Foto Srbija forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PrijemLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Koja oprema za fotografisanje malih predmeta?

Ići dole 
2 posters
AutorPoruka
aleksa717
FS član



Broj postova : 2
Na forumu od : 02.08.2010

Koja oprema za fotografisanje malih predmeta? Empty
PočaljiNaslov: Koja oprema za fotografisanje malih predmeta?   Koja oprema za fotografisanje malih predmeta? I_icon_minitime2/8/2010, 02:48

Poštovanje
potreban mi je savet za kupovinu foto opreme. Želim da fotografišem predmete male veličine (recimo 5x5cm ili 10x10 cm) sa rasvetom i pazadinom (kontrolisani uslovi). Ono što želim da dobijem kao krajnji rezultat je predmet u punom kadru ali sa velikom dubinskom oštrinom u smislu da je predmet oštro uslikan kako na početku tako i na kraju znači da mi objektiv-foto aparat omogućuju veliku dubinsku oštrinu. Zbog ograničenog budžeta interesuje me da li postoje aparati u compact klasi (skuplji) koji ovo mogu da realizuju, Prosumer, Micro Four Thirds (4/3) i u DSLR klasi (jeftiniji sa odgovarajućim objektivom). Da li se sa makro objektivima može dobiti ovolika dubinska oštrina ili je bolji odabir nekog zoom objektiva? Čuo sam i za mišljenje da je za to dobar široko ugaoni objektiv jer ima veliku dubinsku oštrinu? Koji su tehnički parametri koje treba da poseduje jedan objektiv da bi ovo realizovao? Saveti sa rasvetom (šta bi bilo dovoljno zbog budžeta?)
Hvala unapred. cyclops
Nazad na vrh Ići dole
Ljuba
Moderator
Ljuba


Broj postova : 581
Na forumu od : 07.02.2010
Lokacija : Beograd

Koja oprema za fotografisanje malih predmeta? Empty
PočaljiNaslov: Re: Koja oprema za fotografisanje malih predmeta?   Koja oprema za fotografisanje malih predmeta? I_icon_minitime2/8/2010, 05:10


Dakle, treba ti za stock fotografiju ili se meni samo čini?

Rasveta:
dovoljno je nešto ovako

http://www.moneta.rs/?id=68&engine=vukovac&t=t61&tveza=u2_srl&grlo=blic&pid=70

mada možeš i da koristiš neki od onih halogenih reflektora kojih ima po Metro-u i sličnim prodavnicama, ali to ne preporučujem.

Pozadina:

http://www.moneta.rs/?id=80&engine=vukovac&t=t70&tveza=u2_srl&grlo=specijal&pid=185

ili

http://www.moneta.rs/?id=80&engine=vukovac&t=t70&tveza=u2_srl&grlo=beli&pid=168

odluči sam.

Fotoaparat:

bilo koji entery-level DSLR sa kit objektivom je dovoljan za početak. Samo proveri da li može da se prikači kabl za rasvetu, ako ne u Moneti imaju adekvatne kockice za konekciju.
Makro stakla imaju malu dubinsku oštrinu. Bolje koristi kit objektiv na širem zum kraju, ali ne na najširem da bi smanjio distorziju.

Stativ:
nešto ovako je dovoljno

http://www.moneta.rs/?id=31&engine=vukovac&t=t24&tveza=u2_xx&grlo=profi&pid=68


Nazad na vrh Ići dole
aleksa717
FS član



Broj postova : 2
Na forumu od : 02.08.2010

Koja oprema za fotografisanje malih predmeta? Empty
PočaljiNaslov: Re: Koja oprema za fotografisanje malih predmeta?   Koja oprema za fotografisanje malih predmeta? I_icon_minitime2/8/2010, 09:48

Hvala na iscrpnom odgovoru ali bih molio malo konkretniji odgovor za foto aparat tj. objektiv. Pošto sam nov u ovome : kit objektiv (koliko ja znam oni variraju) pa molim konkretan model. Koristio sam Canon EOS 400D sa njegovim kit objektivom ali nisam bio zadovoljan sa f32 sam dobio dubinsku oštrinu ali slika je bila previše mekana. Šta bi koristio profesinalni fotograf - koji objektiv sa kojim karakteristikama?


Fotoaparat:

bilo koji entery-level DSLR sa kit objektivom je dovoljan za početak. Samo proveri da li može da se prikači kabl za rasvetu, ako ne u Moneti imaju adekvatne kockice za konekciju.
Makro stakla imaju malu dubinsku oštrinu. Bolje koristi kit objektiv na širem zum kraju, ali ne na najširem da bi smanjio distorziju.

Nazad na vrh Ići dole
Ljuba
Moderator
Ljuba


Broj postova : 581
Na forumu od : 07.02.2010
Lokacija : Beograd

Koja oprema za fotografisanje malih predmeta? Empty
PočaljiNaslov: Re: Koja oprema za fotografisanje malih predmeta?   Koja oprema za fotografisanje malih predmeta? I_icon_minitime2/8/2010, 10:20


Ako si već koristio 400D onda preporučujem da njega i uzmeš. Nema više novih, ali mogu lako da se nađu odlično očuvani i malo korišćeni polovni. Uz njega ide objektiv 18-55 sa ili bez stabilizacije koja ti nije ni bitna jer češ je isključivati ako radiš sa stativa.
Ako izdvojiš malo više para možeš da uzmeš dosta kvalitetnije Tokina, Tamron ili Sigma objektive u skoro istom rasponu, ali sa f/2,8.
Pogledaj mišljenja drugih pa proceni šta bi ti najviše odgovaralo.

http://www.fredmiranda.com/reviews/

Ako se odlučiš za Tokinu uzimaj PRO seriju, Tamron - SP, Sigma - EX.

A što si radio na f/32? Svaki objektiv ima lošije karakteristike na krajnjim vrednostima. To važi i za zum opseg i za blendu. Najbolje fotografije dobijaš na srednjim vrednostima. Stavi blendu ne manju od f/16 i žižnu daljinu 22-25 mm, posle možeš da sečeš u PS kako ti odgovara.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Koja oprema za fotografisanje malih predmeta? Empty
PočaljiNaslov: Re: Koja oprema za fotografisanje malih predmeta?   Koja oprema za fotografisanje malih predmeta? I_icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Koja oprema za fotografisanje malih predmeta?
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Profesionalno fotografisanje hrane/Pocetnik
» Canon EOS 30D + Oprema
» Moja oprema...
» FOTO OPREMA NA PRODAJU!!!
» Prodaja: Sony A200 + propratna oprema

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Foto Srbija forum :: Foto Srbija Cafe :: Fotografska oprema :: Foto aparati-
Skoči na: