Foto Srbija forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PrijemLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 naopako staklo

Ići dole 
+3
dghagi
Ljuba
weazel
7 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2
AutorPoruka
DeVil
Moderator
DeVil


Broj postova : 234
Na forumu od : 27.01.2010
Godine : 45
Lokacija : Semendria

naopako staklo - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: naopako staklo   naopako staklo - Page 2 I_icon_minitime15/3/2011, 12:15

Dosta sam eksperimentisao sa closeUp filterima i do dioptrije +3 nema nekih primetnih pogoršanja kvaliteta slike, a posle toga su već vidljive aberacije. Sa dioptrijom od +10 su fotke mnogo loše. To je naravno rezutat korišćenja jeftinijih CloseUp filtera.
Najbolje je da kupiš Raynox DCR250 CloseUp filter (ima ga na Ebay-u) http://www.raynox.co.jp/english/dcr/dcr250/indexdcr250eg.htm
Evo kako izgleda oprema jedanog mnogo dobrog makrondzije http://benas.atspace.com/sprzetenglish.html a evo i njegove galerije http://benas.atspace.com/galleryenglish.html
Ipak, ako želiš da napraviš samo male izlete u makrofotografiju i ta stakla koja si pomenuo će da završe posao Wink


Da malo odgovorim i Nemanji Smile
1. Svetlo je mnogo bitno u makrofotografiji i u zavisnosti od svetlosnih uslova koristićeš ili ne blic (obavezno sa difuzerom!). U ranu zoru ti blic ne treba jer je svetlo prirodno meko, ali je neophodan stativ zbog duže ekspozicije (jer je svetlo isuviše slabo). Po danu jačinu blica treba smanjiti i koristi blic samo da se malo dosvetle senke. Po najačem suncu treba izbegavati slikanje ili telom napraviti senku na insektu (što može da ga uplaši) i onda slikati. Idealno vreme je po blago oblačnom vremenu. Svetlo je tada prirodno difuzovano Very Happy
2. Što reče coolenough, fiksni su mnogo, mnogo bolji i o tome ne treba uopšte razmišljati.
3. Ja koristim tube, ali je princip isti. Ipak mi se čini da je meh bolji za fotkanje u studiju,a čuo sam od drugara da pravi mnogo prašine na senzoru. Moja preporuka AF-tube.
4. Nisam ni ja koristio te objektive, ali sam prezadovoljan Tamronom 90mm macro.

Najveće uvećanje koje sam do sada uspeo da dobijem (6:1) je kombinacija tuba (72mm), makro objektiva Sigma 150 i obrnutog Nikkora 50mm 1.4 (kojeg sam pridržavao rukom )
Very Happy

naopako staklo - Page 2 800-1-1


naopako staklo - Page 2 800-2-1
Nazad na vrh Ići dole
http://predragpetkovic.daportfolio.com
unique93
FS hiperaktivan član
unique93


Broj postova : 151
Na forumu od : 26.09.2010
Godine : 31
Lokacija : obrenovac

naopako staklo - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: naopako staklo   naopako staklo - Page 2 I_icon_minitime15/3/2011, 22:50

znam da je raynox najbolji, ali to je ipak puno para, a ja ih nemam...sa okrenutim normalcem moram da se puno priblizim i to je problem, a sa nekim close up filterom sa +4 dioptriom bi se priblizio sa full zumom na nekih 15-20cm...tako ako slikam neke insekte, manje su sanse da ce pobeci, ali necu dobiti uvelicanje kao sa obrnutim normalcem...

izgleda da cu kupiti ovaj weifeng +4 filter, pa cu da vidim kako radi Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
DeVil
Moderator
DeVil


Broj postova : 234
Na forumu od : 27.01.2010
Godine : 45
Lokacija : Semendria

naopako staklo - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: naopako staklo   naopako staklo - Page 2 I_icon_minitime16/3/2011, 02:08

Onda slobodno kupi taj filter i uživaj.
Prošle godine sam u Moneti našao CloseUp filter +10 po veoma pristupačnoj ceni pa se raspitaj.
Imaš ti i bez filtera dobro uvećanje na fuji-u. Mislim da bi najviše energije trebao da potrošiš za pravljenje difuzera, jer se detalji bolje vide pri mekom svetlu, a i pomoći će ti oko problema sa svetlom blica. Svetlo blica neće moći da stigne gde želiš zbog objektiva (pri maksimalnom uvećanju, mislim da je kod tvog aparata oko 1cm razdaljina od objektiva), a difuzerom uspevaš da osvetliš sve do samog objektiva.
Prednost kompakta u odnosu na DSLR je veća dubinska oštrina, pa to dobro iskoristi.

PoZz
Nazad na vrh Ići dole
http://predragpetkovic.daportfolio.com
unique93
FS hiperaktivan član
unique93


Broj postova : 151
Na forumu od : 26.09.2010
Godine : 31
Lokacija : obrenovac

naopako staklo - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: naopako staklo   naopako staklo - Page 2 I_icon_minitime16/3/2011, 06:19

znam za difuzore...napravio sam nekoliko razlicitih Very Happy
evo primer Very Happy ovo je samo papir na kraju objektiva, i zavrsava posao Very Happy

naopako staklo - Page 2 5266360

Nazad na vrh Ići dole
unique93
FS hiperaktivan član
unique93


Broj postova : 151
Na forumu od : 26.09.2010
Godine : 31
Lokacija : obrenovac

naopako staklo - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: naopako staklo   naopako staklo - Page 2 I_icon_minitime16/3/2011, 06:57

nasao sam neki close up filter na fotoberzi sa +8 dioptriom, ali mislim da je to puno...i da ce da smanji kvalitet slike...
Nazad na vrh Ići dole
nemanja.mirkovic
FS veteran
nemanja.mirkovic


Broj postova : 321
Na forumu od : 29.08.2010
Godine : 41
Lokacija : Ivanjica

naopako staklo - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: naopako staklo   naopako staklo - Page 2 I_icon_minitime16/3/2011, 09:29

Coolenough, Devil-e, hvala na savetima.\
Za stativ se slazem da je obavezan deo opreme za mnogo toga.
Cak ljudi koji se ozbiljnije zalude pejzazima nepucaju nista bez stativa- i 1/60 i 1/125, ma bash sve.
Verujem da za portrete moze da bude slicno...

Fotka je WoW.

Koji extension tube bi bio potreban za 1:1 sa fiksnim 50mm ili 135mm na filmu ili ff senzoru? Mislim na fiksne koji nisu macro. 50mm izostrava na oko 0,5m i 135ica tu oko 1.5m

Nazad na vrh Ići dole
unique93
FS hiperaktivan član
unique93


Broj postova : 151
Na forumu od : 26.09.2010
Godine : 31
Lokacija : obrenovac

naopako staklo - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: naopako staklo   naopako staklo - Page 2 I_icon_minitime16/3/2011, 23:27

weifeng +4 filter kosta oko 1400din, a sa postarinom kosta 1600-1700din Very Happy
a Green.L +8 filter sa postarinom kosta 1950 din...

evo sta mi je lik koji prodaje napisao...

Citat :

Zdravo!
Filtar je Green.L marke. Jest kineski, ali nije kao sijalice za jelku Smile
Smile Dosta je dobrog kvaliteta. Ja lično koristim njihov UV i star
filtere, i potpuno sam zadovoljan s njima. Ovaj makro filtar nisam
koristio, tako da puno iskustva memam sa snjime. Jedino sam tu fotku
napravio koju sam priložio uz oglas, i koju sam sad stavio u prilog u
punoj rezoluciji. ISO3200 je, pa sam tu nešto izgubio na oštrini, ali ne
zbog filtera. Distorzija se isto ne primećuje. Tu sam koristio 18-55mm
kit objektiv. Ako ga staviš na neki duži, recimo 70-300, dobićeš mnogo
jaču uvećanje.
Eto, ako si zainteresovan, mogu ga poslati poštom, kao vrednosno pismo,
stiže za 1 dan, platiš poštaru 1950 dinara, što uklučuje i poštarinu, i
to je to. Javi kad si odlučio!
Pozdrav,

evo je i slika novcica, samo sam je smanjio, posto zurim, da se brze okaci na net Very Happy
naopako staklo - Page 2 5270298

sta je bolje a uzmem...Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
DeVil
Moderator
DeVil


Broj postova : 234
Na forumu od : 27.01.2010
Godine : 45
Lokacija : Semendria

naopako staklo - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: naopako staklo   naopako staklo - Page 2 I_icon_minitime17/3/2011, 01:18

unique93, ja sam pre za varijantu +8 jer ćeš njime bar imati vidljivo uvećanje. A za distorzije se ne brini. Shvati ovo kao ulazak u makrofotografiju i sticanje veština jer je makrofotografija totalno drugačija od ostalih grana fotografije. Ako ti se svidi taj mali svet i ako imaš volje i talenta vremenom će se naći novca za ozbiljnu opremu. Znam neke ljude koji su odmah kupovali profi opremu i kasnije je rasprodavali jer se nisu snašli u makrofotografiji. Zato samo opušteno Wink

E,da. Zašto ne postaviš neku fotku koju si slikao u Super Makro modu na 1cm od objektiva, trebalo bi da je tvoj aparat sposoban za takve stvari. Pa, ako je uvećanje dosta veliko dovoljan ti je i +4.

Nazad na vrh Ići dole
http://predragpetkovic.daportfolio.com
DeVil
Moderator
DeVil


Broj postova : 234
Na forumu od : 27.01.2010
Godine : 45
Lokacija : Semendria

naopako staklo - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: naopako staklo   naopako staklo - Page 2 I_icon_minitime17/3/2011, 01:32

Nemanja, za uvećanje 1:1 je potreban ceo set tuba (sastoji se iz 3 dela) i taj set je oko 68mm. Postoje obične tube i tube sa kontaktima (AF tube). AF tube su skuplje i mogu se naći na Ebay-u za oko 100€ sa carinom, ali sa njima dobijaš konekciju objektiva i tela, merenje svetla je tačno i mogu će je auto fokusirati (mada se u makrofotografiji koristi M fokus). Obične tube su oko 20€ i ima ih kod nas ali su teže za korišćenje i ne možeš da menjaš otvor blende. Kod obe vrste tuba izgubićeš par blendi i slika će biti tamnija, ali dobijaš makro objektiv za male pare. Kvalitet slike će zavisiti od samog objektiva. Sa tubama na 50mm ćeš za 1:1 prići bukvalno na 10-ak i manje cm od objekta snimanja, pa je verovatnoća da ćeš oterati nekog insekta veća u odnosu na 135mm.
Nazad na vrh Ići dole
http://predragpetkovic.daportfolio.com
unique93
FS hiperaktivan član
unique93


Broj postova : 151
Na forumu od : 26.09.2010
Godine : 31
Lokacija : obrenovac

naopako staklo - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: naopako staklo   naopako staklo - Page 2 I_icon_minitime17/3/2011, 06:17

evo fotka u super macro modu

naopako staklo - Page 2 5273376

a evo fotke sa nekim budzenjem Very Happy

naopako staklo - Page 2 5273379

sa super macrom mi obuhvata oko 5cm u sirinu, a sa ovim nabudzenim oko 18mm...ali se gubi kvalitet slike i bas je tesko da se fokusira...

ova druga slika je sa full 10.7x zumom i staklom od starog dvogleda koje je siroko oko 3.5cm, pa jedino mogu da ga koristim kada skroz zumiram, posto kad odzumiram, vide se ivice navoja od tog stakla...zato hocu da kupim filter, posto ima isti navoj kao objektiv, tako da mogu da odzumiram koliko hocu i nece se videti navoj Very Happy

e da...sa super macrom retko kad slikam, posto se vidi senka, a i ako slikam neke insekte, oni pobegnu...i ne mogu da koristim blic u super macru Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
DeVil
Moderator
DeVil


Broj postova : 234
Na forumu od : 27.01.2010
Godine : 45
Lokacija : Semendria

naopako staklo - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: naopako staklo   naopako staklo - Page 2 I_icon_minitime17/3/2011, 07:27

Onda slobodno kupi +8 staklo. Jedva čekam da vidim rezultate Smile
Nazad na vrh Ići dole
http://predragpetkovic.daportfolio.com
unique93
FS hiperaktivan član
unique93


Broj postova : 151
Na forumu od : 26.09.2010
Godine : 31
Lokacija : obrenovac

naopako staklo - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: naopako staklo   naopako staklo - Page 2 I_icon_minitime17/3/2011, 08:11

haha...ok...samo da nadjem jos 1500 kinti Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





naopako staklo - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: naopako staklo   naopako staklo - Page 2 I_icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
naopako staklo
Nazad na vrh 
Strana 2 od 2Idi na stranu : Prethodni  1, 2

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Foto Srbija forum :: Foto Srbija Cafe :: Fotografska oprema :: Objektivi-
Skoči na: