Foto Srbija forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PrijemLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Sramota za tolike cene

Ići dole 
4 posters
AutorPoruka
metalpirat
FS član
metalpirat


Broj postova : 21
Na forumu od : 01.04.2010
Godine : 40
Lokacija : Beograd

Sramota za tolike cene Empty
PočaljiNaslov: Sramota za tolike cene   Sramota za tolike cene I_icon_minitime14/1/2011, 05:16

Resio da za docek odem malo do Beca. Predivan grad. U ponedeljak izaso malo da prosetam. Veliki trzni centar u samom centru grada u kome se nalazi radnja SATURN koaja pordaje samo tehniku. Poseban odvojeni deo je samo za kamere i fotoaparate. Iznenadio sam se kada sam video cene. Prvo zemlja koja ima mnogo veci standard od nas.

Tamo Canon 60d samo telo kosta 800e, kod nas je 1130e

canon eos 7d sa objektivom 18-135 kosta 1400e kod nas isti takav aparat kosta 1700e.

Nisam mogo da verujem koliko je kod njih tehnika jeftinija. Za 1700e mogo sam da pazarim canon 60d sa objektivom + buste + blic.

Kada sam video objektive tu sam se tek zaledio. Kod nas su neki objektivi skuplji cak i 500e.

Prvenstveno ja sam ceo kompjuter tamo kupio i sve radi kako treba. Kod nas sam jedino resio da kupim kvalitetan profi monitor HPZR24W koji je radio samo tri meseca, reklamirao i cekao mesec ipo da to poprave, a posle popravke radio je jos dva dana i vise se nije upalio. Tako da vise se isplati da odem na dva dana do beca pazarim sta mi treba i vratim se. Jos ako trazim da mi odbiju porez TAX FREE ispada sve to mnogo jeftinije.


Nazad na vrh Ići dole
Dragan
Moderator
Dragan


Broj postova : 161
Na forumu od : 25.01.2010
Lokacija : groblje

Sramota za tolike cene Empty
PočaljiNaslov: Re: Sramota za tolike cene   Sramota za tolike cene I_icon_minitime14/1/2011, 08:05

oprema za nas hobi/profesiju je u Majci Srbiji pod kategorijom luksuzne robe. Shodno tome, odgovarajuce je i ocarinjena i oporezovana.

hence cene kod nas.
Nazad na vrh Ići dole
coolenough
FS hiperaktivan član
coolenough


Broj postova : 105
Na forumu od : 26.09.2010
Godine : 58
Lokacija : Beograd

Sramota za tolike cene Empty
PočaljiNaslov: Re: Sramota za tolike cene   Sramota za tolike cene I_icon_minitime16/1/2011, 21:39

Nije to samo slucaj sa opremom za hobi i slicno. stavise to je slucaj sa svim i svacim. Izuzev ako zivis u Moskvi ili Tokiju nigde neces platiti bilo sta ali bilo sta vise nego u Beogradu. Pocev od prsute pa do automobila.
Primeri:
Venecia, prsuta kosta (i to najfinija) 22eu po kg (bakalnica pored Salute crkve).
Beograd, prsuta kosta (lici na djon od cipele) 35eu/kg, Maxi u Delta SHITYIU.

U Hamburgu i Berlinu uvek sam jeftinije placao meso, voce i povrce, pod uslovom da je sezonsko, nego u Bg.

Fiat Grande Punto u Hrvatskoj kosta bar 2-3 hiljade evra manje nego u SRBIJI.

Mi smo ljudi ovce, mi smo kurci od ovce. Sami placamo svojim dzelatima i izrabljivacima za koju god sluzbu ili stranku da rade.
Normalno da treba sve kupovati napolju. Ako nista drugo, razlika u vracenom porezu, za 2 parceta opreme pokriva putne troskove. Bar do daljina kao sto je Berlin. Em vidis nesto, em kupis nesto, em kupis postenije.
Onda te sretne AXEL ili njegov prodavac i kaze 'eeeeeeeeeeee ali ta garancija ne vazi kod mene'. Vaska bre, ko je on da ne vazi svetska garancija Canona ili Nikona.
Ali to je vec drugi problem..nazalost do sada vecan.
Nazad na vrh Ići dole
Zoca
FS član



Broj postova : 5
Na forumu od : 23.09.2010

Sramota za tolike cene Empty
PočaljiNaslov: Re: Sramota za tolike cene   Sramota za tolike cene I_icon_minitime18/1/2011, 05:35

Sto se tice cena foto opreme uglavnom ste u pravu. Stoji cinjenica da smo skuplji od evrope a da ne pominjemo ameriku. Mislim da sa tim nema veze ni drzava ni partije. Sve zavisi od uvoznika- njihovih aranzmana, koju kolicinu robe uvoze, njihove dobiti, trgovacke marze i naravno konkurencije koja kod nas ne postoji (BMfoto, Foto-oprema ... svi dobijaju robu od istog dobavljaca-pogledajte ponude svuda su iste). Evidentno je da Sigma oprema (objektivi i blicevi) uglavnom prate cene u Holandiji, Nemackoj..., mozda malo kasne sa izmenama ali okvirno su ok. Mislim da je i Nikonova oprema korektna sa cenama - nesto visa ali naravno tu je podrazumevana garancija. Olympus je takodje u okvirima evropskih cena. Tamron objektivi su znatno skuplji a Canon oprema 15% procenata iznad evropske. Mislim da nije tako lose, setite se kako je bilo pre 10-ak i vise godina, stvari se krecu na bolje. (Ako ne verujete proverite cene u pomenutoj kuci SATURN ima ih 4 u becu : www.saturn.at/produkte, razlika je uglavnom oko 10%, ovde ne govorimo o sezonskim snizenjima koja za ovu vrstu tehnike jos uvek ne postoje kod nas).
Nazad na vrh Ići dole
coolenough
FS hiperaktivan član
coolenough


Broj postova : 105
Na forumu od : 26.09.2010
Godine : 58
Lokacija : Beograd

Sramota za tolike cene Empty
PočaljiNaslov: Re: Sramota za tolike cene   Sramota za tolike cene I_icon_minitime19/1/2011, 01:17

Ziveo mi Zocko i dugo i plodno radio svoj posao.
Kako bi da objasnis cinjenicu da u korektnom Nikonu, D700 i dalje kosta oko 2500 ili 2700 eura (kuciste) i to 2, 3 ili 4 godine posto je lansiran na trziste?
Zar napolju ne daju garanciju?
2002e se pojavio evro. Tada je iz srbijanske slamarice konvertovano oko 5mird.
Dosta toga su izgrabuljale banke ali ostatak sisu partije i raznorazni likovi.
Vime je isto a sisaju svi.
Gledao sam svojevremeno, pre ekonomskih kriza i svega ostalog, situaciju u Nemackoj. Proslo je od tada nekih 30ak godina.
Kasapi poskupe meso za 1 marku. NIKO NE KUPUJE!
Onda kancelar pocne da kuka da mora da se pomogne nemackom farmeru, mesnoj industriji i slicno. Pa sindikati kazu svoje. Narod takodje kaze svoje.
Nemacki farmer ga pop... eventualno izvuce 10 pfeninga poskupljenja ili dotacije od drzave.
Zastp bih kupovao suvomesnate proizvode usred Beograda 50 ili 60% skuplje nego u Veneciji, gde na ulici od 100 ljudi vidis 98 turista. Tamo radnje sluze za dranje usiju, takav je grad i takva populacija..a jeftinije nego u Bg?
Zar se van Srbije ne prodaje roba sa garancijom? Garancija svuda isto kosta, kad su u pitanju delovi i repromaterijal. Radna snaga kod nas je mizerno placena. Sto se to ne oseti kroz konacnu cenu?
Dzaba ja to pricam, samo Zocko oseca potrebu da reaguje a ostali cute..
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Sramota za tolike cene Empty
PočaljiNaslov: Re: Sramota za tolike cene   Sramota za tolike cene I_icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Sramota za tolike cene
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Foto Srbija forum :: Foto Srbija Cafe :: Fotografska oprema :: Foto aparati-
Skoči na: