Foto Srbija forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PrijemLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Teorija fotografije

Ići dole 
+2
milosh_85
Ljuba
6 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2
AutorPoruka
Ljuba
Moderator
Ljuba


Broj postova : 581
Na forumu od : 07.02.2010
Lokacija : Beograd

Teorija fotografije - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Teorija fotografije   Teorija fotografije - Page 2 I_icon_minitime22/12/2010, 09:43

Kad smo kod stakala, je' može ovo

FRESNEL SOČIVO


P.S.

Nemanja, daj neki drugi link umesto ovog u prethodnom postu, za ovaj mi treba monitor od barem 32 inča (i da imam, odakle mi). Sad
Nazad na vrh Ići dole
coolenough
FS hiperaktivan član
coolenough


Broj postova : 105
Na forumu od : 26.09.2010
Godine : 58
Lokacija : Beograd

Teorija fotografije - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Teorija fotografije   Teorija fotografije - Page 2 I_icon_minitime23/12/2010, 07:25

Bravo Ljubo
Dobre fotke, pejzaze najvise volim (taki sam). P.S. Kad si posecivao Mali Stapar? Da nisi i ribolovac *basista*? Very Happy

E da Fresnel (Frenel) socivo. Ima ga svako od nas ko poseduje bar jednu refleksnu kameru. Usmerava svetlo odbijeno od ogledala u prizmu ili ogledalno (pentamiror) trazilo.
Sa 'gornje' strane ravno a sa donje reckavo, u koncentricnim krugovima. Razlicito prelama zrake od centra prema periferiji tako da svi stizu u 'isto vreme' i ravnomerno u trazilo.
Odlicne frenele imaju F3, D3, D7000, D40, F1n, OM1.
Solidne FE, A serija Canona, ostali. Jadne Zeniti, Practice i sl.
Nazad na vrh Ići dole
Ljuba
Moderator
Ljuba


Broj postova : 581
Na forumu od : 07.02.2010
Lokacija : Beograd

Teorija fotografije - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Teorija fotografije   Teorija fotografije - Page 2 I_icon_minitime23/12/2010, 07:56

Hehe... hvala. Na Mali Stapar sam išao pre dve godine, radio sam neku emisiju o kanalu DTD. Čovek koji nas je vodio me je posle jurio za fotke: "Ako možeš da mi pošalješ u punoj rezoluciji...", naravno pare nije pomenuo nijednom Very Happy . Ali, to je tema za drugi, već otvoreni topic.
Nego da se vratim na Fresnel (Frenelovo) sočivo. Dakle, svima je poznato i svi su bar jednom bili u kontaktu sa njim. Koristi se za signalne lampe (ko se seća starih Vartinih baterijskih lampi zna o čemu pričam) kao i za svetionike. I to mu je bila prvobitna namena. Konstruisao ga je 1918. francuski fizičar Jean- Augustin Fresnel. Da ne ponavljam kakva mu je konstrukcija, samo bih dodao da se koncentrični krugovi ponašaju kao sabirna sočiva. Danas se najviše koristi za rasvetna tela kod kojih je potrebno imati kontrolisani snop svetlosti, a da se ne izgubi mnogo na intenzitetu i obliku snopa.
Nazad na vrh Ići dole
nemanja.mirkovic
FS veteran
nemanja.mirkovic


Broj postova : 321
Na forumu od : 29.08.2010
Godine : 41
Lokacija : Ivanjica

Teorija fotografije - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Teorija fotografije   Teorija fotografije - Page 2 I_icon_minitime23/12/2010, 10:03

Jeste otkacio sa fotkama.
Ledenu branu u Ivanjici je uradio kao za naslovnu stranu najboljih video igara...
Zadao covek zadatak koji niko nece ispuniti-brana srusena, eps gradi novu Smile

Kad smo kod sfernih aberacija, LJubo, koristio si i asfericna sociva i ,,obicna," pa mozda nije lose da kazes tvoje licno iskustvo za portrete sa jednima i drugima.

Link obrisan. Nisam mogao da nadjem nijedan kraci...
Nazad na vrh Ići dole
Ljuba
Moderator
Ljuba


Broj postova : 581
Na forumu od : 07.02.2010
Lokacija : Beograd

Teorija fotografije - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Teorija fotografije   Teorija fotografije - Page 2 I_icon_minitime23/12/2010, 21:09

nemanja.mirkovic ::

Zadao covek zadatak koji niko nece ispuniti-brana srusena, eps gradi novu Smile

Kad smo kod sfernih aberacija, LJubo, koristio si i asfericna sociva i ,,obicna," pa mozda nije lose da kazes tvoje licno iskustvo za portrete sa jednima i drugima.

Link obrisan. Nisam mogao da nadjem nijedan kraci...

Srušena??? Čekaj, zar ona nije napravljena zbog hidrocentrale i zar ne bi trebalo da bude zaštićena kao spomenik? Katastrofa!!!
Nisam koristio sočivo, nego objektive Smile . Svi noviji objektivi imaju asferična sočiva, praktično je nemoguće naći objektiv bez njih. Razliku je najlakše primetiti ako uradiš portret nekim starijim objektivom, ruskim npr., pa onda sa novijim po mogućstvu malo skupljim, fiksnim. Upoređivao sam Canon 50 f/1.8 i 24-105 f/4 L sa Jupiterima 85 i 135, sve to na Canon-u 40D. Ne znam da li je do adaptera, ali rusi su dosta "mekani". Ne sećam se da je tako bilo na Zenitu. Doduše, ni tad nisu bili "da se isečeš".

P.S.

Ima još jedan link Very Happy . Skini fotku koju hoćeš, pa je postavi ako ne može drugačije. To je u edukativne svrhe, valjda niko neće da traži autorska prava Shocked .
Nazad na vrh Ići dole
nemanja.mirkovic
FS veteran
nemanja.mirkovic


Broj postova : 321
Na forumu od : 29.08.2010
Godine : 41
Lokacija : Ivanjica

Teorija fotografije - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Teorija fotografije   Teorija fotografije - Page 2 I_icon_minitime23/12/2010, 21:28

e, pa to sam i mislio, upravo ta ,,mekoca" moze da bude zanimljiva za portrete?

Sto se brane tice, meni jeste zao. Sluzila je za trecu hidrocentralu u Srbiji.
Sledece godine je kao 50 godina eps-a, pa hoce da je malo osveze. Jedina dobra strana je sto ce riba moci da prodje uzvodno da se mresti. U sustini, neko je oprao pare Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
coolenough
FS hiperaktivan član
coolenough


Broj postova : 105
Na forumu od : 26.09.2010
Godine : 58
Lokacija : Beograd

Teorija fotografije - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Teorija fotografije   Teorija fotografije - Page 2 I_icon_minitime25/12/2010, 02:26

Adapter, narocito sa korekcionim socivom sigurno utice na ostrinu, a taj Jupiter je poznat po tome sto se svi iseku na njega dok ga nabave a posle se razocarju. Elem negde sam naleteo na amerikanku nalozenu na ruske objektive. Nestro je taj Jupiter radio i na Zorkiju. E sad ima tu ruski zakleti spasilac objektiva koji ih doradjuje i koriguje, za cijenu pravu sitnicu, cak i kad je u pitanju kuplovanje sa Zorkijem.
Obrni okreni, das malo pa jos malo pa jos malo.
Ljubo druze 'ajde mi se pridruzi da rasturimo sledecu berzu. Javimo kome i sta treba, montiramo se ispred i slikamo kad pocne panika Cool .
Nazad na vrh Ići dole
Ljuba
Moderator
Ljuba


Broj postova : 581
Na forumu od : 07.02.2010
Lokacija : Beograd

Teorija fotografije - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Teorija fotografije   Teorija fotografije - Page 2 I_icon_minitime25/12/2010, 02:59

coolenough ::
Adapter, narocito sa korekcionim socivom sigurno utice na ostrinu, a taj Jupiter je poznat po tome sto se svi iseku na njega dok ga nabave a posle se razocarju.

Jupitere sam kupovao još kao klinac, za Zenita, i tada su mi delovali dobro (šta zna dete šta je 200 kg).
Adapter je bez sočiva, sa potvrdom fokusa, samo mi nije jasno kako može da potvrđuje fokus kada nema nikakve elektronike na objektivu Rolling Eyes . Meni se pre čini da Kinezi ne umeju baš da pogode one delove milimetara kako treba...

Citat :
Obrni okreni, das malo pa jos malo pa jos malo.

Ili drugačije rečeno: kome je suđeno da bude j...n, gaće mu same padaju. affraid

Nego, kad smo kod objektiva, adaptera i tome slično, evo nove teme

Paralaksa


Poslednji izmenio Ljuba dana 25/12/2010, 06:12, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
nemanja.mirkovic
FS veteran
nemanja.mirkovic


Broj postova : 321
Na forumu od : 29.08.2010
Godine : 41
Lokacija : Ivanjica

Teorija fotografije - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Teorija fotografije   Teorija fotografije - Page 2 I_icon_minitime25/12/2010, 03:24

E ajde sad da zaprzimo malo pojam PARALAKSA.
Na uskom, zicanom mostu za pesake u Ivanjici jedan prolaznik koji je u ruci imao smenu 8 pokusao da fotografise starog fotografa Mircetu Jovanovica. Valjda je zanimljivo fotografisati fotografa.
Kada su razvili film, na fotografiji je bio samo most. Nigde Majsotra na slici Smile

Zasto?

Svi su zZzZzZz, pa ću ja da odgovorim Smile

Ukratko: Paralaksa je pojava koja označava razliku između tačke gledišta optičkog tražila i objektiva.
Najizraženija je kada se sa rangefinder fotoaparatima fotografiše na blizinu. Na većim udaljenostima, ovo nije veliki problem.
Bolji rangefinderi su ovo rešili...
Slikovitije na: http://www.fot-o-grafiti.hr/nauci/opce-osnove/foto-aparat-paralaksa


Jel može sada malo o zonericama?
Šta je osnovna namena zonerice?
Koristi od nje?
Kada je treba koristiti?
Kada je netreba koristiti?
Da li je greška da konstantno stoji na objektivu?
Da li je logicno staviti malo jacu expoziciju (recimo + 0.3 exp) zbog upotrebe zonerice ili je to greska? Merenje na mom aparatu je average-centerweighted, pa bih ja intuitivno dodao malo svetla Very Happy
Kombinacija zonerica+CPL, zonerica+SKY, zonerica+UV filter?
Negde sam procitao da filter+zonerica moze da da malo vise vinjetiranja, nego bez, ali pisu ljudi svasta, pa kome da verujem?
Iskusta...
Nazad na vrh Ići dole
coolenough
FS hiperaktivan član
coolenough


Broj postova : 105
Na forumu od : 26.09.2010
Godine : 58
Lokacija : Beograd

Teorija fotografije - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Teorija fotografije   Teorija fotografije - Page 2 I_icon_minitime26/12/2010, 12:39

Paralaksa je zaista nepoklapanje slika koje vidi trazilo (ili gornji objektiv na TLRu) i objektiv koji 'baca'sliku na film. Leica kamere od M3 ili moze biti i od M2 naovamo imaju automatsku korekciju paralke u trazilu. Za TLRove su se nekad prodavale posebne glave za tronosce koje su imale dodatni stubic dug kao i razmak izmedju objektiva. Nanisanis close up i pre okidanja dignes kameru za visinu tog stubica.
Nepoklapanja postoje i kod SLR ili DSLRova. Retko koji aparat vidi u trazilu bas 100% onoga sto hvata film ili senzor.
E sad zonerica..
Ja je koristim uvek kad je imam..nemam je bas za sve objektive. Preferiram gumenu jer moze da se skupi bez skidanja. Obicno mi stoji preko UV ili SKYa. CPL ipak srafim na zonericu. Kad koristim Cokin sistem cetvrtastih filtera ne koristim zonericu jer nije ni moguce a Cokinove zonerice su grdno skupe.
Zonerica sluzi da ti blokira upadanje nezeljenog svetla u objektiv, smanjuje 'flare' cime pojacave saturaciju kontrast boja. Naravno kad nema 'flare' bolja je i ostrina.
Ako koristis zonericu i pomenute filtere moras da koristis 'tanke' dakle skuplje filtere.
Naravno sve ovo doslovno vazi za SLR. Za DSLR, narocito u DX varijanti koriste se 'segrti u svemu majstori ni u cemu' objektivi sa ogromnim precnicima, malim max. otvorima. Zonerice im potrebne i ogromne, cesto ti onemoguce koriscenje ugradjenog blica.
Imas FX kuciste..no problem koristis stare objektive.
Nazad na vrh Ići dole
Vlada_zvs
FS aktivan član
Vlada_zvs


Broj postova : 35
Na forumu od : 26.11.2010
Godine : 30
Lokacija : Novi Sad

Teorija fotografije - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Teorija fotografije   Teorija fotografije - Page 2 I_icon_minitime27/12/2010, 09:34

Sledece pitanje: Focus stacking!

Citao sam o tome na internetu,ali mi nije bas najjasnije.

Skapirao sam da se uslika vise slika,sa fokusom na predmetima razlicite daljine i onda se valjda vise slika spoji u jednu.

Ajde neko iskusniji da se javi pa da smisljamo novi zadarak. Smile
Nazad na vrh Ići dole
Ljuba
Moderator
Ljuba


Broj postova : 581
Na forumu od : 07.02.2010
Lokacija : Beograd

Teorija fotografije - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Teorija fotografije   Teorija fotografije - Page 2 I_icon_minitime5/1/2011, 00:52


Dobro si skapirao.
Focus stacking ili focus bracketing se koristi u makro fotografiji da bi se povećala dubinska oštrina. Trodimenzionalne objekte je praktično nemoguće slikati a da budu oštri u svakoj tački. Zato se uradi nekoliko fotografija sa različitom tačkom fokusa, pa se sve spoje u jednu. Što više, to bolje (bar tako kažu, mada se meni takve fotografije ne dopadaju).
Još ako se uradi exposure bracketing, pa se provuče kroz neki HDR program, eto veselja.
Nazad na vrh Ići dole
nemanja.mirkovic
FS veteran
nemanja.mirkovic


Broj postova : 321
Na forumu od : 29.08.2010
Godine : 41
Lokacija : Ivanjica

Teorija fotografije - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: omiljeni format   Teorija fotografije - Page 2 I_icon_minitime27/1/2012, 03:32

Jel možemo malo na temu omiljenog formata, bilo pri izradi fotografija, bilo pri crop-ovanju. Šta je najprirodnije što se tiče proporcija formata, tj kako ljudsko oko vidi?
Šta vi volite?

Ne cropujem previše često, ali kada to radim uvek 2x3 crop, jer su mi i negativi nekako u toj proporciji.

Za fotke ,,za na zid" ili ti ,,za u kuću" me jedan penzionisani fotograf malo ukorio što sam isforsirao 30x40 a i ja sam provalio da je 20x30 taman, bar za kuće koje nisu velike kao dvorci Smile

Nazad na vrh Ići dole
Sima94
FS aktivan član
Sima94


Broj postova : 50
Na forumu od : 11.03.2012
Godine : 29
Lokacija : Novi Sad i Pirot

Teorija fotografije - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Teorija fotografije   Teorija fotografije - Page 2 I_icon_minitime10/5/2012, 10:42

Perfektna tema, procitao sam je. Smile Voleo bih da se nastavi sa ovom temom, da uvek budu i nove teme, i da mi pocetnici, jos vise napredjujemo citajuci ovako nesta. Stvarno RESPECT! cheers
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/profile.php?id=100002936761884
nemanja.mirkovic
FS veteran
nemanja.mirkovic


Broj postova : 321
Na forumu od : 29.08.2010
Godine : 41
Lokacija : Ivanjica

Teorija fotografije - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Viewfinder   Teorija fotografije - Page 2 I_icon_minitime24/10/2012, 04:06

Njegovo veličanstvo viewfinder!
Dobar viewfinder olakšava kompoziciju, fokus ... ... ...
Dobar link:
http://www.luminous-landscape.com/tutorials/understanding-series/viewfinders.shtml
Ako nekoga baš mrzi sve da čita, najbitnije je:
magnification, coverage i na kraju preporuke autora ili ti Recommendations.

Usput, verovatno je da je neverovatno što je jedne od najboljih i najvećih viewfindera pravio pentax na slr aparatima koji su u isto vreme bili i skoro pa najmanji Smile
tipa pentax me super i ekipa...
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Teorija fotografije - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Teorija fotografije   Teorija fotografije - Page 2 I_icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Teorija fotografije
Nazad na vrh 
Strana 2 od 2Idi na stranu : Prethodni  1, 2
 Similar topics
-
» Prve fotografije
» moje fotografije
» Help! Kurs fotografije?
» skola fotografije
» format fotografije

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Foto Srbija forum :: Foto Srbija Cafe :: Fotografske diskusije-
Skoči na: