Foto Srbija forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PrijemLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 conversion lens ili objektiv?

Ići dole 
2 posters
AutorPoruka
lord_hibiskus
FS član



Broj postova : 6
Na forumu od : 27.01.2012

conversion lens ili objektiv? Empty
PočaljiNaslov: conversion lens ili objektiv?   conversion lens ili objektiv? I_icon_minitime2/5/2012, 13:21

Pozdrav svima,

posto sam nub sto se tice foto tehnike imam par pitanja. Posedujem Olympus c-5060wz, stariji model al je dobar. Dodje mu ko neki mini slr, posto nema mogucnost menjanja objektiva, ali ima sva rucna podesavanja npr. Elem, posto volim da radim HDR-ove, a i planine oko Uzica mi daju mogcnost za wide pejzaze, poceo sm da razmisljam o "nekom wide pomagalu".
Da bi koristio bilo kakav dodatak, neki konverter mi ne gine, posto je precnik navoja 48.5mm, ovde dolazi moje prvo pitanje: posto imam 2 navoja 1. blizi ivici sociva i on je 48.5 i 2. blici samom socivu on je oko 45mm, za sta moze da se koristi ovaj manji navoj?
Dalje, kad budem dobio konverter 48.5-52 npr, to naravno znaci da mogu da stavim bilo koji wide conversion lens navoja 52mm, e sad od cega zavisi da li cu dobiti onaj ruzni vinjeting kao na primer na ovoj slici http://www.flickr.com/photos/oddofa/7039540083/in/photostream/
Takodje koji filter mi preporucujete za pejzaze?


Hvala unapred applause
Nazad na vrh Ići dole
Ljuba
Moderator
Ljuba


Broj postova : 581
Na forumu od : 07.02.2010
Lokacija : Beograd

conversion lens ili objektiv? Empty
PočaljiNaslov: Re: conversion lens ili objektiv?   conversion lens ili objektiv? I_icon_minitime2/5/2012, 18:48


A zašto, jednostavno, ne radiš panorame?
Nazad na vrh Ići dole
lord_hibiskus
FS član



Broj postova : 6
Na forumu od : 27.01.2012

conversion lens ili objektiv? Empty
PočaljiNaslov: Re: conversion lens ili objektiv?   conversion lens ili objektiv? I_icon_minitime2/5/2012, 21:51

radim i panorame http://www.flickr.com/photos/58284760@N08/6911491658/in/photostream , ali ne vucem uvek stalak, a aparat sam po sebi nece da pravi panoramu bez olympus xd kartice, koju ja naravno nemam king, jos ako je hdr pano u pitanju, fotosop ponekad "hoce da nece" da spoji slike.
Nekako mi se cini praktican wide lens, pa zato i pitam
Nazad na vrh Ići dole
Ljuba
Moderator
Ljuba


Broj postova : 581
Na forumu od : 07.02.2010
Lokacija : Beograd

conversion lens ili objektiv? Empty
PočaljiNaslov: Re: conversion lens ili objektiv?   conversion lens ili objektiv? I_icon_minitime2/5/2012, 23:13


Kako radiš HDR? Klasičan sa više različito eksponiranih fotki ili razvučeš ekspoziciju u PS?
Nazad na vrh Ići dole
lord_hibiskus
FS član



Broj postova : 6
Na forumu od : 27.01.2012

conversion lens ili objektiv? Empty
PočaljiNaslov: Re: conversion lens ili objektiv?   conversion lens ili objektiv? I_icon_minitime3/5/2012, 03:22

klasican, 3 ili 5 ekspozicija u raw. Izbegavam HDR od 1 raw-a zato sto mi se pojavljuje previse suma u senkama
Nazad na vrh Ići dole
Ljuba
Moderator
Ljuba


Broj postova : 581
Na forumu od : 07.02.2010
Lokacija : Beograd

conversion lens ili objektiv? Empty
PočaljiNaslov: Re: conversion lens ili objektiv?   conversion lens ili objektiv? I_icon_minitime3/5/2012, 04:39


Aha... onda stativ na rame. Smile

Svi konverteri imaju problem ili sa aberacijama ili sa distorzijom. Jednostavno rečeno, to je "strano telo" na objektivu. Ako tako izobličenu fotku pokušaš da središ, mnogo ćeš se mučiti da dobiješ prihvatljiv rezultat, ako ga uopšte i dobiješ. Konverteri su dobri za ljude koji se igraju fotografije, za sve iole ozbiljnije No .

Što se filtera tiče UV i neki gradacioni ND su dovoljni. Možda možeš da dodaš i CPL.
Nazad na vrh Ići dole
lord_hibiskus
FS član



Broj postova : 6
Na forumu od : 27.01.2012

conversion lens ili objektiv? Empty
PočaljiNaslov: Re: conversion lens ili objektiv?   conversion lens ili objektiv? I_icon_minitime4/5/2012, 07:17

e da kad spomenu filtere, posto je na mom aparatu najmanji otvor blende relativno sirok f8, interesuje me da li mogu da iskoristim neki ND filter za dovoljno velike brzine okidanja da slikam neki vodopad po danu?
Oval CPl definitivno moram uzeti, dobra ideja hvala
Nazad na vrh Ići dole
Ljuba
Moderator
Ljuba


Broj postova : 581
Na forumu od : 07.02.2010
Lokacija : Beograd

conversion lens ili objektiv? Empty
PočaljiNaslov: Re: conversion lens ili objektiv?   conversion lens ili objektiv? I_icon_minitime4/5/2012, 07:54


ND koristiš baš kada ne možeš da dovoljno zatvoriš blendu. U to svrhu može da posluži i CPL, samo moraš malo da vežbaš. Gradacioni ND služi da više skine blendu sa jednog dela kadra.

http://www.cokin.co.uk/pages/grad1.htm
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





conversion lens ili objektiv? Empty
PočaljiNaslov: Re: conversion lens ili objektiv?   conversion lens ili objektiv? I_icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
conversion lens ili objektiv?
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Canon zoom lens 75-200 fd
» Objektiv za portret
» Objektiv
» Sirokougaoni FD Objektiv
» Dobar širokougaoni objektiv

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Foto Srbija forum :: Foto Srbija Cafe :: Fotografska oprema :: Objektivi-
Skoči na: