Foto Srbija forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PrijemLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Objektiv

Ići dole 
5 posters
AutorPoruka
club
FS aktivan član
club


Broj postova : 58
Na forumu od : 15.06.2010
Godine : 41
Lokacija : Smederevo

Objektiv Empty
PočaljiNaslov: Objektiv   Objektiv I_icon_minitime20/7/2010, 04:59

Imam pitanje ako neko moze da mi odgovori na sta treba obratiti paznju prilikom kupovine polovnih objektiva?
Nazad na vrh Ići dole
Ljuba
Moderator
Ljuba


Broj postova : 581
Na forumu od : 07.02.2010
Lokacija : Beograd

Objektiv Empty
PočaljiNaslov: Re: Objektiv   Objektiv I_icon_minitime20/7/2010, 19:23


Prvo obratiš pažnju na to za šta i kada ćeš ga koristiti. Ako ti je prioritet "turistčko" bavljenje fotografijom nema potreba da daješ puno para za skupe i veoma kvalitetne objektive. Za to su dobri i kit objektivi ili neki srednjeg raspona. Čak su ovi drugi praktičniji jer ne nosiš nekoliko komada, a to znači i manja torba... U tom slučaju opredeli se za neki sa stabilizacijom jer nećeš uvek imati stativ pri ruci. Tada u obzir mogu da dođu i ultrazum objektivi mada su oni baš za turiste i imaju ubedljivo najlošije karakteristike.
Ako već želiš da uložiš malo više para preporučujem ti nezavisne proizvođače kao Tamron, Tokina i Sigma koji imaju odlična stakla po pristojnim cenama. Pri tom, uglavnom dobijaš i f/2.8, a to puno znači.
U svakom slučaju, pre nego se odlučiš za bilo koji objektiv, pogledaj testove i kritike

http://www.photozone.de/

http://www.fredmiranda.com/

http://www.slrgear.com/reviews/index.php

U principu najbitnije karakteristike su mala distorzija, malo vinjetiranje, dobra oštrina po celoj širini kadra, dobar kontrast i male hromatske aberacije.
Kad odlučiš koji ćeš da kupiš i uđeš u radnju, obavezno traži da proveriš objektiv i da ti iznesu nekoliko primeraka da možeš da napraviš poređenje (to nije nikakav problem, svaki prodavac će da pristane).
Šta da proveravaš? Oštrinu! Mora da bude što bolja po celoj širini kadra pri različitim svetlosnim uslovima i različitoj ekspoziciji. I uvek proveravaj na najvećem otvoru blende i na krajnjim vrednostima zum raspona. Tu su rezultati uvek najgori i najlakše se vide mane. Prvo izađeš ispred radnje i uradiš nekoliko širih i krupnijih snimaka i uvek gledaj da imaš neke geometrijski pravilne forme u kadru (zid od cigala, ugao zgrade, bandera, vrata...) kako bi mogao da proveriš i distorziju. Isto to uradiš i u radnji, naravno bez korišćenja blica da bi dobio što preciznije rezultate. To uradi sa svim objektivim, ali tako da znaš koje si fotke radio kojim.
Kada proveravaš fotke uradi 100% crop (to je zavisi od modela aparata, ali klikni 10-ak puta na + dugme i to je otprilike to) i proveravaj po celoj širini i visini kadra da vidiš gde se gubi oštrina.
Ovo sve važi i za polovne objektive, s tim što još moraš da paziš na mehaniku tj. da li negde zaglavljuje bilo koji od prstena, da li ima ogrebotina od udaraca, da li su sočiva oštećena, da li pravi čudne zvuke pri radu, da li bajonet dobro hvata i drži, da li su kontakti previše oštećeni. Svaki mehanički kvar po pravilu znači i pomerenu optiku, a od takvih objektiva beži. Za polovna stakla nema garancije. Ne nagovaram te da kupuješ nove objektive jer i ja koristim polovne, samo kažem da moraš mnogo više pažnje da obratiš pogotovo ako kupuješ od ljudi koji trguju polovnom opremom. U principu je najbolje da kupiš od nekog koga poznaješ ili da zamoliš prodavca da odete do ovlašćenog servisa i proverite objektiv mada je to teško izvodljivo.

Nazad na vrh Ići dole
club
FS aktivan član
club


Broj postova : 58
Na forumu od : 15.06.2010
Godine : 41
Lokacija : Smederevo

Objektiv Empty
PočaljiNaslov: Re: Objektiv   Objektiv I_icon_minitime20/7/2010, 23:49

Hvala na savetu puno mi znaci to jer nisam bas neki strucnjak u toj oblasti,jos jednom hvala Smile
Nazad na vrh Ići dole
milosh_85
FS aktivan član
milosh_85


Broj postova : 36
Na forumu od : 10.06.2010
Godine : 38
Lokacija : RS/BiH

Objektiv Empty
PočaljiNaslov: Re: Objektiv   Objektiv I_icon_minitime25/7/2010, 19:17

Jos jedan sajt za testove objektiva (i fotoaparata):

http://www.dpreview.com/lensreviews/
Nazad na vrh Ići dole
mladja
FS član
mladja


Broj postova : 19
Na forumu od : 20.07.2010
Godine : 38
Lokacija : Beograd

Objektiv Empty
PočaljiNaslov: Re: Objektiv   Objektiv I_icon_minitime26/7/2010, 00:13

Posle mog loseg iskustva sa polovnim objektivom uvek bi savetovao kupovinu novog... znas kako kazu 'nisam dovoljno bogat da kupujem polovne stvari' nezavisni proizvodjaci kao sto su sigma, tamron... imaju dosta dobre objektive za relativno male pare. mada, verujem da bi kupovina od nekog poznatog prodavca resila problem... ili bar savet nekog iskusnijeg, koji ja nisam imao Smile
Nazad na vrh Ići dole
nemanja.mirkovic
FS veteran
nemanja.mirkovic


Broj postova : 321
Na forumu od : 29.08.2010
Godine : 41
Lokacija : Ivanjica

Objektiv Empty
PočaljiNaslov: U vezi prstena   Objektiv I_icon_minitime1/9/2010, 00:07

Kupio sam objektiv za analogni canon A1 >70-210 vivitar 2.8-4.0 serija 1. Otprilike solidan portretas i upucavac muva i skakavaca. Slucajno sam uz njega dobio i prsten, odnosno naopako staklo.
Sta dobijam ako ga stavi na ovaj objektiv?
Nesto ultra kratko sa distorzijom ?
Sta dobijam kad ga stavim na standardan 50 mm?
Pozdrav svima
Nazad na vrh Ići dole
Ljuba
Moderator
Ljuba


Broj postova : 581
Na forumu od : 07.02.2010
Lokacija : Beograd

Objektiv Empty
PočaljiNaslov: Re: Objektiv   Objektiv I_icon_minitime1/9/2010, 01:10

nemanja.mirkovic ::
Kupio sam objektiv za analogni canon A1 >70-210 vivitar 2.8-4.0 serija 1. Otprilike solidan portretas i upucavac muva i skakavaca. Slucajno sam uz njega dobio i prsten, odnosno naopako staklo.
Sta dobijam ako ga stavi na ovaj objektiv?
Nesto ultra kratko sa distorzijom ?
Sta dobijam kad ga stavim na standardan 50 mm?
Pozdrav svima

To je FD mount? I dobio si adapter koji ide na prednje staklo pa se objektiv naopako kači na telo? Ako sam dobro razumeo...
U tom slučaju dobijaš macro objektiv. Distorzija ne bi trebalo da bude velika, ako je uopšte i bude bilo. Ako staviš na 50 mm, takođe dobijaš macro objektiv koji bi trebalo da bude oštriji jer je fiksni.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Objektiv Empty
PočaljiNaslov: Re: Objektiv   Objektiv I_icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Objektiv
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Koji objektiv
» Sirokougaoni FD Objektiv
» Koji objektiv ?
» Nov aparat ili objektiv?
» Objektiv za portret

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Foto Srbija forum :: Foto Srbija Cafe :: Fotografska oprema :: Objektivi-
Skoči na: