Foto Srbija forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PrijemLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Da se predstavim...

Ići dole 
3 posters
AutorPoruka
applepie
FS aktivan član



Broj postova : 38
Na forumu od : 02.03.2011

Da se predstavim... Empty
PočaljiNaslov: Da se predstavim...   Da se predstavim... I_icon_minitime5/3/2011, 03:20

Pozdrav svima. Početnik sam u fotografji, želim znati, naučiti...
Evo fotografija, pa udrite kritike, zamjerke, što popraviti i sl. Kao što rekoh, želim znati...
Da se predstavim... Goindown
Nazad na vrh Ići dole
Ljuba
Moderator
Ljuba


Broj postova : 581
Na forumu od : 07.02.2010
Lokacija : Beograd

Da se predstavim... Empty
PočaljiNaslov: Re: Da se predstavim...   Da se predstavim... I_icon_minitime5/3/2011, 20:24

Na fotografiji kao završnom proizvodu moraju da budu ispoštovani neki tehnički zahtevi.
Ovo je medium key fotografija. To znači da mora da postoji ceo tonalni raspon. Crna i sve nijanse sive postoje, ali nema granične bele Mad .
Kompozicija je donekle dobra, ali mi ideja nije jasna. Ako si već sekao glavu modela, bolje bi bilo da se vidi cela u senci na zidu. Ili neki da predmet stoji na stepeniku ispred... i da brojanica i krst budu vidljiviji tj. osvetljeni neki uzanim zrakom svetla.
Fokus služi da se akcentuje bitan detalj. Ovde je fokus na stepeniku. Zašto je to bitan detalj?
Nazad na vrh Ići dole
applepie
FS aktivan član



Broj postova : 38
Na forumu od : 02.03.2011

Da se predstavim... Empty
PočaljiNaslov: Re: Da se predstavim...   Da se predstavim... I_icon_minitime5/3/2011, 21:29

Puno hvala Ljuba. Nemam riječi, jednostavno sam oduševljen tvojim istančanim vidom i tehničkom potkovanošću temom. U ovoj fotografiji prva misao vodilja mi je bila kompozicija. Pokušao sam se voditi pravilom trokuta, ali nisam siguran da li sam uspjeo, vjerojatno nisam, obzirom da kažeš da je kompozicija donekle dobra. Da fokus treba naznačiti glavi detalj u fotografij, toga sam svijestan. Trebao sam to u PS-u srediti, jer na 22mm fokusne duljine i otvoru blende f/4 malo teže izvedivo na Canon kit objektivu (EF-S 18-55mm).
Evo, dobio sam materijala za razmišljanje i zahvalan sam ti puno na tome. Ako još možeš, ako nije problem, zanima me ova granična bijela boja. Ne razumijem baš.
Nazad na vrh Ići dole
Ljuba
Moderator
Ljuba


Broj postova : 581
Na forumu od : 07.02.2010
Lokacija : Beograd

Da se predstavim... Empty
PočaljiNaslov: Re: Da se predstavim...   Da se predstavim... I_icon_minitime6/3/2011, 00:37

applepie ::
Da fokus treba naznačiti glavi detalj u fotografij, toga sam svijestan. Trebao sam to u PS-u srediti, jer na 22mm fokusne duljine i otvoru blende f/4 malo teže izvedivo na Canon kit objektivu (EF-S 18-55mm).
Evo, dobio sam materijala za razmišljanje i zahvalan sam ti puno na tome. Ako još možeš, ako nije problem, zanima me ova granična bijela boja. Ne razumijem baš.

Nije teže izvodljivo. Koristi spot merenje i centralnu fokusnu tačku, zadrži okidač na prvom položaju, prekadriraj, pa tek onda okini. Ili koristi manuelni fokus. Stavi na najveću žižnu daljinu, izoštri, raširi koliko ti treba, kadriraj i okini.

O korišćenju tonova ću pisati u topicu "Teorija fotografije" (ako već nisam).
Nazad na vrh Ići dole
applepie
FS aktivan član



Broj postova : 38
Na forumu od : 02.03.2011

Da se predstavim... Empty
PočaljiNaslov: Re: Da se predstavim...   Da se predstavim... I_icon_minitime20/3/2011, 05:20

Još jedna nakon nekog vremena.
Naziv fotografije: Hope is going down the drain
Oprema: Canon EOS 1000D, Av=f/5, Tv=1/40, ISO:1600, Focal length:37mm
Da se predstavim... 0001099414_l_0_gww99y
Nazad na vrh Ići dole
Ljuba
Moderator
Ljuba


Broj postova : 581
Na forumu od : 07.02.2010
Lokacija : Beograd

Da se predstavim... Empty
PočaljiNaslov: Re: Da se predstavim...   Da se predstavim... I_icon_minitime21/3/2011, 06:40


Bolje je da ti ovde napišem komentar Laughing .

Prvo moram da te kritikujem zbog naziva. Previše je sugestivan. Fotografija bi trebalo da bude ta koja navodi posmatrača na emociju, stav, razmišljanje, a ne naziv. Ali ok, to i nije neki propust.
Ideja: šta ovde asocira na nadu? Odnosno, šta tebe asocira na nadu? Možda bi bilo upečatljivije da si to nešto dodao da ga voda odnese.
Tehnički deo: duža ekspozicija bi naglasila radnju. A tako bi i ISO mogao biti manji, a samim tim i šum. I očisti senzor, vide se tačke , dlačice...
Sve u svemu, nije ovo loše, samo je mali korak potreban do sjajne fotografije. Uporedi sa drugima koji svoje fotke smatraju umetnošću, videćeš da si bolji applause .
Nazad na vrh Ići dole
applepie
FS aktivan član



Broj postova : 38
Na forumu od : 02.03.2011

Da se predstavim... Empty
PočaljiNaslov: Re: Da se predstavim...   Da se predstavim... I_icon_minitime21/3/2011, 06:57

Hvala Ljuba. Od tebe uvjek ono najbolje od kritike. Ja jako zahvalan.
Idem redom:
Ovo o nazivu fotografije nisam puno razmišljao. Slijedeću fotografiju koju budem pravio, kako ti kažeš: Fotografija se ne bilježi, već pravi, ću urediti bez naziva fotografije pa pustit promatraču na razmišljanje. Ovo sa dodavanjem nekog dodatnog elementa u sam kadar nisam imao ni u primisli. Vodio sam se uglavnom onim tehničkim dijelom: kompozicija, tonalni raspon...to mi je za sada bauk. Puno gledam, zagledam, razmišljam slažem u glavi...
Nadam se da sam uspjeo po pitanju kompozicije i tonalnog raspona?
E sad, što se tiče usporedbe sa drugima koji svoje fotografije smatraju umjetnošću, nisam baš da sam sebe uspoređujem. Zato ja volim pitati one koji znaju više od mene i koji su dosta objektivni, pa neka oni prosude.
Ono nisu dlačice na senzoru. Prije će biti na UV filteru. Neki dan sam slikao oblake, onako iz zezancije, pa kad sam skinuo na comp, vidjeo sam isto.
Nazad na vrh Ići dole
Ljuba
Moderator
Ljuba


Broj postova : 581
Na forumu od : 07.02.2010
Lokacija : Beograd

Da se predstavim... Empty
PočaljiNaslov: Re: Da se predstavim...   Da se predstavim... I_icon_minitime21/3/2011, 07:10

applepie ::
Vodio sam se uglavnom onim tehničkim dijelom: kompozicija, tonalni raspon...to mi je za sada bauk. Puno gledam, zagledam, razmišljam slažem u glavi...
Nadam se da sam uspjeo po pitanju kompozicije i tonalnog raspona?

...

Ono nisu dlačice na senzoru. Prije će biti na UV filteru. Neki dan sam slikao oblake, onako iz zezancije, pa kad sam skinuo na comp, vidjeo sam isto.

Jesi, dobro je.

Jesu dlačice na senzoru. Prašinu i sve ostalo na filteru ne možeš da vidiš na fotografiji. To možeš da skloniš i u PS, ali bi trebalo da očistiš senzor. Kupi komplet za čišćenje i pumpicu samo pazi da bude za Canon sa crop senzorom. Kad proveravaš... hm, bolje da to napišem u topicu
http://www.fotosrbijaforum.com/t797-praktini-saveti
Nazad na vrh Ići dole
applepie
FS aktivan član



Broj postova : 38
Na forumu od : 02.03.2011

Da se predstavim... Empty
PočaljiNaslov: Re: Da se predstavim...   Da se predstavim... I_icon_minitime21/3/2011, 07:30

Ljuba ::

Jesu dlačice na senzoru. Prašinu i sve ostalo na filteru ne možeš da vidiš na fotografiji. To možeš da skloniš i u PS, ali bi trebalo da očistiš senzor. Kupi komplet za čišćenje i pumpicu samo pazi da bude za Canon sa crop senzorom. Kad proveravaš... hm, bolje da to napišem u topicu
http://www.fotosrbijaforum.com/t797-praktini-saveti
Moje pitanje kako su dlačice dospjele na senzor. Objektiv sam skidao svega 4 puta od kako imam fotoaparat, i kad sam skidao objektiv, to je bilo unutar 4 zida.
Nazad na vrh Ići dole
Ljuba
Moderator
Ljuba


Broj postova : 581
Na forumu od : 07.02.2010
Lokacija : Beograd

Da se predstavim... Empty
PočaljiNaslov: Re: Da se predstavim...   Da se predstavim... I_icon_minitime21/3/2011, 07:35


Statički elektricitet Crying or Very sad . Ništa strašno, uobičajena pojava.
Nazad na vrh Ići dole
applepie
FS aktivan član



Broj postova : 38
Na forumu od : 02.03.2011

Da se predstavim... Empty
PočaljiNaslov: Re: Da se predstavim...   Da se predstavim... I_icon_minitime21/3/2011, 09:00

Ljuba ::

Statički elektricitet Crying or Very sad . Ništa strašno, uobičajena pojava.
Evo sad isprobao tvoj savjet za čišćenje senzora. Postavio sam na 55mm focal length, focus na manual u beskonačno. ISO 1600 i blenda na f 36 i okinuo na bijeli papir. Da, imam prašinu na senzoru kako si rekao.
Ako smanjim ISO na 100, 200 ili 400 ne primjećujem ništa.
Znači uzeti kit za čišćenje i jednostavno ispuhat senzor? Jel mogu kaj zeznuti prilikom takve akcije? Malo sam paranoik.
Nazad na vrh Ići dole
Ljuba
Moderator
Ljuba


Broj postova : 581
Na forumu od : 07.02.2010
Lokacija : Beograd

Da se predstavim... Empty
PočaljiNaslov: Re: Da se predstavim...   Da se predstavim... I_icon_minitime21/3/2011, 09:04


Ne brini, ne možeš. Samo se pridržavaj uputstva. Ili pronađi neki klip na youtube, verovatno ima.
Nazad na vrh Ići dole
applepie
FS aktivan član



Broj postova : 38
Na forumu od : 02.03.2011

Da se predstavim... Empty
PočaljiNaslov: Re: Da se predstavim...   Da se predstavim... I_icon_minitime21/3/2011, 09:10

Ljuba ::

Ne brini, ne možeš. Samo se pridržavaj uputstva. Ili pronađi neki klip na youtube, verovatno ima.
Hvala Ljuba. To je prva stvar za napraviti, a sutra idem po teleobjektiv. Ipak sam se odlučio za prime stakla, kako si mi i ti sugerirao. Odustao sam od Tamrona. Malo pati od kromatskih abervacija, a stabilizacija mi je bitna, jer ako se ovaj moj objektiv 18-55mm zna patiti u malo slabijim uvjetima gdje trebam minimalnu brzinu 1/60 onda moram podizati ISO a nastojim ga držati na 100, onda nemam što razmišljati o teleobjektivu bez stabilizacije. Ide Canon EF-S 55-250mm IS f4-5,6.
Nazad na vrh Ići dole
Ljuba
Moderator
Ljuba


Broj postova : 581
Na forumu od : 07.02.2010
Lokacija : Beograd

Da se predstavim... Empty
PočaljiNaslov: Re: Da se predstavim...   Da se predstavim... I_icon_minitime21/3/2011, 09:15

applepie ::
Ipak sam se odlučio za prime stakla, kako si mi i ti sugerirao.

Hehe... malo si pobrkao pojmove. Prime je oznaka za fiksne objektive. To sigurno preporučujem, samo je malo skupo Crying or Very sad .
Nazad na vrh Ići dole
applepie
FS aktivan član



Broj postova : 38
Na forumu od : 02.03.2011

Da se predstavim... Empty
PočaljiNaslov: Re: Da se predstavim...   Da se predstavim... I_icon_minitime21/3/2011, 09:16

ooppss. Je, znam da su skupi. Tko zna, jednog dana....možda...samo da drugoj polovici to objasnim...onako na fin način...
Nazad na vrh Ići dole
applepie
FS aktivan član



Broj postova : 38
Na forumu od : 02.03.2011

Da se predstavim... Empty
PočaljiNaslov: Re: Da se predstavim...   Da se predstavim... I_icon_minitime1/4/2011, 06:54

Pokušaj portreta na ulici

Canon EOS 1000D, Av:6.3, Tv:1/40, ISO:400, focal length:250mm, EF-S 55-250mm IS

https://2img.net/r/ihimizer/i/starost.jpg/

Zašto neće prikazati fotografiju sa imageshack-a?
Nazad na vrh Ići dole
Dragan
Moderator
Dragan


Broj postova : 161
Na forumu od : 25.01.2010
Lokacija : groblje

Da se predstavim... Empty
PočaljiNaslov: Re: Da se predstavim...   Da se predstavim... I_icon_minitime1/4/2011, 22:15

probaj malo detaljnije da procitas kako se postavljaju slike Smile ima uputstvo i na ovom, i na svakom drugom forumu, ako si clan negde drugde

evo fotke odmah da se vidi:

Da se predstavim... Starost


fina fotka, svidja mi se kvadrat, al ne svidja mi se gornji desni cosak, koji je skroz crn, kao da je parce papira preko objektiva Sad Ali to je tehnikalija koju vremenom naucis da primecujes i resavas. Lepo spazeno svetlo.
Nazad na vrh Ići dole
applepie
FS aktivan član



Broj postova : 38
Na forumu od : 02.03.2011

Da se predstavim... Empty
PočaljiNaslov: Re: Da se predstavim...   Da se predstavim... I_icon_minitime2/4/2011, 06:03

Dragan ::
probaj malo detaljnije da procitas kako se postavljaju slike Smile ima uputstvo i na ovom, i na svakom drugom forumu, ako si clan negde drugde
.

Hvala Dragane. Probao sam kako stoji u uputama ali jednostavno nije htjeo učitati sliku. Radio sam tako na prethodnim slikama i nije bilo problema.

Hvala ti na kritici fotke.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Da se predstavim... Empty
PočaljiNaslov: Re: Da se predstavim...   Da se predstavim... I_icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Da se predstavim...
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Foto Srbija forum :: Foto Srbija Cafe :: Pomoć početnicima u fotografiji-
Skoči na: