Foto Srbija forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PrijemLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Foto papir... fotografije

Ići dole 
4 posters
AutorPoruka
Leverquin
FS član



Broj postova : 23
Na forumu od : 11.02.2011
Lokacija : Beograd

Foto papir... fotografije Empty
PočaljiNaslov: Foto papir... fotografije   Foto papir... fotografije I_icon_minitime12/2/2011, 14:09

Evo. bicu kratak.

Posto sam za sada teoretski "savladao" postupak nabavke/proizvodnje razvijaca,fixira i ostalog sta je sve potrebno pri razvijanju filma, zanima me...

foto papir...

naime, verovatno u radnji iznad pozorista Bosko Buha ima da se nabavi, ali ono sto mene sada zanima jeste

da li od obicnog papira [poput onog za razglednice] moze da se napravi foto papir?

Danima gledam porodicne fotografije i na velikom broju pise [postcard]

pa me zanima kako bih mogao da smuckam hemikaliju s kojom bih namazao jednu stranu papira, kako bih napravio foto papir?

Ili da jednostavno odem i kupim?
Nije problem nego jednostavno ne volim one nove masne fotke. zelim i ja da radim onakve na onom "jakom" papiru... razumecete me nadam se na sta ciljam...

hvala.
Nazad na vrh Ići dole
dghagi
Moderator
dghagi


Broj postova : 102
Na forumu od : 15.01.2010
Godine : 42
Lokacija : Vranje

Foto papir... fotografije Empty
PočaljiNaslov: Re: Foto papir... fotografije   Foto papir... fotografije I_icon_minitime12/2/2011, 22:05

Ranije su se fotografije slale kao razglednice i to što nameravaš nećeš uspeti da uradiš ručno. Lepo kupi foto papir i aparat za povećavanje, to ti je neophodno da bi dobio uvećane fotke na pravom papiru. Ako baš hoćeš da ekperimentišeš sam sa premazima, probaj da proučiš Pozitivske plemenite postupke. Na taj način ćeš moći da povećavaš i negative i kopiraš još štošta, crteže, fotograme i sli. Teško je doći do svih hemikalija ali mislim da se neki još uvek aktivno bave time.
Nazad na vrh Ići dole
http://dejanovicgallery.com
Leverquin
FS član



Broj postova : 23
Na forumu od : 11.02.2011
Lokacija : Beograd

Foto papir... fotografije Empty
PočaljiNaslov: Re: Foto papir... fotografije   Foto papir... fotografije I_icon_minitime13/2/2011, 02:42

pa to je kao da jurim ljude iz proslog veka

pa je li ima da se kupi tvrdi foto papir?
Nazad na vrh Ići dole
dghagi
Moderator
dghagi


Broj postova : 102
Na forumu od : 15.01.2010
Godine : 42
Lokacija : Vranje

Foto papir... fotografije Empty
PočaljiNaslov: Re: Foto papir... fotografije   Foto papir... fotografije I_icon_minitime13/2/2011, 04:01

Hm... ti hoćeš kartone. Nema ništa od toga, osim ako ne naletiš na neke zalihe kod starih fotografa, nekoj kasarni ili u policijskoj stanici. Ne znam da li Hamer ima varycon ili efkebrom papir ili slični ekvivalent. Ili možda neke zalihe forte papira. Nadam se da sam makar malo pomogao.
Nazad na vrh Ići dole
http://dejanovicgallery.com
Leverquin
FS član



Broj postova : 23
Na forumu od : 11.02.2011
Lokacija : Beograd

Foto papir... fotografije Empty
PočaljiNaslov: Re: Foto papir... fotografije   Foto papir... fotografije I_icon_minitime13/2/2011, 13:36

Smile

ma svasta ja hocu... ali nikako da pocnem.

ali drago mi je da neko razume sta hocu.

Znate kako ja gledam one malecne papire [fotografije] koje su starije od mene i po skoro 80 i vise godina, a jako su ocuvane. [doduse ima i nekih na hm kartonu-i to jako tvrdom]
ali uglavnom su onakvog materijala kao razglednice. [i ivice su im onako ^^^^^ Very Happy]

sve u svemu voleo bih da izbegnem onaj glatki.


p.s. recimo nekako [kupim ili napravim] Photographic emulsion tj. foto emulziju i s tim predjem preko papira i onda ga osvetlim ubacim u razvijac,fixir i dobijem fotku?
:O ala sam mastovit Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
fetus
Moderator
fetus


Broj postova : 769
Na forumu od : 14.01.2010
Godine : 50
Lokacija : novi sad

Foto papir... fotografije Empty
PočaljiNaslov: Re: Foto papir... fotografije   Foto papir... fotografije I_icon_minitime13/2/2011, 21:48

evo ovako.

kao prvo te stare fotke na kojima pise nazad postcard,jednostavno su tako pravili foto papir da to pise nazad.koliko ja znam toga nema vise.

ivice cik cak-postojale su makaze sa takvim rezom,verovatno moze da se nadje kod starih fotografa.

e sad,danasnji foto papiri.

ne znam tacno na sta mislis kad kazed masne fotke,ali sve jedno.

papir se proizvodi na 2 podloge-papirnoj i plasticnoj.papirn apodloga se zove fb(fibre base), a plasticna rc(resin coated).koliko sam ja upoznat kod fb papira imas raznih debljina(od papira do kartona),a kod rc samo jednu.
sa povrsinama papira je sasvim druga prica.od sjajnih do mat,i sa raznim strukturama.naravno i osetljivostima(od mekog do tvrdog,sto utice najkrace receno na kontrast fotke,odnosno kolicinu sivih tonova koju dobijas).u sustini mozes da radis sta hoces.postoje jos i multigrade papiri(i u fb i u rc varijanti)koji su napravljeni da mogu da budu od mekog do tvrdog(u gradaciji tonova,ne debljini podloge),zavisi koju mu boju i u kom stepenu stavis pri povecavanju.naravno,za to mora da postoji kolor glava na aparatu za povecavanje,ili posebni filteri koji se stavljaju d aofarbaju belo svetlo.u pitanju su magenta i zuta.

bio si u pravu kad si rekao da kod hamera verovatno sve to ima,ali cesto mora da se ceka dok stigne(sto meni licno nije problem).nije ti lose ni da odes do njega,on moze na licu mesta da ti pokaze strukture papira da vidis kako to izgleda.dopustam mogucnost da su se neke stvari izmenile i da mozda nema vise toliki izbor svega,ali bar mozes da vidis kako je izgledalo.mislim da on ima forte skalu papira kao uzorke,ali forte se vise ne proizvodi.

svasta sam napisao,nadam se da je nesto jasno.

i za sam kraj,ako imas nekog u svabiji,pogledaj ovo pa nek ti donese,i onda kombinuj i javi iskustva

http://www.macodirect.de/analog-liquid-photo-emulsions-c-1_81.html

aj uzivaj
Nazad na vrh Ići dole
Leverquin
FS član



Broj postova : 23
Na forumu od : 11.02.2011
Lokacija : Beograd

Foto papir... fotografije Empty
PočaljiNaslov: Re: Foto papir... fotografije   Foto papir... fotografije I_icon_minitime14/2/2011, 05:26

nemam nikog u Nemackoj Very Happy nazalost. [nego ove hemikalije sto si mi poslao one su osetljive na svetlo]?

hvala puno, jako ste ljubazni Smile

oticicu u hammer cim mi pocne fakultet.

u sustini meni je jos uvek najveci problem gde da napravim mracnu komoru. stan mi nije velik, niti zivim sam.
Nazad na vrh Ići dole
fetus
Moderator
fetus


Broj postova : 769
Na forumu od : 14.01.2010
Godine : 50
Lokacija : novi sad

Foto papir... fotografije Empty
PočaljiNaslov: Re: Foto papir... fotografije   Foto papir... fotografije I_icon_minitime14/2/2011, 06:58

sto se mene tice foto emulzije su uvek osetljive na svetlo,zato se tako i zovu.i traze mracnu komoru,koju lako mmozes napraviti u kupatilu(predpostavljam da je vecina nas tako i pocela),bez obzira sto ne zivis sam.za mala povecanja ti ne treba vise od 1 metra kvadratnog.
kod hamera mozes uzeti i aparate za povecavanje i sve sta ti treba.bar je tako bilo poslednji put kad sam ja bio,pre jedno pola godine.
Nazad na vrh Ići dole
Leverquin
FS član



Broj postova : 23
Na forumu od : 11.02.2011
Lokacija : Beograd

Foto papir... fotografije Empty
PočaljiNaslov: Re: Foto papir... fotografije   Foto papir... fotografije I_icon_minitime14/2/2011, 14:43

eeee to ja i trazim! nesto sto bi moglo da stane na ves masinu!

ovaj Fetusu [bizarno li zvuci] da li se mozda secas cene aparata i dozne [ako se tako zove ono u sta se mota film] :/
Nazad na vrh Ići dole
nemanja.mirkovic
FS veteran
nemanja.mirkovic


Broj postova : 321
Na forumu od : 29.08.2010
Godine : 41
Lokacija : Ivanjica

Foto papir... fotografije Empty
PočaljiNaslov: Re: Foto papir... fotografije   Foto papir... fotografije I_icon_minitime14/2/2011, 16:04

Dozna je oko 3000 din nova, a polovne imas da nadjes od 500, pa do 2000 din...
Aparati za uvelicavanje- za nove ne znam, ali stari su od 1500 din-opemus i sl., pa do 200-300E(mozda i vise)-leitz, durst....
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Foto papir... fotografije Empty
PočaljiNaslov: Re: Foto papir... fotografije   Foto papir... fotografije I_icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Foto papir... fotografije
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Teorija fotografije
» fotografije hrane
» Prve fotografije
» 'Krađa' fotografije(a)
» format fotografije

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Foto Srbija forum :: Foto Srbija Cafe :: Analogno ćoše-
Skoči na: