Foto Srbija forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PrijemLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Foto filteri

Ići dole 
3 posters
AutorPoruka
Mladen
FS aktivan član
Mladen


Broj postova : 36
Na forumu od : 20.09.2010
Godine : 45
Lokacija : Beograd

Foto filteri Empty
PočaljiNaslov: Foto filteri   Foto filteri I_icon_minitime3/10/2010, 11:41

Aj, valjda ovde treba ovu temu.

Elem, jos uvek nemam ni jedan foto filter. Sad A hteo bi, nije da ne bi. Smile Na svom starijem fotoaparatu FujiFilm sam imao UV i polarizacioni, ali 55mm.

Nekako me ne zanimaju ti cirkularni koji se mogu samo navrnuti na jedan precnik blende. Mene zanimaju oni drugi, cetvrtasti. Vidim da Cokin ima neke A, P, Z, i X-PRO Sisteme. Moze li neko da mi objasni sta to sve znaci. Prosto, lajicki. Da li se razlikuju samo u velicini (pa asmim tim i u ceni) ili u jos cemu?
Takodje nisam siguran da znam koje nosace za filtere da uzmem. Trenutno imam blendu 52mm precnika (fi), ali ne zelim da zbog filtera kupujem samo blende tih precnika.

Dakle, moje pitanje glasi:
1. Da li nosaci tih pravougaonih filtera mogu biti za vise precnika blende ? Koliko filtera moze da stane u jedan nosac i od cega to zavisi?
2. Koje filtere uzeti? Moj plan je 7 komada i to 3 ND, 3 ND grad i polarizacioni. Koje ND Grad? Da li soft ili tvrdim prelazom?
3. Moram li imati prsten za svaki precnik blendi ili to moze nesto univerzalno OD-DO?
4. ima li ovo negde da se kupi osim u FotoDiskontu?
Nazad na vrh Ići dole
http://mladenkesic.wordpress.com
dghagi
Moderator
dghagi


Broj postova : 102
Na forumu od : 15.01.2010
Godine : 42
Lokacija : Vranje

Foto filteri Empty
PočaljiNaslov: Re: Foto filteri   Foto filteri I_icon_minitime4/10/2010, 01:43

Mladene, prvo male sugestije oko pojmova pa idemo dalje:
Vrste filtera koje ti navodiš dele se na kružne i četvrtaste. Pojam cirkularni se odnosi samo na polarizacioni filter i to ne znači da je kružnog oblika već da kružno polarizuje izvor svetlosti (objašnjenje na engleskom: http://www.bobatkins.com/photography/technical/polarizers.html )
Prečnik blende, tj. ono na šta ti misliš je prečnik navoja objektiva. Blenda nema veze sa ovim.
E sad, koliko ja znam cokin četvrtasti filtri koji imaju oznake A su namenjeni prečniku do 62mm a P do 82mm i namenjeni su širim objektivima, svi ostali su namenjeni srednjem i velikom formatu (filma, senzora itd.) pa su za tebe nevažni. Dakle, ako koristiš samo jedan objektiv (prečnika npr. 52mm) kupiš nosač namenjen njegovom prečniku i u njemu možeš da menjaš/kombinuješ filtre. Ako imaš više objektiva, a među njima i neki ultraširoki sa prečnikom 62 ili većim, kupiš P seriju i adapter za manje objektive, adapter ti je jeftiniji. Savetuje se da bude veći da se ne bi primećivale vinjete-zatamnjenje po uglovima. U jedan nosač može da stane više filtera, možeš da kombinuješ gotovo sve, u zavisnosti šta želiš da postigneš. Polarizacioni ti malko povećava kontrast i zasićenost boja i uklanja refleksije sa stakla/vode i čini da nebo i oblaci budu baš onako šmekerski ali i krade oko dva otvora blende, gradacioni ti menja obojenost ili valer iz jednog dela snimka ka drugom (horizontalno ili vertikalno) odlični su za pejzaž a da li oćeš tvrd ili postepen prelaz to zavisi od situacije, ND smanjuje količinu svetla bez menjanja boje i to u razl. intenzitetu 2x, 4x itd. dobar je za duge ekspozicije po danu. Ako imaš dovoljno novca na raspolaganju (a trebaće ti za cokin) uzmi ceo komplet filtera i odgovarajući prečnik i adaptere, nećeš zažaliti. To što možeš da postigneš na terenu sigurno će biti bolje nego što može softver.
Gde može da se kupi kvalitetno? Nisam siguran za kod nas, možda će neko drugi moći da ti pomogne

EDIT: Ako ti se prednji element objektiva rotira prilikom fokusa, hm... imaćeš dosta problema


Poslednji izmenio dghagi dana 4/10/2010, 02:32, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
http://dejanovicgallery.com
Mladen
FS aktivan član
Mladen


Broj postova : 36
Na forumu od : 20.09.2010
Godine : 45
Lokacija : Beograd

Foto filteri Empty
PočaljiNaslov: Re: Foto filteri   Foto filteri I_icon_minitime4/10/2010, 02:31

Mnogo sam shvatio odavde, ali nesto nisam bas u potpunosti. Znaci mogu da uzeti P do 82mm, drzac za P filtere i adaptere za blende? Koliko razlicitih blendi, toliko razlicitih adaptera?

P.S. Kod 18-55 VR (kit blenda uz Nikon D3000) prednji element se rotira prilkom fokusiranja Sad

Hvala na odgovoru. Nastavljam da istrazujem
Nazad na vrh Ići dole
http://mladenkesic.wordpress.com
dghagi
Moderator
dghagi


Broj postova : 102
Na forumu od : 15.01.2010
Godine : 42
Lokacija : Vranje

Foto filteri Empty
PočaljiNaslov: Re: Foto filteri   Foto filteri I_icon_minitime4/10/2010, 03:01

Zaboravi blendu.
Ako planiraš da se zadržiš samo na kit obj. dovoljan ti je cokin A nosač od 52mm (toliki je prečnik tvog kit objektiva) i set filtera.
Ako planiraš da kupiš bolji objektiv, recimo kvalitetniji širokougaoni kome se ne rotira prednji deo i širi mu je prečnik navoja na prednjem delu, ništa ti neće značiti mali nosač filtra od 52mm, kapiraš? Dakle, možeš adapterima da prilagodiš nosač filtra na manji objektiv, ne možeš na veći, tu je caka.
Zato dobro isplaniraj objektiv, pa tek onda nosač filtra.
E ako se rotira, ima mala kočnica na nosaču, koju oslobodiš. Ali ćeš uvek morati sa dva prsta da držiš taj nosač.

EDIT: Sad kapiram, mešaš blendu i objektiv.
Nazad na vrh Ići dole
http://dejanovicgallery.com
Ljuba
Moderator
Ljuba


Broj postova : 581
Na forumu od : 07.02.2010
Lokacija : Beograd

Foto filteri Empty
PočaljiNaslov: Re: Foto filteri   Foto filteri I_icon_minitime4/10/2010, 03:51

Mladen ::
Mnogo sam shvatio odavde, ali nesto nisam bas u potpunosti. Znaci mogu da uzeti P do 82mm, drzac za P filtere i adaptere za blende? Koliko razlicitih blendi, toliko razlicitih adaptera?

P.S. Kod 18-55 VR (kit blenda uz Nikon D3000) prednji element se rotira prilkom fokusiranja Sad

Hvala na odgovoru. Nastavljam da istrazujem

Ko što reče @dghagi, mešaš blendu i objektiv. Mada, osnovne stvari vezane za filtere si ukapirao.
Koristim P sistem i radi odprilike ovako. Adapter, original, ide na navoj za filtere. Od prečnika objektiva zavisi koji ćeš adapter koristiti. Za svaki kupuješ poseban, ne može da se "nabudži" nekoliko adaptera jedan na drugi. Na njega se kači nosač filtera. Postoje dve debljine nosača, standardni i slim za širokougaone objektive. Standardni ima tri žljeba, a slim jedan. Nosač može slobodno da se rotira na adapteru. Standardni nosač ima poseban, dodatni žljeb za polarizacioni filter. Njega možeš rotirati unutar nosača. To je izuzetno bitno kad koristiš PL i neki drugi filter.



Poslednji put izmenio Ljuba dana 4/10/2010, 17:49, izmenio ukupno 2 puta
Nazad na vrh Ići dole
Mladen
FS aktivan član
Mladen


Broj postova : 36
Na forumu od : 20.09.2010
Godine : 45
Lokacija : Beograd

Foto filteri Empty
PočaljiNaslov: Re: Foto filteri   Foto filteri I_icon_minitime4/10/2010, 05:47

Blenda, objektiv, uh. Naravno da nemam nameru da ostanem na kit objektivu. To su mi uvalili kad sam kupovao Smile.



Ljudi, hvala na razumevanju.
Nazad na vrh Ići dole
http://mladenkesic.wordpress.com
dghagi
Moderator
dghagi


Broj postova : 102
Na forumu od : 15.01.2010
Godine : 42
Lokacija : Vranje

Foto filteri Empty
PočaljiNaslov: Re: Foto filteri   Foto filteri I_icon_minitime4/10/2010, 05:54

budimo realni, to uopšte nije loš objektiv Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
http://dejanovicgallery.com
Sponsored content





Foto filteri Empty
PočaljiNaslov: Re: Foto filteri   Foto filteri I_icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Foto filteri
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» FILTERI U FOTOGRAFIJI (bilo kojoj)
» Foto Filantropija
» Foto saveti
» Beogradska Foto Berza
» pomoć oko foto aparata

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Foto Srbija forum :: Foto Srbija Cafe :: Fotografska oprema :: Blicevi, rasveta, studijska oprema...-
Skoči na: