
pavlaka
FS član
pavlaka


Broj postova : 24
Na forumu od : 22.09.2010
Godine : 43
Lokacija : Beograd

Moja iskustva sa skeniranjem  Empty
PočaljiNaslov: Re: Moja iskustva sa skeniranjem    Moja iskustva sa skeniranjem  I_icon_minitime22/2/2011, 00:38

previse komplikovano... mozda cu se pozabaviti cb varijantom...

hvala! Smile
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Moja iskustva sa skeniranjem  Empty
PočaljiNaslov: Re: Moja iskustva sa skeniranjem    Moja iskustva sa skeniranjem  I_icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Moja iskustva sa skeniranjem
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» moja iskustva iz studija :D
» Moja HDR kolekcija
» Moja prva...
» Moja oprema...

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Foto Srbija forum :: Foto Srbija Cafe :: Analogno ćoše-
Skoči na: