Foto Srbija forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PrijemLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Potrebna pomoć

Ići dole 
4 posters
AutorPoruka
Radule
FS član
Radule


Broj postova : 12
Na forumu od : 18.01.2010
Godine : 45
Lokacija : Niš

Potrebna pomoć Empty
PočaljiNaslov: Potrebna pomoć   Potrebna pomoć I_icon_minitime1/9/2010, 08:02

Nisam znao gde bih mogo da stavim ove fotografije i da postavim pitanja pa se odlučih da to bude ovde

Skoro sam pokušao da slikam nebo u noćnim uslovima na dugoj ekspoziciji
Radim Nikonom d3000 i slikao sam sa stativa pritiskom na njegov okidač jer nemam daljinski. Takođe sam radio njegovim standardnim objektivom 18-55mm

Prva fotografija je fotkana sa sledećim podešenjem: f/14 ekspozicija zadržana 10 min. ISO 100 objektiv na 18 mm

Potrebna pomoć Dsc_0010

Druga je fotkana sa podešenjima: f/10 exp. 30 sek. ISO 200 obj. 18 mm

Potrebna pomoć Dsc_0011

Treća je fotkana par dana kasnije sa podešenjima: f/16 eksp. 10 min Iso 100 obj. 18mm
Mesec je bio sa desne strane

Potrebna pomoć Bubanj10

Četvrta je fotkana sa istim podešenjima kao trća samo iz drugog ugla
Mesec mi je bio iza leđa leđa

Potrebna pomoć Bubanj11


Problemi koji me muče su prvo dve tačkice koje se javljaju na sve četiri fotografije na potpuno istom mestu na prve dve fotografije sam ih obeležio tako da se pri uvećanju od 100% jasno vide. Na druge dve takođe se jasno vide negde pri sredini. Pored toga javlja mi se i neki neprirodni šum preko objekata koji je jasno vidljiv na druge dve fotke. Pored toga interesuje me kako da izbegnem ovu belinu po uglovima koja se javlja na prvoj, trećoj i četvrtoj fotografiji. Da li će smanjanje ugla otvaranja objektiva pomoći
Nazad na vrh Ići dole
http://raduleperisic.daportfolio.com/
begbie86
Admin
begbie86


Broj postova : 714
Na forumu od : 14.01.2010
Godine : 37
Lokacija : Aleksinac/Niš

Potrebna pomoć Empty
PočaljiNaslov: Re: Potrebna pomoć   Potrebna pomoć I_icon_minitime1/9/2010, 10:48

Što se tačkica tiče, mislim da ti je senzor prljav, tj. ima prašine.

Što se onih belina tiče, to ne znam, verovatno je u pitanju aberacija objektiva...
Nazad na vrh Ići dole
http://www.jovangojkovic.tk/
Radule
FS član
Radule


Broj postova : 12
Na forumu od : 18.01.2010
Godine : 45
Lokacija : Niš

Potrebna pomoć Empty
PočaljiNaslov: Re: Potrebna pomoć   Potrebna pomoć I_icon_minitime2/9/2010, 07:52

Pa nisam siguran da li je prljav jer relativno skoro sam ga uzeo a objektiv sam samo jednom skinuo čisto reda radi.
To se ne pojavljuje na dnevnim snimcima niti na osvetljenijim
Sinoć sam odfotkao još par fotki tri sa exp. 30 u razmaku objektiva 18-35-55 mm stim što sam povećao svetlosno osvetljenje na +0.3 i jednu sa dva do tri minuta na 35 mm otvorom ugla objektiva.

Na prve tri nisam primetio tačku dok na četvrtoj od tri minuta se pojavila. Doduše gledao sam na njegovom ekranu jer nisam stigo da prebacim na komp.
Nazad na vrh Ići dole
http://raduleperisic.daportfolio.com/
Vlada_zvs
FS aktivan član
Vlada_zvs


Broj postova : 35
Na forumu od : 26.11.2010
Godine : 30
Lokacija : Novi Sad

Potrebna pomoć Empty
PočaljiNaslov: Re: Potrebna pomoć   Potrebna pomoć I_icon_minitime28/11/2010, 06:33

Ja sam bas juce cistio svoj senzor na aparatu. Ne treba prasini mnogo prostora ili vremena da udje. I ja sam bio ubedjen da je moj senzor cist pa se ispostavilo da nije.

U meniju na aparatu moras imati opciju senzor cleaning ili nesto slicno. Ja sam pomocu te opcije ocistio vecinu tackica.
Ako to ne upali nosi u servis pa da ga ociste. Citao sam na drugim forumima kako se cisti sa raznim hemijama u mogucim i nemogucim procesima i odustao sam. Realno,boli me uvo za 2 tackice koje se vide na licu ili slicnim jednobojnim povrsinama posto se to moze u ps skinuti jednim klikom.

MISLIM da se te tackice vide pri uzim otvorima blende,posto je onda slika ostrija. Eto otud se i manje ili uopste ne vide dok slikas u drugim uslovima..
Nazad na vrh Ići dole
coolenough
FS hiperaktivan član
coolenough


Broj postova : 105
Na forumu od : 26.09.2010
Godine : 58
Lokacija : Beograd

Potrebna pomoć Empty
PočaljiNaslov: Re: Potrebna pomoć   Potrebna pomoć I_icon_minitime28/11/2010, 23:49

Da je vreme filma, tackice bi bile pripisane iskljucivo prasini ali u vreme senzora, ciji se pixeli ponasaju zapravo kao 'kofice' tackice mogu biti i tzv. hot pixeli.

Digitalni senzori jednostavno nisu srecni sa dugim, minutnim ekspozicijama, reaguju ponekad tim toplim pixelima i naravno pojacanom kolicinom suma. Sum je narocito izrazen i vidljiv na tamnijim povrsinama, u kombinaciji sa visim ISO vrednostma.
Dakle umereno povecaj osetljivost, recimo 400 ASA, ukljuci Long Exposure Noise Reduction i pokusavaj.
Nesto me ipak zanima..kako se Mesec nije vise razmazao i to u lucnom obliku na ekspoziciji od 10 minuta a kamera nije montirana na tronozac sa takozvanom ekvatorijalnom montazom (na to se montiraju telaskopi a sluzi za pracenje nebeskih tela i njihovog prividnog kretanja).
I jos nesto ali me ne shvati pogresno.
Noc ipak pripada kamerama sa jednom ili dve nule ili uopste bez nula u imenu. Ja nemam ni jednu takvu, pa noc radim filmom.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Potrebna pomoć Empty
PočaljiNaslov: Re: Potrebna pomoć   Potrebna pomoć I_icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Potrebna pomoć
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Potrebna pomoc...
» potrebna pomoc oko objektiva :-(
» Kupujem polovan fotoaparat do 200 eur, potrebna pomoc
» Potrebna pomoc oko kupovine DSLR fotoaparatas
» Pomoc

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Foto Srbija forum :: Galerije Fotografija :: Nekategorizovane fotografije-
Skoči na: