Foto Srbija forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PrijemLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Pare nisu problem... para nema!

Ići dole 
3 posters
AutorPoruka
Ljuba
Moderator
Ljuba


Broj postova : 581
Na forumu od : 07.02.2010
Lokacija : Beograd

Pare nisu problem... para nema! Empty
PočaljiNaslov: Pare nisu problem... para nema!   Pare nisu problem... para nema! I_icon_minitime18/12/2010, 22:44

Ajd' sad jedan topic za one koji su ozbiljnije u fotografiji ili imaju nameru da budu.
Fotografija, između ostalog, predstavlja i opciju da se nešto zaradi. Kako to lepo zvuči Rolling Eyes Ali (uvek ima "ali" koje sreću kvari), nije svako ko se bavi fotografijom rođeni trgovac. Većinom smo, tu ubrajam i sebe, zaluđenici kojima svet kroz objektiv izgleda malo lepši nego što je u stvarnosti. E, to pokušavaju da iskoriste neke bezobrazne čike i tete koji svet gledaju kroz novčanik!
Kopajući po netu naletim na ovaj članak

http://svetlakomora.com/2009/02/19/da-li-raditi-besplatno-i-kada/

Dakle, što bi narod rekao "obrni, okreni, dupe ti pozadi".
Ono čega se nije dotakao su ljudi, najčešće fotoentuzijasti, koji iz neznanja pristaju na male honorare samo da bi nešto zaradili od fotografije (najgori su oni koji zaključe da su na osnovu toga postali profesionalci). U suštini, jedino spuštaju cenu koju bi mogao da traži neko ozbiljniji. Fotografije su im obično bez ikakve kreativne vrednosti i sa minimumom tehničke, obavezno uz izgovor "koliko para, toliko muzike".
Istina je , ipak, malo drugačija. Može se videti gomila reklama, bilborda... (barem po Beogradu) za koje je očigledno da se autor nije ni najmanje potrudio da ikada pokuša da uradi likovno zahtevniju fotografiju niti da nauči kako se radi. Neosnovano je smatrati da je tehnički minimum dovoljan razlog da bi se fotografija smatrala kvalitetnom i, pri tom, očekivati da će jednog dana neko za to platiti ozbiljan honorar.
Klijentu, ako se tako može nazvati neko ko nema nameru da plati za proizvod koji dobija, najbitnije je da ne mora da zavuče ruku u džep. Ako i mora, onda će pokušati da ne ide duboko (znači koliko dohvati noktima...).
Kod nas se i ti honorari isplaćuju po principu "dobijaš kintu jedan dan od nedelje, 100% ništa ne brini". Za takve slučajeve postoji, pored drugih praktičnih lekova (MMA trening u prirodi), i nešto ovako

http://www.dizajnzona.com/forums/index.php?showtopic=27195

Znam, iz pouzdanih izvora, da je lečenje uspešno.


Poslednji put izmenio Ljuba dana 24/1/2011, 06:49, izmenio ukupno 2 puta
Nazad na vrh Ići dole
fetus
Moderator
fetus


Broj postova : 769
Na forumu od : 14.01.2010
Godine : 50
Lokacija : novi sad

Pare nisu problem... para nema! Empty
PočaljiNaslov: Re: Pare nisu problem... para nema!   Pare nisu problem... para nema! I_icon_minitime20/12/2010, 02:22

tema stvarno za raspisati se.

svima nama koji nismo trgovci je potreban agent,sto kod nas jos nema(ili ja ne znam da ima).ali nema ni nekog trzista, tako da ide kako ide.

desavale su mi se razne stvari,pomenucu samo dve.

prva-pita mene poznanik da mu fotkam neke delove sto prodaje firma, za sajt,da smislim cenu.velika kolicina delova,preko 5000.ja razmisljao,ponudio bezobrazno nisku cenu na osnovu poznanstva(alternativa je bila da radim besplatno,jer drugacije ne moze,a pravu cenu nikad ne bi dobio),i jos ponudim da mi ne plate,nego da mi otvore racun kod njih,pa kad mi nesto zatreba da uzmem.predpostavljam da znate sta se desilo-kupili su digitalni i dali nekom iz firme da radi.

sta vise reci.

druga-bio ja u nju jorku(fotke su u temi urbana fotografija) i video neki broj ljudi fotke,i krenu pitanja kako bi ja mogao da dodjem do fotke i slicno.ja lepo kazem das mi 200 eur i tvoja je(format 40x96,rucno radjene c/b fotke).opet krenulo-sto si tako skup,za te pare mogu da kupim sliku(pa idi kupi) i slicno.

tako da nema mnogo izbora za nas buraniju,a ko se snasao(posto ima i takvih),svaka mu cast.

na svu srecu ne zivim od te vrste fotografije,ali bilo bi lepo da sve to funkcionise.ovako radim za sebe i raju i uzivam.
Nazad na vrh Ići dole
Ljuba
Moderator
Ljuba


Broj postova : 581
Na forumu od : 07.02.2010
Lokacija : Beograd

Pare nisu problem... para nema! Empty
PočaljiNaslov: Re: Pare nisu problem... para nema!   Pare nisu problem... para nema! I_icon_minitime20/12/2010, 04:58

fetus ::

druga-bio ja u nju jorku(fotke su u temi urbana fotografija) i video neki broj ljudi fotke,i krenu pitanja kako bi ja mogao da dodjem do fotke i slicno.ja lepo kazem das mi 200 eur i tvoja je(format 40x96,rucno radjene c/b fotke).opet krenulo-sto si tako skup,za te pare mogu da kupim sliku(pa idi kupi) i slicno.

Sad me podseti...

Pita me koleginica (znači, ženu poznajem površno, po neki put porazgovaramo na hodniku) da joj uradim par portreta. Neće studijsku fotografiju, već u eksterijeru, da ja odaberem objekte... Ništa zahtevno!
-Koliko to košta?
Rezonujem, poznajemo se dugo, verovatno će me preporučiti još nekome, spustim cenu toliko da ne ispadne za dž. Ajde još da joj ne naplaćujem po fotki, završiću posao za jedan dan pa neka bude u formi dnevnice.
-Toliko i toliko dnevno, pa kad završimo.
-A jel' može pola dana?
Shocked

Nazad na vrh Ići dole
fetus
Moderator
fetus


Broj postova : 769
Na forumu od : 14.01.2010
Godine : 50
Lokacija : novi sad

Pare nisu problem... para nema! Empty
PočaljiNaslov: Re: Pare nisu problem... para nema!   Pare nisu problem... para nema! I_icon_minitime20/12/2010, 07:37

klasika
Nazad na vrh Ići dole
coolenough
FS hiperaktivan član
coolenough


Broj postova : 105
Na forumu od : 26.09.2010
Godine : 58
Lokacija : Beograd

Pare nisu problem... para nema! Empty
PočaljiNaslov: Re: Pare nisu problem... para nema!   Pare nisu problem... para nema! I_icon_minitime20/12/2010, 08:44

Napisah li ja to vec..u davna vremena pozovu me da slikam Mirka Perovica za Privredni pregled. Obican intervju sa covekom koji je POCINIO Ustav iz 1974. Odmah je bila ponuda
DA TI PLATIMO ILI DA TE POTPISEMO.
Potpisali me..
Gde su one grdne fotke CartierreBressona koje krase dzepna izdanja nasih izdavaca..pa razne druge fotke i to drsko preuzete od stvarno POZNATIH fotografa.
Hajde sad u 'onoj' drzavi nije postojala intelektualna svojina u sudstvu ali sada postoji.
Ja ne prodajem fotke ali sve mi je ovo poznato.
U uredjenju gde su obrazovani mozda a mozda i ne, deo postene inteligencije naravno da se ne ceni rad, individualnost, kvalitet, talenat..
Setim se mog nastavnika OTOa gde sam bio u fotosekciji "Pogledas izunutra, caknes i slika gotova". Ovo mora da se prevede sa pirocanskim naglaskom i padezima. Covek je bio tzv. tisler koji je predavao u skoli.
Moja sopstvena setra mi je dodijala trazeci mi fotke sa kojih ce ona da slika uljane slike..sta reci. Svako ima fotoaparat, svako zna da "slika"..sta ce mu drugi.
Kako je to bilo ranije?
35mm slajd se prodavao za oko danasnjih 30 eura a 6x6 slajd tj. srednji format za 60tak evrica. Ko je mogao da dobije takve cene? Samo gospodin Radosevic iz USUFa, par nekih FIAP i EFIAP (zato je to zatvorena grupa i ne treba im verovati, pocev od zakasnelih informacija za konkurse pa do drugih) i par freelancera. Jedan od njih je moj surak Munja. Kad su ga pljuvali da je "seljak jer slika samo narodnjake" Munja rece sledece.
"Neka me plate ako mogu ti sto nisu seljaci pa cu da slikam i njih". Nikad nije odustao od tog nacela.
Dakle ili uzitak ili posao. Tesko da ima mesta kompromisima.
Nazad na vrh Ići dole
Ljuba
Moderator
Ljuba


Broj postova : 581
Na forumu od : 07.02.2010
Lokacija : Beograd

Pare nisu problem... para nema! Empty
PočaljiNaslov: Re: Pare nisu problem... para nema!   Pare nisu problem... para nema! I_icon_minitime3/1/2011, 19:44

U principu, ako se klijentu pre fotografisanja objasni šta plaća i zašto to toliko košta, ne bi trebalo da bude problema (teoretski). Takođe, nije loše tražiti da se sklopi ugovor sa preciznim uslovima i rokom isplate.
Evo nečeg sličnog na tu temu

http://pixsylated.com/2010/12/work-for-hire-what-it-means/

Naravno, kod nas je popularniji sistem isplate "dođem ti..." A o skidanju fotki sa neta bez da se pomisli na autora i sve ono što je uloženo u fotografiju, ne vredi ni pričati. I sve to uz obrazloženje "ako staviš fotku na net, više nije tvoja"... scratch . Jel' to znači da ako parkiram auto na ulici, više nije moj?

Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Pare nisu problem... para nema! Empty
PočaljiNaslov: Re: Pare nisu problem... para nema!   Pare nisu problem... para nema! I_icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Pare nisu problem... para nema!
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» nema fotografije
» problem sa paljenjem
» KONCERT GRUPE "KERBER" u Nisu
» Problem
» Problem.!

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Foto Srbija forum :: Foto Srbija Cafe :: Fotografske diskusije-
Skoči na: