Foto Srbija forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PrijemLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Camera obscura

Ići dole 
5 posters
AutorPoruka
marko_bubnjevic
FS aktivan član
marko_bubnjevic


Broj postova : 39
Na forumu od : 03.02.2011
Godine : 34
Lokacija : Novi Sad

Camera obscura Empty
PočaljiNaslov: Camera obscura   Camera obscura I_icon_minitime11/2/2011, 00:59

Camera obscura je opticka sprava koja se ranije koristila kao pomagalo kod crtanja, a i preteca je danasnjih fotoaparata, tj. njen izum je vodio otkricu fotografije. Prvi zapisi o ovom izumu su vezani za Arabljanina Ibn Al Haitama (Alhazen), koji datiraju iz 10. veka (oko 950 god.). On je zapazio da na belim zidovima mracnih pecina, svetlost koja prolazi kroz malu pukotinu na suprotnom zidu, projektuje sve sto se dogadja napolju. Camera obscura se vremenom razvijala, tome su zasluzne razne licnosti, tako da se njen razvoj ne pripisuje jednom coveku. Najvecu primenu je imala kod umetnika 19. veka, jer im je sluzila kao pomoc za izcrtavanje skica za slike.

Camera obscura Images?q=tbn:ANd9GcTA2Ks1RDzsdpIFRXqC_YR1st1i_SGsUfgJcQG5U48SZkjU7rODKg

E ugl pronasao sam na par mesta kako bi svako mogao da napravi cameru obscuru (pinhole cameru) kod kuce, pa ako nekog zanima Smile Ovo sam prekopirao sa jednog sajta i mislim da je tu sasvim ok objasnjeno kako se pravi:

"Pinhole camera (poznata kao i camera obscura) je jednostavna fotografska kamera koju svatko od nas može napraviti kod kuće. Ime nam nagovještava da se radi o kameri koja umjesto modernog objektiva ima rupicu probušenu iglom (pinhole).

U doba digitalne fotografija malo tko se zapita kako zapravo nastaje fotografija. Malo tko se zapita šta se to točno dogodi kada stisnemo okidač aparata. U doba analogne fotografije, fotografija se morala učiti jer nije bilo automatskih postavki. Današnji digitalni aparati pružaju većini ljudi automatske postavke koje u dosta slučajeva rade sasvim dobar posao i time ih ne tjera da se zapitaju.

Princip na kojem radi fotoaparat je vrlo jednostavan; pritiskom okidača svijetlost se propušta kroz otvor na jednoj strani fotoaparata i prizor se bilježi na fotoosjetljivi materijal (film, senzor). Logika nam govori da je postupak uistinu jednostavan i time se može lako konstruirati vlastiti fotoaparat; vlastita pinhole kamera.

Većinu materijala za izradu pinhole kamere vjerojatno već imamo u vlastitom kućanstvu. Potrebna nam je kartonska kutija, crni mat sprej ili crni mat papir, igla, poklopac od paštete ili jogurta te fotografski film ili fotografski papir.

Camera obscura 2454021962_be236081dd_o

Dimenzije kutije ovise o veličini fotografskog materijala; za film će svakako biti manje nego za papir. Unutrašnjost kutije obojamo crnom mat bojom ili obložimo crnim mat papirom da bi smanjili sve moguće refleksije unutar kutije. Sve moguće spojeve na kutiji moramo dobro obložiti da nebi bilo prolaska svijetla nigdje osim kroz rupicu.

Rupicu možemo izbušiti na više načina. Najjednostavniji način je staviti poklopac od paštete/jogurta na staklo i nježnim okretanjem igle probušiti rupicu. Ne smijemo grubo probušiti rupicu jer nam u suprotnom neće ispasti dobro fotografija. Ako pogledamo prema suncu kroz rupicu i vidimo spektar boja, znamo da smo dobro izbušili rupicu. Također, kao alternativu možemo kupiti tanku E gitarsku žicu, užariti je i jednostavno probušiti rupicu. Osobno sam koristio bušilicu sa milimetarskim svrdlom (0.3 mm).

Na jednoj strani kutije izrežemo malu rupu i preko nje stavimo poklopac sa izbušenom rupicom i izoliramo od svijetla na rubovima. Kao zatvarač možemo koristiti komad crnog mat papira koji preljepimo preko rupice. Na suprotnu stranu kutije stavimo fotografski film ili papir. Nema nekog određenog načina za konstrukciju pinhole kamere, mašta nas jedino ograničava. Osobno sam napravio kartonski okvir za fotografski papir.

Kada sve ovo napravite, vaša kamera je gotova. Jedino što moramo napraviti je izračunati ekspoziciju. Za potrebe proračuna moramo znati kolika nam je blenda i osjetljivost fotografskog materijala. Blendu računamo prema jednostavnoj formuli:

F=f/d

gdje je: F – blenda
f – žarišna duljina [mm]
d – promjer rupice [mm]

Žarišna duljina je udaljenost između rupice i fotografskog papira i to lako možemo izmjeriti ravnalom. Za promjer rupice moramo znati koliko je debela igla/svrdlo.
U mom slučaju je žarišna duljina 180 mm i promjer rupice 0.3 mm što nam daje blendu F/600.

Koraci blende (f-stop) su zapravo geometrijski niz sa općim članom
Za one koji nisu upoznati sa pojmom geometrijskog niza, vrlo je lagano. Svaki član niza moramo pomožiti sa općim članom da bi dobili idući. Za primjer pođimo od broja 1.

1, 1.4, 2, 2.8, 4, 5.6, 8, 11, 16, 22

Ako malo bolje pogledamo na dobiveni niz, primjetit ćemo da su nam to koraci blende kakve već poznajemo. Svaki idući korak propušta dva puta manje svijetla odnosno svaki prethodni dva puta više.

Camera obscura 210

Camera obscura Bamboo-pinhole-camera_1

Kada smo izračunali kolika nam je blenda prema formuli, moramo naći gdje se nalazi naša blenda. Pošto je moja blenda F/600, morao sam raspisati gornji niz sve do broja najbližeg broju 600.
Na kraju sam digitalnim fotoaparatom snimio željeni prizor, očitao ekspoziciju (npr. 1/500, f/8, ISO 100) i ekspoziciju sam za svaki korak smanjivao dva puta dok nebi došao do F/600. Naravno, to je pod uvjetom da je i moj fotoosjetljivi materijal koji sam koristio bio ISO 100. Ako nije, moram također preračunati i ISO osjetljivost (npr. Ako je moj film ISO 25, ekspozicija će mi biti još 4 puta duža).
Snimanje počinje tako da maknemo zatvarač sa rupice, propuštam onoliko svijetla koliko smo proračunali i vratimo zatvarač. Nakon što snimite fotografiju, naravno, morate razviti fotopapir/film ili dati nekome tko to zna ako sami ne znate.

U mom slučaju izračunata ekspozicija je bila 30 minuta po vedrom sunčanom danu dok se protezala i do 8 sata unutar jake sjene te više dana u zatvorenim prostorima.

Gornji tekst je napisan za najjednostavniju moguću soluciju; kartonska kutija i fotografski papir. Kutija se može napraviti i od čvršćih materijala kao od npr. šperploča, a fotopapir se može zamjeniti fotografskim filmom. Prednosti filma su što imamo više snimaka na raspolaganju i ne moramo nakon svakog snimka ići u mračnu prostoriju da bi stavili novi papir. Također, fotografski film je puno osjetljiviji (ISO 100+) od fotografskog papira (proračunom ISO 0.76 u mom slučaju) što nam uveliko skraćuje ekspoziciju sa nekoliko sati/dana/tjedana na nekoliko sekundi/minuta. Sve što vas ograničava je mašta i spretnost ruku."

Evo par zamiljivih primera Smile


Camera obscura Lomography-paper-pinhole-camera_2

Camera obscura Corbis-readymech-peyote-camera

Camera obscura Sharan-sq35-paper-camera

Camera obscura Rubikon-paper-camera_2

Camera obscura Dirkon-paper-camera

Camera obscura Corbis-readymech-mother-camera

Camera obscura Paper-polaroid

Ja cu uskoro pokusati da napravim sebi jedan "Dirkon" Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
fetus
Moderator
fetus


Broj postova : 769
Na forumu od : 14.01.2010
Godine : 50
Lokacija : novi sad

Camera obscura Empty
PočaljiNaslov: Re: Camera obscura   Camera obscura I_icon_minitime11/2/2011, 01:34

bravo za temu.
ima i u najnovijem broju refota o tome,a ko ga je kupovao davne 1996(ako se ne varam),bilo je i onda.
Nazad na vrh Ići dole
marko_bubnjevic
FS aktivan član
marko_bubnjevic


Broj postova : 39
Na forumu od : 03.02.2011
Godine : 34
Lokacija : Novi Sad

Camera obscura Empty
PočaljiNaslov: Re: Camera obscura   Camera obscura I_icon_minitime11/2/2011, 01:54

Imas dobro pamcenje Very Happy Ja nesto googlao i naleteo na to i bilo mi zanimljivo, pa se zainteresovao, a i radili smo skoro istoriju fotografije na faxu, pa sam povezao sve..
Nazad na vrh Ići dole
dghagi
Moderator
dghagi


Broj postova : 102
Na forumu od : 15.01.2010
Godine : 42
Lokacija : Vranje

Camera obscura Empty
PočaljiNaslov: Re: Camera obscura   Camera obscura I_icon_minitime11/2/2011, 05:59

Bravo za temu! podstaknut tekstom Borislava Božića i ostalog društva nameravam i sam da se pozabavim jednim novim projektom. živele rupice!Smile
Nazad na vrh Ići dole
http://dejanovicgallery.com
kapetanm
FS aktivan član



Broj postova : 68
Na forumu od : 16.01.2011

Camera obscura Empty
PočaljiNaslov: Re: Camera obscura   Camera obscura I_icon_minitime11/2/2011, 21:12

Mene kopka to oko papira. Jeste jednostavnije, ali koju vrstu staviti ? Dopiće se negativ na papiru
Nazad na vrh Ići dole
Dragan
Moderator
Dragan


Broj postova : 161
Na forumu od : 25.01.2010
Lokacija : groblje

Camera obscura Empty
PočaljiNaslov: Re: Camera obscura   Camera obscura I_icon_minitime12/2/2011, 01:37

odusevljen sa temom. I inace obscurom. Prosto je neverovatno kakvi rezultati se mogu dobiti.

Mene interesuje veliki format. Smile

Gde nabaviti sto veci film?
Nazad na vrh Ići dole
marko_bubnjevic
FS aktivan član
marko_bubnjevic


Broj postova : 39
Na forumu od : 03.02.2011
Godine : 34
Lokacija : Novi Sad

Camera obscura Empty
PočaljiNaslov: Re: Camera obscura   Camera obscura I_icon_minitime12/2/2011, 03:30

Ja sam iz Novog Sada i mislim da ovde nema puno izbora sto se tice filmova i opreme Neutral mada u BG-u mislim da moze da se nadje ponegde..

npr:
http://www.fototehna.com/
Nazad na vrh Ići dole
fetus
Moderator
fetus


Broj postova : 769
Na forumu od : 14.01.2010
Godine : 50
Lokacija : novi sad

Camera obscura Empty
PočaljiNaslov: Re: Camera obscura   Camera obscura I_icon_minitime13/2/2011, 21:58

sve kod hamera moze da se naruci.malo se ceka ali stigne.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Camera obscura Empty
PočaljiNaslov: Re: Camera obscura   Camera obscura I_icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Camera obscura
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Canon CR2 i Adobe Camera Raw

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Foto Srbija forum :: Foto Srbija Cafe :: Analogno ćoše-
Skoči na: