PrijemFAQ - Često Postavljana PitanjaRegistruj sePristupi

Share | 

fini ulicari

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
dghagi
Moderator

Broj postova : 102
Na forumu od : 15.01.2010
Godine : 35

PočaljiNaslov: Fini uličar - XA2   20/4/2010, 12:30

Da li ste nekada razmišljali, kada biste bili primorani da odaberete samo jedan foto aparat iz vaše kolekcije, koji bi to bio...? Dakle, volite film, treba vam dobar, fiksni objektiv, pouzdano merenje svetla, lako rukovanje, diskretni zatvarač spakovan u malom, laganom telu koje vam neće iskriviti rame, baterija koja će trajati večno i još da slikate jednom rukom? phah... to sigurno nećete naći! Osim, ako u zadnjem džepu farmerki nemate Olympus XA2

Pokrenuta početkom osamdesetih, linija XA bazirana na dizajnu konstruktora Jošihise Maitanija u svom školjkolikom telu objedinjavala je briljantne optičke karakteristike i vrhunsku kompaktnost. Model XA2 zauzima središnje mesto u seriji, posle modela XA ali po mnogima nimalo ne zaostaje za svojim prethodnikom. Ima fiksni objektiv 35mm otvora f/3.5 tipa tessar vrhunskog kvaliteta. Čine ga četiri elementa između kojih je smešten bešumni elektro-magnetni zatvarač raspona brzina od 2 sec do 1/750 sec. "Izoštravanje" se vrši pomoću klizača ispod desnog kažiprsta i određuje tri zone oštrine: središnja - 1.2m do beskonačnog, portret - 1.2m do 1.8m i pejzaž od 6.3m do beskonačnog.

Prednji, klizajući poklopac služi kao zaštita za objektiv i ujedno kao prekidač koji kada se zatvori gasi sve funkcije aparata. Tražilo je obeleženo okvirnom linijom u okviru koje se nalazi i mali simbol za blic koji postaje vidljiv kada se priključi standardni A11 elektronski blic. Unutar tražila se, takođe, nalazi i indikator slabog osvetljenja u vidu zelene LED lampe. Na vrhu kućišta nalazi se super-senzitivni elektro-magnetni okidač koji funkcioniše u programskom, automatskom modu i ne može se manuelno kontrolisati, kao ni otvor blende. Ispod objektiva je poluga za određivanje osetljivosti filma a iznad CDS ćelija svetlomera koja se napaja sa dve SR44 baterije.

Na donjem delu kućišta smeštena je poluga kojom se proverava stanje baterije i aktivira samookidač od 12 sec. a sve to kontroliše crvena LED lampa na prednjoj strani aparata.

Sve u svemu, ovo je jako korisna spravica sa kojom ćete biti u mogućnosti da postignete izvanredne rezultate na terenu. Namenjen je pre svega ulici jer se veoma jednostavno koristi čak i jednom rukom. Zonski sistem uoštravanja nekome može predstavljati problem da se navikne ali čim se uđe u štos, sa lakoćom se kontroliše. Napravljen da traje, sa dobrim Zuiko objektivom ovo je nezamenljiv aparat "za u džep" koji ćete jednostavno voleti.

SPECIFIKACIJE:

Tip: 35mm kamera sa fiksnim objektivom. Automatski režim rada bez manuelne kontrole. Klizni poklopac koji štiti objektiv i služi kao prekidač. Kada se zatvori odn. otvori zona oštrine prelazi u srednji položaj.

Tražilo: Svetlo, optičko tražilo oivičeno graničnim linijama snimka. LED svetiljka za upozoravanje o nedostatku svetla.

Objektiv: Oštar D. ZUIKO 35mm f3.5 (4 elemenata) tipa tessar. Min. daljina izoštravanja oko 1.2m. Izoštravanje u tri zone, "portret", "grupa ljudi" i "pejzaž". Primetno blago vinjetiranje (zatamnjenje) po uglovima.

Zatvarač: Elektro-magnetni, centralni, sa brzinama od 2 sec. do 1/750 sec. Autoknips na donjoj strani. Otvor blende četvrtastog oblika.

Sinhronizacija sa blicem: Samo standardni blic A11, navrće se na levoj strani kućišta.

Merenje svetla: CDS ćelija koja se nalazi na prednjoj strani, iznad objektiva. Merenje centralnog dela snimka. Vrednosti ASA 25 - 800.

Natezanje filma pomoću nazubljenog kružnog točkića na gornjoj strani, nalik onima kod aparata za jednokratnu upotrebu. Brojač snimaka. Samookidač koji sve vreme ispušta zvuk.

Napajanje: Pomoću dve SR44 (S76) baterije. Indikator istrošenosti baterije. (ukoliko nema nikakvog zvuka, ne zapinjite sa okidačem).

Veličina i masa; 102 x 64.5 x 40mm, svega 210 gr.

Upotreba: Šta reći... oslušnite zatvarač, toliko je osetljiv i tih da ga često nećete čuti. Aparat ne može raditi bez baterije.

Olympus XA2, Kodak Gold 200; Kragujevac-Vranje 2009. © Dragan Dejanović

Poslednji put izmenio dghagi dana 10/5/2010, 03:41, izmenio ukupno 6 puta
Nazad na vrh Ići dole
http://dejanovicgallery.com
fetus
Moderator

Broj postova : 769
Na forumu od : 14.01.2010
Godine : 42

PočaljiNaslov: Re: fini ulicari   20/4/2010, 23:44

bravo majstore. davno se nisam ovako obradovao, kad vidim kako lepo pricas o olympusu.

cela moja izlozba setajuci je fotkana mojim xa.

evo ga

Nazad na vrh Ići dole
dghagi
Moderator

PočaljiNaslov: Re: fini ulicari   21/4/2010, 21:17

Hvala, šta ću kad sam slab na oly-je. U pripremi je još nekoliko uličara, to ću ovih dana. Bilo bi dobro da okačimo neke fotke sa njima, šta misliš? žao mi... ljudi ne reaguju, uništi nas digitala
Nazad na vrh Ići dole
fetus
Moderator

Broj postova : 769
Na forumu od : 14.01.2010
Godine : 42

PočaljiNaslov: Re: fini ulicari   21/4/2010, 21:42

da, slabo ima reakcija na analognu temu.
i ja polako prelazim na digitalu, ali apsolutno ne odustajem od filma.
inace xa sam kupio od zeta jos 1998. ako se dobro secam, 250 maraka sam dao za njega. doduse u ratama. ali cim sam ga video morao sam da ga imam. na svu srecu i dalje sljaka ko pravi, i uglavnom je uvek uz mene.
Nazad na vrh Ići dole
dghagi
Moderator

PočaljiNaslov: Fini uličar - 35 RC   7/5/2010, 00:32

Kako bih ostao dosledan seriji tema koje sam započeo - uličari, a i kategoriji kompakta pokušaću da opišem još jednog mališana sa Pacifika Olympus 35 RC

Ne dozvolite da vas veličina i izgled ove 35-ice navedu na pogrešan zaključak, iako izgleda kao većina drugih daljinara iz pre-plastične ere poseduje mnoge korisne funkcije i nikada vas neće razočarati. U vreme kada se pojavio (1972.) vrlo brzo je postao omiljen kako kod amatera i foto-entuzijasta tako i kod profesionalaca koji su zahtevali veću kreativnu slobodu. Jedan je od najmanjih 35mm foto aparata koji nudu poluautomatsku i potpuno manuelnu kontrolu rada, pa ćete sa njim često moći da izvučete i do 40 snimaka. Na njemu je sve od metala (osim prstena objektiva i točkića za odabir brzine zatvarača), kontrole su na dohvat ruke a telo je presvučeno sintetičkom kožom pa lepo leži u ruci.

Olympus 35 RC je veoma lak za korišćenje i pružiće maksimum koji ozbiljniji korisnici zahtevaju. Nema ničega što bi moglo da vam smeta prilikom rada a sve funkcije koje vam zaista trebaju su tu i lako se kontrolišu. Ukoliko ne želite potpunu manuelnu kontrolu tu je režim prioriteta ekspozicije tj. automatske kontrole blende. Objektiv je E. ZUIKO 42mm f2.8 (5 elemenata u 4 grupe) iza koga je smešten zatvarač . Napajanje CDS ćelije za merenje svetla se vrši pomoću jedne baterije za slušni aparat što je alternativa originalnoj PX-625 živinoj bateriji. Svi podaci mogu se očitati u samom tražilu pomoću pametnih mehaničkih kazaljki koje su povezane sa galvanometrom na donjoj strani kućišta. Ovaj mikro-merni sistem vas neće ostaviti na cedilu čak ni kada zaboravite poklopac na objektivu ili ukoliko svetlosni uslovi nisu odgovarajući (previše ili premalo svetla) jer će se u tim slučajevima ukočiti, a ako ste baš naumili da slikate (u kreativne svrhe) lako možete preći u manuelni mod tako što ćete sami podesiti željeni otvor blende od 2.8 do 22. Kad smo već kod kreativnosti, u veoma kontrastnim uslovima moći ćete da kontrolišete precizno merenje pritiskom i zadržavanjem okidača do pola tzv. AE-Lock, što je veoma korisno (moderna DSLR tela). I to nije sve, ovaj mališa je u stanju da sinhronizuje sve svoje brzine sa blicem putem sinhro kabla ili vrućeg kontakta, što je recimo pogodno za osvetljavanje senki u kontra-svetlu pri brzini od 1/500 sec. Potrebno je samo podesiti brojku vodilju polugom koja se nalazi na desnoj strani objektiva. Ovome još jedino možemo dodati i to da se merna ćelija sa razlogom nalazi na samom objektivu pa upotreba filtera promera 43.5mm nije nikakav problem bounce

Informacije koje možete videti u tražilu sa integrisanim sistemom igala (gore i dole) koje se pokreću - praktična inovacija u svetu kompaktnih aparata koja je obradovala i amatere i profesionalne korisnike.

SPECIFIKACIJE:

Tip: 35mm kamera sa fiksnim objektivom. Poluautomatski i manuelni režim rada uz ručno izoštravanje pomoću "žute mrlje".

Tražilo: Kuplovani daljinar obeležen svetlim graničnim ivicama snimka sa korekcijom paralakse i podacima o merenju (ekspozicija i blenda).

Objektiv: E. ZUIKO 42mm f2.8 (5 elemenata u 4 grupe). Min. daljina izoštravanja 0.9m. Prečnik filtra 43.5mm.

Zatvarač: Mehanički, centralni, sa brzinama: 1/15, 1/30, 1/60, 1/125, 1/250, 1/500 sec. i B. Autoknips na prednjoj strani. Otvor blende četvrtastog oblika.

Sinhronizacija sa blicem: pri svim brzinama. Flashmatic sistem se podešava tako što se odabere brojka vodilja na samom objektivu 10, 14, 20, 28 i 40.

Merenje svetla: CDS ćelija koja se nalazi na prednjoj strani objektiva, meri svetlo u centralnom delu snimka. Vrednosti ASA 25 - 800.

Natezanje filma pomoću poluge na gornjoj strani. Brojač snimaka obeležen brojevima do 36 okreće se još dva snimka posle toga.

Napajanje: Originalna baterija PX-625 se ne proizvodi. Može zamena u vidu baterije za slušni aparat (radi sasvim dobro). Treba napomenuti da je vek ove baterije relativno kratak. Kada je kupite (oko 100din.) neophodno je da odlepite zaštitu koja će propustiti vazduh unutar ćelije baterije, čime praktično počinje njeno trošenje. Srećom njena voltaža je stabilna i dok traje ona će sasvim dobro meriti svetlo. Obavezno gasite merni uređaj pomoću srebrnog prstena oko objektiva na OFF, time ćete znatno produžiti životni vek baterije koji traje najviše tri meseca.

Veličina i masa; 109 x 70 x 50mm, 410gr.

Upotreba: Odabir režima rada nalazi se na aluminijumskom prstenu objektiva. A za prioritet ekspozicije, znak munje za flashmatic i OFF kada nije u upotrebi. Vrednosti ASA se podešavaju na objektivu. Izoštravanje se vrši kroz tražilo tako što se dve slike poklapaju u jednu kada je objekat u fokusu. Premotavanje filma se vrši ručno pritiskom dugmeta na donjoj strani kućišta. Aparat može raditi i bez baterije.

Zanimljivosti: Ovaj foto-aparat sam kupio na buvljaku za 200din. Bio je uredno spakovan u svoju kožnu torbicu sa UV filtrom, CONVERSION A (toplim) filtrom za kolor film i zonericom. Poluga za autoknips je bila polomljena što je uzrokovalo povremeno kočenje mernog uređaja (ujedno i sam mehanizam zatvarača). Posle odstranjivanja ostataka, čišćenja i zamene baterije ponovo je oživeo ali bez autoknipsa. Bilo mi je žao cige, koji očigledno nije znao šta prodaje pa sam se vratio i išli smo na pivo drunken

Турнири
"Turniri" Olympus 35 RC, ORWO NP 22, Knez selo 2009. © Dragan Dejanović

летња шема
"Letnja šema" Olympus 35 RC, Kodak GOLD 200, Pefkohori 2009. © Dragan Dejanović

"Boris" Olympus 35 RC, Ilford PAN 400, Vranje 2009. © Dragan Dejanović

Majstor Draža
"Majstor Draža" Olympus 35 RC, Ilford PAN 400, Vranje 2009. © Dragan Dejanović

"Ograda" Olympus 35 RC, Ilford PAN 400, Niš 2009. © Dragan Dejanović

"Dimitrije" Olympus 35 RC, Fuji PRO Plus 100, Vranje 2010. © Dragan Dejanović
Nazad na vrh Ići dole
nemanja.mirkovic
FS veteran

Broj postova : 321
Na forumu od : 29.08.2010
Godine : 34

PočaljiNaslov: Re: fini ulicari   27/9/2010, 20:44

Nije istina da ne reaguju!!!
Ja predvidjam sunovrat digitalne tehnologije Smile
Mislim stvarno, za 200 E polovan dslr koji nema iso 100 asa?
Hromatske aberacije za 200 E?
Ma daj...
Uzeo sam Oly xa2 (crveni Very Happy ) zahvaljujuci Vama!
500 din neispravan- ne skljoca.
Mislim da je do baterija.
Ako radi, dobija ga supruga za rodjendan.

Ako ne radi, ubicu vaaaaaaaaaaaaaaaas Exclamation
Nazad na vrh Ići dole
dghagi
Moderator

PočaljiNaslov: Re: fini ulicari   27/9/2010, 20:49

Wow, crveni je baš fanki:) ajd ubaci mu dugmiće pa udri battery check

nemanja.mirkovic
FS veteran

PočaljiNaslov: Re: fini ulicari   27/9/2010, 20:52

Ovako stoje stvari kod ovog mog XA2 od 500 dinkica :
Ubacio sam dve baterije.
Nece da okida na prazno. Sad
Kada prebacim na Batery check, crvena lampica sija, ali nema nikakvog zvuka.
Kada prebacim na Self timer i pritegnem okidanje, lampica sija 12 sekundi, ali ne okine na kraju procesa.
Premotavanje filma ne radi, verovatno zato sto treba prvo da okine.
Malo dugme, koje koristimo pre nego sto zelimo da izvadimo i premotamo film, stoji pritegnuto. Na Canonima to dugme se automatski podize cim se film premota.
Celija svetlomera se nije otvarala kada pritegnem self timer ( ne znam ni da li, odnosno kada treba...).

Pretpostavljam da moram da ga otvaram...

Da li neko ima savet?

Pozdrav
Nazad na vrh Ići dole
dghagi
Moderator

PočaljiNaslov: Re: fini ulicari   28/9/2010, 03:18

postupak za otvaranje:

1. Budite pažljivi, ne zapinjite i ako treba beležite postupak otvaranja digitalnim aparatom, telefonom, etc. Za ovu i sl. operacije su vam osim alata potrebni osnovni nivo poznavanja mehanike/elektronike i malo strpljenja. Stavite običnu beli krpu na mestu gde radite, tako ćete lakše naći delove. Ni na koji način ne prihvatam odgovornost ako se nešto desi usled nepažljivog rukovanja, srećno!

2. Odvrnite donju pločicuaparata koju drže četiri vijka. Na taj način ćete osloboditi donji deo školjkice-poklopca koji je sledeći na redu. Ako niste izvadili baterije, same će sada ispasti.

3. Povucite poklopac-školjkicu do kraja, kao kada otvarate aparat. Naići će na malu prepreku, to je prekidač. Pažljivo raširite poklopac ispod mesta gde piše XA i nastavite u istom smeru i blago nagore kako biste ga odvojili od aparata, samo pažljivo da ne oštetite/iskrivite metalni kontakt. Između poklopca i tela aparata se nalazi metalni valjčić i opruga.

4. Ono što preostaje je poklopac aparata, koji drže dva vijka (valjda). Skinite pažljivo i poklopac kako biste došli do okidača. Očistite minijaturne bakarne kontakte alkoholom i vaticom za uši i odstranite svu moguću prljavštinu koja se nalazi u blizini. Vrlo je moguće da ona prouzrokuje nevolje i da tu nema kontakta. Pažljivo vratite delove na svoje mesto a posebno obratite pažnju na klizajući poklopac i na elektronski kontakt sa telom. Takođe vodite računa i o donjem poklopcu oko dela gde je pokazivač istrošenosti baterije.

I na kraju, obratite pažnju na sve neuobičajeno što vidite usput. Odlemljena žica, polomljena plastika i nečistoće.

@Nemanja, pitao si za ćeliju svetlomera. Trebalo bi da se zatvara/otvara kako pomeraš prvu polugu ispod objektiva, za vrednost ASA.

Jedno pitanje pre nego počneš: Da li se pali zelena sijalica u tražilu ako nema dovoljno svetla, recimo na ASA 100 u sobi? Trebalo bi da se gasi ako uperiš aparat prema svetlu. To je znak da svetlomer radi.

Ajd polako

nemanja.mirkovic
FS veteran

PočaljiNaslov: Saga se nastavlja ujutru   28/9/2010, 04:13

Gagi hvala puno!!!
Ogolio sam aparat Smile
Dve zice su odlemljene.
Ostavio sam kod majstora, pa ce probati ujutru.
cheers

PS : Nada umire poslednja Smile)
Nazad na vrh Ići dole
nemanja.mirkovic
FS veteran

PočaljiNaslov: Re: fini ulicari   14/3/2011, 03:32

Moja saga sa Olimpusima ima i tuzan i srecan kraj.
Posle dva lemljenja XA2 neradi jer je neko polomio ko zna sta jos u njemu.
Za utehu, kupio sam totalni idiot Oly af-2 mini, koji nema bash nista od podesavanja, ali je odlican za fotografisanje jednom rukom odozdo, iza ledja i sl.

Ovde cu da dodam jednu fotografiju, a bice i dosta toga u temi kerovi

D by nemanja.mirkovic, on Flickr

Dakle, XA2 sam drzao u ruci i sve to odlicno lezi, moze da se smanji ISO osetljivost ako si u kontra svetlosti, nema blic-sto je po meni odlicno, ima mnogo bolje trazilo od svih idiota i verujem da ima precizniji svetlomer i objektiv koji pravi bolje slike, ali ako neko vec ima neki idiot ili je u prilici da ga kupi za 200 din, mozda i to nije lose resenje.
Nazad na vrh Ići dole
Dragan
Moderator

Broj postova : 161
Na forumu od : 25.01.2010

PočaljiNaslov: Re: fini ulicari   16/3/2011, 07:13

koja je vrednost tog olija?

Sto se mene tice, jako dobar ulicar bi bio i:

ja ga imam u near mint stanju, i cak i takav, aparat nema neku silnu novcanu vrednost. Sjajan je za koriscenje. Relativno mali, lagan, jednostavan i brz za koriscenje. Pouzdan.

U mehanicki ispravnom, a kozmeticki ispranom stanju, cena bi mu bila ispod 200$.

A crta slike na nivou:

(ovo je, doduse, sa Elmarom C)
Nazad na vrh Ići dole
nemanja.mirkovic
FS veteran

PočaljiNaslov: Re: fini ulicari   16/3/2011, 08:22

Ovog dasu odmah prebaci u temu kerovi u analognom.

Ukljucice se Gagi oko cena, ali nekako mi se cini da nema pravila.
XA2 sam vidjao od 600 din, kada ljudi neznaju sta prodaju, do 45, pa i do 60E.
Neko mi je pomenuo da je jedan na zadnjoj foto-berzi bio u ponudi za 20E, mada nisam siguran za stanje. Kad sam imao novac, nije ih bilo u ponudi, kada ih je bilo u ponudi, ja nisam imao para Smile

Oly 35 rc je uzeo moj poznanik za 20E, ali je prednje staklo malo problematicno.

Lajku netreba ni komentarisati. Sada ne smem o tome ni da razmisljam, ali nabavicu jednu, makar za 20 godina Smile
Nazad na vrh Ići dole
Dragan
Moderator

PočaljiNaslov: Re: fini ulicari   16/3/2011, 08:31

CL je prica za sebe, sto se Lajke tice.

Kod nas ih nesto izgleda i nema bas puno (u nazad 10-ak godina jedini oglas koji se pojavio je bio moj, kad sam nesto razmisljao da je prodajem, pa odustao)

Moja jedina zamerka na aparat je taj nesretni svetlomer sa CdS celijom, ali to je ipak aparat sad skoro 40 godina star, pa mu se i ne moze puno zakerati
Nazad na vrh Ići dole
coolenough
FS hiperaktivan član

Broj postova : 105
Na forumu od : 26.09.2010
Godine : 51

PočaljiNaslov: Re: fini ulicari   16/3/2011, 12:53

hm ta CL fina lepa stvar je super!! mislim da nije problem u vrsti svetlomera nego u njegovom polozaju. da je TTL i dan danas bi bio odlican.
GOOGLEajte Karen Nakamura i njen sajt Etnophotography.
Zena je tek stigla do Canona EOS 10 ili 20 D...uglavnom je filmasica a CL joj je jedna od glavnih stvari kada putuje sa 'lakim' prtljagom.
odlicna kamerica ne smeta joj ni sto je plasticna ni sto je u stvari Minolta (Leitz pamet a Minolta produkcija).
uopste su RF kamere blagonaklonije za siroke objektive jer nema nesretnog retrofocusa pa su i opticke korekcije bolje.
inace bi moj favorit bio Minox 35 (razni modeli)
bio je jos manji od tog olija mada moram reci i slabiji u mogucnostima.
sjajne kamerice (ali ne i Smena8 Cool) vredne razmisljanja
Nazad na vrh Ići dole
Dragan
Moderator

PočaljiNaslov: Re: fini ulicari   16/3/2011, 23:07

coolenough ::
hm ta CL fina lepa stvar je super!! mislim da nije problem u vrsti svetlomera nego u njegovom polozaju. da je TTL i dan danas bi bio odlican.

ima ttl, gotovo identican je ceo sklop kao i na M5. CL je druga Lajka u M sistemu koja ima TTL merenje. 2 godine nakon pomenutog M5. Sam svetlomer dok radi - radi savrseno. Nikad nisam zeznuo jednu expoziciju. Ali kad crkne celija, zamena je jako skupa, i gotovo je niko nigde ne radi. Van samog Solmsa, mozda jos 10-ak ljudi u svetu ima delove i to radi.
Nazad na vrh Ići dole
coolenough
FS hiperaktivan član

Broj postova : 105
Na forumu od : 26.09.2010
Godine : 51

PočaljiNaslov: Re: fini ulicari   17/3/2011, 11:45

hvala na podsecanju
pomenuta Karen Nakamura srafi na tu Leica-u ruski objektiv od 35mm navodno i kuje ga u zvezde 'lens is stellar' kaze ona
Nazad na vrh Ići dole
Dragan
Moderator

PočaljiNaslov: Re: fini ulicari   18/3/2011, 00:31

^ poznato mi zvuci prica, ali ne u detalje. Ako imas vremena i secas se - napisi koja je to ruska 35-ica.

35 je mozda nesto naj za ulicnu fotografiju. 40 mi relativno cesto bude po malo usko.
Nazad na vrh Ići dole
dghagi
Moderator

PočaljiNaslov: Re: fini ulicari   18/3/2011, 11:07

To je verovatno jupiter 12, ja za drugi ne znam. Voleo bih da probam to staklo. Pojavi se povremeno za oko 20tak evra, al ja već imam gomilu sličnih kombinacija pa nikako da se odlučim za isti. Jel neko ima iskustva?

Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: fini ulicari   Danas u 15:08

Nazad na vrh Ići dole

fini ulicari
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Foto Srbija forum :: Foto Srbija Cafe :: Analogno ćoše-
Skoči na: