Foto Srbija forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PrijemLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj)

Ići dole 
5 posters
AutorPoruka
coolenough
FS hiperaktivan član
coolenough


Broj postova : 105
Na forumu od : 26.09.2010
Godine : 58
Lokacija : Beograd

FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj) Empty
PočaljiNaslov: FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj)   FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj) I_icon_minitime21/10/2010, 09:49

Mozda ne bi bilo lose prodiskutovati upotrebu filtera.
Da li vam je to uglavnom stalni poklopac na mnogo skupljem staklu ili nesto drugo?
Nazad na vrh Ići dole
coolenough
FS hiperaktivan član
coolenough


Broj postova : 105
Na forumu od : 26.09.2010
Godine : 58
Lokacija : Beograd

FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj) Empty
PočaljiNaslov: Re: FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj)   FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj) I_icon_minitime21/10/2010, 11:42

Ajde malko ja da poguram.

Era digitale je donela i 'ugradjene filtere' i malko nacinila ovu temu obsoletnom ali..

Filteri su preka potreba u BW fotografiji, narocito po vedrom vremenu. To dolazi od vrste same emulzije, koja nikada nije dobro registrovala plavu boju. Panhromatska ili nekada zvana ortopanhromatska emulzija. Pre toga je postojala ortohromatska emulzija.
Bilo kako bilo pojavise se redom zeleni, zuti, narandzasti i crveni filter.

Tim (ushodnim) redom ide i njihov efekat po jacini i dramaticnosti. Crvenim filterom mozes da dobije skoro crno nebo ili vodu. Zeleni ces koristiti kada treba da malko potamnis lica ili povrsine crvene boje.
Naravno za sve ovo covek mora jako dobro da vizualizuje kako boje izgledaju u BW fotki.
Crvena i zelena skoro da se predstavljaju istim tonovima sive.

Filteri su i preka potreba u KOLOR fotografiji..
Nazad na vrh Ići dole
Ljuba
Moderator
Ljuba


Broj postova : 581
Na forumu od : 07.02.2010
Lokacija : Beograd

FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj) Empty
PočaljiNaslov: Re: FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj)   FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj) I_icon_minitime21/10/2010, 19:07

Odlična tema! applause

Ovako je obrađena (ukratko, nemam copy-paste mogućnost, a preopširno je da prepisujem) u Leksikonu filmskih i televizijskih pojmova:

Filter je optički dodatak koji se koristi u procesu formiranja fotografske slike u cilju promene spektralnog sastava, intenziteta i karaktera svetlosnog toka. Upotreba filtera je uslovljena korekcijom svetlosnog toka sa karakteristikama fotografskog procesa i kreativnim motivima namernih deformacija u procesu stvaranja optičkog lika.
Funkcionisanje filtera može se zasnivati na selektivnoj apsorpciji dela spektra svetlosne energije (bojeni filteri), ravnomernoj apsorpciji celokupnog spektra (neutralni filteri), polarizaciji i interferenciji.
Selektivno-apsorpcioni predstavljaju široku grupu filtera koji se koriste i u crno-beloj i u kolor fotografiji, a utiču na karakteristiku svetlosnog toka u oblasti vidljivog i nevidljivog dela spektra. Služe za usklađivanje razlika osetljivosti oka ili svetlosno osetljivog materijala sa spektralnim sastavom svetlosti u uslovima snimanja i kopiranja u cilju poboljšanja tonske reprodukcije ili stvaranja posebnih efekata.
Kompenzacioni filteri najčešće služe da isprave deformacije balansa boja spektralnog sastava svetlosti i karakteriše ih uska spektralna propustljivost. Proizvode se u osnovnim i komplementarnim bojama.
Konverzioni filteri služe da prebace i usklade temperaturu boje izvora svetlosti međusobno, odnosno sa fotoosetljivim materijalom.
Korekcioni filteri su varijanta konverzionih i služe za manje korekcije usklađenosti temperature boje svetlosnog izvora i spektralne kalibrisanosti foto materijala u boji.
Ravnomerno-apsorpcioni filteri koriste se u cilju energetske promene svetlosnog toka ili karaktera smera svetlosnog toka.
Prelazni (gradacioni) filteri utiču na energetske promene dela svetlosnog toka.
Polarizacioni filteri služe da talasno kretanje svetlosti koje se, u prirodi, prostire u bezbroj ravni koriguju tako da nastavlja oscilacije u samo jednoj ravni. Koriste se za uklanjanje neželjenih refleksija i zasićenja boje.
Difuzni filteri koriste prelamanje svetlosnog toka u cilju deformacije oštrine i kontrasta optičkog lika.
Interferentni filteri propuštaju samo uski interval talasnih dužina na osnovu pojave interferencije pri prolasku kroz nekoliko slojeva sa različitim indeksom prelamanja i debljinom. Najčešće se koriste za laboratorijska merenja, rasvetna tela ili kao toplotni filteri.
Pored ovih postoje filteri za kopiranje, ali to bi već trebalo da ide u poseban post.


Poslednji izmenio Ljuba dana 19/1/2011, 21:10, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
coolenough
FS hiperaktivan član
coolenough


Broj postova : 105
Na forumu od : 26.09.2010
Godine : 58
Lokacija : Beograd

FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj) Empty
PočaljiNaslov: Re: FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj)   FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj) I_icon_minitime21/10/2010, 22:21

odlicno Ljubo to je bilo sve na jednom mestu

ali moram da ti kazem (nadam se da se neces ljutiti) sad sam se podsetio zasto celog zivota mrzim skolu i udzbenike pisane od strane domorodaca, mislim nasih

'ajde probaj malko to da uprostis ili svi zajedno sa navedenim primerima tipa

stavis filter taj i taj zbog toga i toga..
Nazad na vrh Ići dole
Ljuba
Moderator
Ljuba


Broj postova : 581
Na forumu od : 07.02.2010
Lokacija : Beograd

FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj) Empty
PočaljiNaslov: Re: FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj)   FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj) I_icon_minitime22/10/2010, 04:29

Naravno da nema razloga za ljutnju. Samo sam koristio literaturu koja mi je dostupna. E sad, Leksikon je knjiga predviđena za FDU i slične fakultete i kad su ga sastavljali nije bilo predviđeno da dospe u ruke neprijatelja tj. nas koji nikad nismo imali želju da studiramo kameru, režiju i slično. A ovo što sam napisao u prethodnom postu je još kako uprošćeno, jer da sam samo citirao verovatno bih bio izbačen sa foruma kao neko ko koristi neprihvatljive i vulgarne izraze. Ili bi me svi smatrali za jocolor
Evo malo sam pogledao šta od toga može da se nađe na netu i ovo mi je privuklo pažnju.

http://repro.grf.hr/media/download_gallery/Filteri%20u%20fotografiji.pdf

Nije previše komplikovano, a dosta je detaljno urađeno. Mislim da su dali dovoljno primera, a sa druge strane dotakli su se i teorije, fizike, optike...
Nazad na vrh Ići dole
coolenough
FS hiperaktivan član
coolenough


Broj postova : 105
Na forumu od : 26.09.2010
Godine : 58
Lokacija : Beograd

FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj) Empty
PočaljiNaslov: Re: FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj)   FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj) I_icon_minitime22/10/2010, 11:24

razumemo se..ja sam tek 10 godina posle diplomiranja otkrio strane knjige iz moje oblasti i razgalio se kako je lepo kad ucis iz onog sto su napisali normalni a ne iskompleksirani ljudi.
jednom davno, na jednom takmicenju iz fotografije, znas ono Narodna tehnika, skole i sl. bese test.
u testu pitanje: koji razvijac se koristi za eksponirano razvijanje, FR3, FR4, FR5?
cemu neologizam? shvatili mi svi sta je pisac 'teo ali nije morao da smislja shizofrene kombinacije.
elem filteri..
ja sam do sada koristio pomenute za BW fotke (od zelenog, zutog, oranz i crvenog), CPL, ND gradual, zatim neke gradualne tipa tobacco, pink i mauve (sto je nesto izmedu poslednja 2).
izuzev BW i CPL filtera (u navoju) svi ostali su bili Cokin cetvrtasti sto je donosilo dodatnu manipulaciju.

lazem koristio se i koristi se skylight i UV filter.
ko je slikao iznad 1000m zna o cemu pricam..tamo je to preka potreba a skylight malko i cisti izmaglicu.
sad me nesto vuce da eksperimentisem sa korekcionim filterima koji menjaju temperaturu boje i nasuprot mom stavu mislim da ce to prvo ici preko digitale.

evo jednog kurioziteta
kako se covek ranije ucio da posmatra svet u crnosivobeloj kombinaciji?
gledao ga je kroz plavi filter..to je bila filmadzijska fora

P.S. Izmena
Pogledah taj link
ribica i decko iz Dubrave su ga fino uradili samo mi se cini da je i to previse komplikovano napisano..korisnije u svakom slucaju od neceg jos komplikovanijeg
Nazad na vrh Ići dole
Ljuba
Moderator
Ljuba


Broj postova : 581
Na forumu od : 07.02.2010
Lokacija : Beograd

FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj) Empty
PočaljiNaslov: Re: FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj)   FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj) I_icon_minitime22/10/2010, 18:18

coolenough ::
lazem koristio se i koristi se skylight i UV filter.
ko je slikao iznad 1000m zna o cemu pricam..tamo je to preka potreba a skylight malko i cisti izmaglicu.

Ovo pokreće veoma zanimljivu temu uticaja doba godine, doba dana, atmosferskih prilika, nadmorske visine i geografske širine na temperaturu boje. Mada bi možda trebalo o tome pisati u posebnom topicu.

Citat :
sad me nesto vuce da eksperimentisem sa korekcionim filterima koji menjaju temperaturu boje i nasuprot mom stavu mislim da ce to prvo ici preko digitale.

Da, velika prednost digitalne tehnnologije je cena (ne pričam o ceni aparata i objektiva). Možeš da eksperimentišeš koliko hoćeš, da uradiš 1000 probnih fotki i sve ih obrišeš, a da te sve to ne košta ništa.
Druga velika prednost je lako podešavanje RGB odnosa u samom aparatu. Time korišćenje korekcionih, i ne samo korekcionih, filtera dobija još jednu dimenziju.
Još ako uđeš u picture style, pa prebaciš na monochrome... affraid . Čista erotika.
Ja koristim Cokin P sistem i imam ND, ND gradual, blue gradual, yellow gradual, warm (što je ustvari veoma slično CTO 1/4), sunset i naravno Džej scratch... ne... CPL.
Nazad na vrh Ići dole
coolenough
FS hiperaktivan član
coolenough


Broj postova : 105
Na forumu od : 26.09.2010
Godine : 58
Lokacija : Beograd

FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj) Empty
PočaljiNaslov: Re: FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj)   FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj) I_icon_minitime22/10/2010, 20:10

evo price o uticaju vremena i mesta.
ujutru i predvece (izlazak i zalazak sunca) preovladavaju topliji delovi spektra (prema crvenom i zutom) a oko podneva plavi delovi spektra, prema 5500 i vise Kelvina.
nadmorska visina 'povecava' kolicinu plavog svetla u spektru.
geografska sirina takodje utice ali kako se meni cini samo ekstremne sirine.
ono sto malo ko zna je i da geografska duzina utice takodje. ne umem to da objasnim ali u fotografiji i filmu postoji termin 'englesko svetlo'.
fenomen vidljiv u engleskoj i donekle u portugaliji..naime ZELENA boja nigde tako zeleno ne izgleda nego na Ostrvima. zato vam pejzazi slikani ovde izgledaju bledunjavo ako se ne igramo sa Hue i Saturation.

jos nesto..boja je vibrantnija na jakom svetlu ali zasicenija u senkama i pod difuznim svetlom.
to je zato sto u senkama i pod difuznim svetlom nedostaje jedan fenomen od 3 koja se desavaju u putovanju svetlosnih zraka.
ajd sad vi.. Wink
Nazad na vrh Ići dole
nemanja.mirkovic
FS veteran
nemanja.mirkovic


Broj postova : 321
Na forumu od : 29.08.2010
Godine : 41
Lokacija : Ivanjica

FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj) Empty
PočaljiNaslov: Boja filter > rezultat   FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj) I_icon_minitime25/10/2010, 10:56

Zanimljiva tema, pogotovu za jednog pocetnika kao sto sam ja.
Mozda mozemo da cujemo vise o filterima u boji za color fotografiju
Konkretno, mislim da sam video braon filter.
Sta on daje ?



Nazad na vrh Ići dole
coolenough
FS hiperaktivan član
coolenough


Broj postova : 105
Na forumu od : 26.09.2010
Godine : 58
Lokacija : Beograd

FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj) Empty
PočaljiNaslov: Re: FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj)   FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj) I_icon_minitime25/10/2010, 22:37

problem je nama muskima da opisemo boju..da nije bio zuckast?
braon lici na tzv. TOBACCO boju koja se obicno primenjuje u gradual filterima (pola providni a pola obojeni) za razne kreativne efekte, bojenje bezizrazajnog i bezdetaljnog neba i sl.
zuckasti bi mogao biti neki od korektivnig filtera, koji ispravljaju tzv. temperaturu boje.
Nazad na vrh Ići dole
fetus
Moderator
fetus


Broj postova : 769
Na forumu od : 14.01.2010
Godine : 50
Lokacija : novi sad

FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj) Empty
PočaljiNaslov: Re: FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj)   FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj) I_icon_minitime25/10/2010, 22:49

ako gledas csi miami,obrati paznju na nebo.dosta cesto ga koriste.
Nazad na vrh Ići dole
Ljuba
Moderator
Ljuba


Broj postova : 581
Na forumu od : 07.02.2010
Lokacija : Beograd

FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj) Empty
PočaljiNaslov: Re: FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj)   FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj) I_icon_minitime25/10/2010, 23:15


Braon - tamna nijansa žute.
Možda si mislio na sepia filter. Koristi se da fotografiji da "starinski" ton.
Nazad na vrh Ići dole
nemanja.mirkovic
FS veteran
nemanja.mirkovic


Broj postova : 321
Na forumu od : 29.08.2010
Godine : 41
Lokacija : Ivanjica

FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj) Empty
PočaljiNaslov: Re: FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj)   FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj) I_icon_minitime26/10/2010, 04:22

Ovaj :
http://www.kupujemprodajem.com/Filter-Daylite-A--53547-oglas.htm
Nazad na vrh Ići dole
coolenough
FS hiperaktivan član
coolenough


Broj postova : 105
Na forumu od : 26.09.2010
Godine : 58
Lokacija : Beograd

FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj) Empty
PočaljiNaslov: Re: FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj)   FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj) I_icon_minitime26/10/2010, 18:53

sad vidim sta je..
pre digitale..a i sada filmovi za vestacko svetlo su se korigovali ovakvim filterom.
nemoguce je reci da li je to 81, 82, 85 sa pod oznakom A, B ili C.
da podsetim filmovi za dnevno svetlo na vestackom-zutocrvenonarandzasti stih.
filmovi za vestacko svetlo na dnevnom-plavi stih.
Nazad na vrh Ići dole
nemanja.mirkovic
FS veteran
nemanja.mirkovic


Broj postova : 321
Na forumu od : 29.08.2010
Godine : 41
Lokacija : Ivanjica

FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj) Empty
PočaljiNaslov: Re: FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj)   FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj) I_icon_minitime17/1/2011, 11:17

Posto cu skoro da pocnem sa crno belom fotografijom- uglavnom ulicna, da li mi uopste treba neki filter. Da li je OK da stavim zuti i da nerazmisljam mnogo za pocetak?
Kakva bi bila situacija sa portretima?
Nazad na vrh Ići dole
coolenough
FS hiperaktivan član
coolenough


Broj postova : 105
Na forumu od : 26.09.2010
Godine : 58
Lokacija : Beograd

FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj) Empty
PočaljiNaslov: Re: FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj)   FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj) I_icon_minitime19/1/2011, 01:28

Filter u CB fotki zaustavlja komplementarnu boju, odnosno smanjuje kolicinu svetla u toj talasnoj duzini pa boju cini tamnijom, to jest tamnijom nijansom sive.
Nekad su se fotoaparati i prodavali sa obaveznim zelenim filterom.
Elem, zuti je allround filter, dobar u svemu, majstor ni u cemu ali ga treba imati. Daje standardan, normalan ton plavom neby na pejzazima. Narandzasti filter daje intenzivniji efekat neba i potamnjuje zelenu boju. Crveni daje dramatican efekat.
Ljudsko lice ima u sebi uglavnom toplije boje spektra, ima sminke i slicno.
Znaci za CB portrete ti treba zeleni filter, faktora 1.4 ili 2.0.
Nazad na vrh Ići dole
fetus
Moderator
fetus


Broj postova : 769
Na forumu od : 14.01.2010
Godine : 50
Lokacija : novi sad

FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj) Empty
PočaljiNaslov: Re: FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj)   FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj) I_icon_minitime19/1/2011, 21:03

po meni svakako na svakom objektivu treba imati uv,zbog zastite stakla.
ostalo manje vise,zavisi sta zelis da dobijes.treba probati pa videti sta ti odgovara.meni se na kraju samo zuti ili narandzasti pokazali kao iole korisni,mada sam i njih koristio svega par puta,a svojevremeno dao dosta para za filtere.
Nazad na vrh Ići dole
coolenough
FS hiperaktivan član
coolenough


Broj postova : 105
Na forumu od : 26.09.2010
Godine : 58
Lokacija : Beograd

FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj) Empty
PočaljiNaslov: Re: FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj)   FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj) I_icon_minitime19/1/2011, 21:12

fetuse druze ja cu te rado osloboditi tog tereta Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
fetus
Moderator
fetus


Broj postova : 769
Na forumu od : 14.01.2010
Godine : 50
Lokacija : novi sad

FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj) Empty
PočaljiNaslov: Re: FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj)   FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj) I_icon_minitime19/1/2011, 21:47

na kraju se svelo na zeleni i narandzasti,i to lepo stoji u torbi sa ostalom analognom opremom u ormanu,ne skuplja prasinu,ali se ni ne koristi,na zalost.
ali sto bi tekli,ne mozes ni sve koristiti.
Nazad na vrh Ići dole
nemanja.mirkovic
FS veteran
nemanja.mirkovic


Broj postova : 321
Na forumu od : 29.08.2010
Godine : 41
Lokacija : Ivanjica

FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj) Empty
PočaljiNaslov: Re: FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj)   FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj) I_icon_minitime14/5/2011, 18:53

CPL u Crno beloj fotografiji?
Neko koristio, probao?
Meni je palo na pamet zbog portreta kroz staklo i sl...
Nazad na vrh Ići dole
dghagi
Moderator
dghagi


Broj postova : 102
Na forumu od : 15.01.2010
Godine : 42
Lokacija : Vranje

FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj) Empty
PočaljiNaslov: Re: FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj)   FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj) I_icon_minitime20/5/2011, 10:38

Evo jednog primera sa cpl na cb filmu.
FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj) DSC_8141_1
Meni je bio cilj da istaknem oblake jer bez cpl plava bi bila svetlo siva. Može i da posluži da ukloni odsjaje, malo pojača kontrast ili ako se želi velika blenda po jačem suncu
Nazad na vrh Ići dole
http://dejanovicgallery.com
nemanja.mirkovic
FS veteran
nemanja.mirkovic


Broj postova : 321
Na forumu od : 29.08.2010
Godine : 41
Lokacija : Ivanjica

FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj) Empty
PočaljiNaslov: Re: FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj)   FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj) I_icon_minitime23/1/2012, 05:04

Treba mi dva UV filtera 52mm, pa sam razmisljao o Cokinu (1500 po komadu).
Ima li neko iskustva?
Nema tu neke velike greske?

Nazad na vrh Ići dole
Ljuba
Moderator
Ljuba


Broj postova : 581
Na forumu od : 07.02.2010
Lokacija : Beograd

FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj) Empty
PočaljiNaslov: Re: FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj)   FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj) I_icon_minitime23/1/2012, 07:44


Redovno ih koristim na svakom objektivu. Nikakvih negativnih iskustava nemam. Ok, sigurno su skuplji filteri kvalitetniji, ali meni ovi završavaju posao.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj) Empty
PočaljiNaslov: Re: FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj)   FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj) I_icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj)
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Foto filteri
» Knjige o fotografiji
» Knjige o fotografiji
» Pocetnik u fotografiji
» Resursi/knjige o fotografiji ovdje

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Foto Srbija forum :: Foto Srbija Cafe :: Fotografska oprema :: Blicevi, rasveta, studijska oprema...-
Skoči na: