Foto Srbija forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PrijemLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Izrada kvalitetnih printova u Beogradu?

Ići dole 
+2
Ljuba
kriket
6 posters
AutorPoruka
kriket
FS član



Broj postova : 3
Na forumu od : 08.09.2010

Izrada kvalitetnih printova u Beogradu? Empty
PočaljiNaslov: Izrada kvalitetnih printova u Beogradu?   Izrada kvalitetnih printova u Beogradu? I_icon_minitime8/9/2010, 02:40

Pozdrav,

do sada sam davao fotografije na izradu u jednoj beogradskoj radnji, jer mi se cena činila povoljnom - 100 fotki za 1200 din (sada).

Međutim pre neki dan sam izradio 200 fotki, i nisam zadovoljan rezultatima. Većina fotografija su blede, slabog kontrasta i kolorita. Čak sam i nazvao radnju da im se požalim, na šta je čovek sa druge strane žice naravno počeo da krivi sve drugo osim svoje radnje. Nisam želeo da ulazim u neku raspravu sa njim, već sam samo hteo da vidim šta će da mi odgovori na moju žalbu da su mi fotografije blede, i da mi ne izgledaju ni izdaleka onako kako mi izgledaju na displeju i kako sam ih pripremio. Pitao sam ga da li oni mogu te mašine da podešavaju tako da "štede materijal" - znači jeftine fotografije ali slab kvalitet (kolko para tolko muzike). On mi je nešto odgovorio kako to ne radi tako i ne znam šta, uglavnom rekao mi je da probam kod nekog drugog ako mi se ne sviđaju.

E sad u tome je problem, što ja ne znam gde drugde da probam. Potreban mi je savet gde se provereno izrađuju kvalitetni printovi bez obzira na cenu?

Ako je reklamiranje zabranjeno, može na privatnu poruku ili nešto, jer ja zaista ne znam. O problemu izrade nisam ni razmišljao do sada, mislio sam da svuda dobiješ isto, i da samo zavisi od toga kakav materijal predaš. Sad nešto nisam ubeđen u to, i sumnjam da po tim radnjama fušare, posebno sa tim "akcijskim" cenama, oslanjajući se na neznanje mušterija (stav tipa, šta vi amateri znate, naučite da slikate pa ćete imati dobre slike).

Ja ne želim ništa više od onoga što vidim na ekranu. Svestan sam da displej i papir nisu isto, ali razlika je ipak u nekim slučajevima toliko velika da je čak i amateru poput mene jasno da to ne može tako da ispadne ako se kvalitetno radi.

Možda oni ne fušare mašine, već preprave predate fotke tako da budu blede kako bi u štampi što manje materijala bilo potrošeno. Ne znam šta te mašine koriste za printovanje fotki ali sigurno koriste neki potrošni materijal.

Može li mi neko objasniti o čemu se radi, da li sam ja lud, i po mogućstvu da me uputi na neku radnju gde rade kvalitetne printove?


Hvala
Nazad na vrh Ići dole
Ljuba
Moderator
Ljuba


Broj postova : 581
Na forumu od : 07.02.2010
Lokacija : Beograd

Izrada kvalitetnih printova u Beogradu? Empty
PočaljiNaslov: Re: Izrada kvalitetnih printova u Beogradu?   Izrada kvalitetnih printova u Beogradu? I_icon_minitime8/9/2010, 07:02


Nisam siguran da je ovo reklamiranje, ali svakako ću da napišem.

Jedino iskustvo koje imam sa printovima u foto radnjama je vezano za FMfoto i zadovoljan sam rezultatom. Doduše, izuzetno retko radim printove tako da nisam siguran da ti mogu mnogo pomoći. Ne sećam se cene pošto je prošlo oko dve godine odtad. Oni se nalaze u Braće Nedića, to je ulica koja izlazi na Bulevar kod hotela Metropol, u pasažu oko 50 metara od ćoška. Ustvari i nije pasaž, više je neki prostor između zgrada. Imam druga koji radi svadbe i redovno i isključivo razvija kod njih, nikad nije imao primedbu.
A što ne napišeš u koju si to radnju nosio? Preventive radi, zbog drugih.

I još nešto, probaj da kalibrišeš monitor, možda je i u tome deo problema.

http://www.fotosrbijaforum.com/fotografske-diskusije-f15/da-li-vidite-ono-sto-gledate-t243.htm

Nazad na vrh Ići dole
begbie86
Admin
begbie86


Broj postova : 714
Na forumu od : 14.01.2010
Godine : 37
Lokacija : Aleksinac/Niš

Izrada kvalitetnih printova u Beogradu? Empty
PočaljiNaslov: Re: Izrada kvalitetnih printova u Beogradu?   Izrada kvalitetnih printova u Beogradu? I_icon_minitime8/9/2010, 08:12

Slobodno pišite nazive firmi, razmena iskustava svima dobro dođe.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.jovangojkovic.tk/
kriket
FS član



Broj postova : 3
Na forumu od : 08.09.2010

Izrada kvalitetnih printova u Beogradu? Empty
PočaljiNaslov: Re: Izrada kvalitetnih printova u Beogradu?   Izrada kvalitetnih printova u Beogradu? I_icon_minitime8/9/2010, 08:44

Pa ne bih da blatim radnju ako je neosnovano. Znači trebalo bi neke od tih fotki kojima nisam zadovoljan da odnesem na neko drugo mesto pa da uporedim rezultate.

Gledao sam ovaj link za proveru kalibracije, i displej mi je OK s obzirom da se služim laptopom. Znači nema nekih drastičnih odstupanja od onih primera na stranici, a i kao što čovek reče, svi malo drugačije vidimo boje (posebno sam čuo da muškarci lošije vide boje od žena), tako da ne mora da znači ni da je do displeja. Možda samo ja neku nijansu vidim drugačije. Dakako, onda se postavlja pitanje da li monitor kalibrišeš prema svojim očima, što opet može imati smisla.

Recimo dešavalo mi se više puta u životu još kao klincu, da za neku boju tvrdim da je zelena dok drugi tvrde da je plava. To su bile neke tirkizne nijanse, na ivici između zelenog i plavog, ali dok je za mene to bilo neupitno zeleno, za druge je bilo plavo. I koliko se sećam, uglavnom su to bile ženske osobe sa kojima sam se sporio Smile

Elem, ovde se ne radi toliko o bojama, koliko o ukupnom utisku fotke, znači od 200 izrađenih ne znam da li ima ijedna koja je da kažem ispala onako kako sam ja očekivao ili priželjkivao. Ima ih OK, ali opet nisu onako super. Možda ja volim da fotka bude malo napucanija nego što je prirodno, ali ovde ima fotki koje nisu čak ni prirodne, nego su blede, kao kad na TV-u umanjiš kontrast maltene do kraja. Na displeju mi pak ne izgledaju tako bledo.

Da ja izrađujem slike, ja bih takve fotke uslikane u uslovima slabijeg svetla malo napucao, a ne dodatno ubledeo. Možda je taj "majstor" podesio mašinu da izrađuje onako kako se njemu sviđa, a nemamo isti ukus. Šta ja znam...

Nisam upućen u proces izrade fotografija pa da znam kako se te mašine podešavaju, kalibrišu i na osnovu čega.
Nazad na vrh Ići dole
coolenough
FS hiperaktivan član
coolenough


Broj postova : 105
Na forumu od : 26.09.2010
Godine : 58
Lokacija : Beograd

Izrada kvalitetnih printova u Beogradu? Empty
PočaljiNaslov: Re: Izrada kvalitetnih printova u Beogradu?   Izrada kvalitetnih printova u Beogradu? I_icon_minitime26/9/2010, 11:23

Ovo je jako, zapravo neopisivo vazna tema.
Krikete nisi sam u ovim mukama. Retkost je naci nekog ko je 100% posten u poslu. U mnogo mnogo davna vremena 'kvalitet' printova je bio razlog sto sam jedno vreme pucao samo dijapozitive, po mogucnosti Kodachrome ili koji drugi sa prilozenom koverticom i placenim fabrickim razvijanjem. Pazi pricamo o 70im i 80im godinama.

Izvlacenja su bila 'kolor film ne trpi gresku u ekspoziciji i sl'
Danas: Nisi kalibrisao monitor?
Pa u ovome ima istine. Kvalitetna kalibracija zaista pomaze i potrebna je. Samo nije dovoljna software kalibracija, potreban je i hardver dodatak koji meri svetlo sa ekrana i ambijentalno svetlo. (Kod nas to niko ne uvozi).
Dalje, potrebno je dakle da zadrzis isto ambijentalno svetlo i da processing radis uvek u istim uslovima.
Uz sve to potrebno je da i doticna radnja ima isti software i istovetnu kalibraciju.
Iz mog iskustva gotovo uvek je slucaj da ti printove posvetle bar za 1 ili 1.5EV.
Svojevremeno sam printove radio u cuvenoj radnji u Bg 'Staklencu' (ne znam da li jos postoje) samo ponedeljkom a drugim danima samo do 10 pre podne jer su tada radili sa svezim hemikalijama.
Mnogo je stvari koje treba uskladiti i koje su logicne ali ipak tvrdim da je sve u profesionalnosti i u zelji da se iskreno zadovolji musterija.
P.S. Zaista mislim da prici o reklamiranju nema mesta i da je opsta korist saznati za korektnu radnju (narocito nama povratnicima u 'posao').
Nazad na vrh Ići dole
kriket
FS član



Broj postova : 3
Na forumu od : 08.09.2010

Izrada kvalitetnih printova u Beogradu? Empty
PočaljiNaslov: Re: Izrada kvalitetnih printova u Beogradu?   Izrada kvalitetnih printova u Beogradu? I_icon_minitime27/9/2010, 08:15

O toj radnji se upravo i radi u ovoj temi. Znači kod njih sam radio sve fotografije u poslednjih 5 godina, a radi se o stotinama fotki jer nikad ne radim manje od 100 komada zbog cene.

Pošto sam pre nekoliko meseci nabavio relativno dobar aparat, ovo su bile prve fotke koje sam izradio uslikane sa njim. Ne treba da ponavljam da sam bio blago razočaran rezultatima. Ne kažem, neke su ispale OK, ali one malo zahtevnije u smislu osvetljenja su ispale loše - kao što rekoh bez kontrasta, bez živosti boja, čak i pojedine slike vuku na recimo crveno iako na displeju nema tih devijacija.
Nazad na vrh Ići dole
Ljuba
Moderator
Ljuba


Broj postova : 581
Na forumu od : 07.02.2010
Lokacija : Beograd

Izrada kvalitetnih printova u Beogradu? Empty
PočaljiNaslov: Re: Izrada kvalitetnih printova u Beogradu?   Izrada kvalitetnih printova u Beogradu? I_icon_minitime27/9/2010, 22:52


Preciziraj, u topicu su pomenute dve radnje.

Nazad na vrh Ići dole
coolenough
FS hiperaktivan član
coolenough


Broj postova : 105
Na forumu od : 26.09.2010
Godine : 58
Lokacija : Beograd

Izrada kvalitetnih printova u Beogradu? Empty
PočaljiNaslov: Re: Izrada kvalitetnih printova u Beogradu?   Izrada kvalitetnih printova u Beogradu? I_icon_minitime3/10/2010, 01:47

Ja mislim da pricamo o radnji u Staklencu na Trgu Republike. Srecna okolnost kada je film u pitanju je da ga iseces na trake od po 6 negativa. To je uvek izazivalo gnev coveculjka koji tamo radi a potpuno nerazumevanje i besove kod curica na zloupotrebi. Sad sa FLASHovima, diskovima ili karticama im olaksate posao kao kada mu doneses ceo film. Naime izbere 2 najvise 3 kvadrata za koje odredi parametre i onda puca.
Dakle film u trake a elektronske medije u sto manje foldere sa sto manje kvadrata..obavezno je licno prisustvo.
Mrzecete uvek ali dobio si svoje
Nazad na vrh Ići dole
milosh_85
FS aktivan član
milosh_85


Broj postova : 36
Na forumu od : 10.06.2010
Godine : 38
Lokacija : RS/BiH

Izrada kvalitetnih printova u Beogradu? Empty
PočaljiNaslov: Re: Izrada kvalitetnih printova u Beogradu?   Izrada kvalitetnih printova u Beogradu? I_icon_minitime3/10/2010, 07:26

Najjeftiniji setovi za kalibraciju monitora (hardver i softver) se mogu naruciti preko interneta za 50-60 dolara.
Nazad na vrh Ići dole
d.day
FS član



Broj postova : 3
Na forumu od : 17.05.2011
Lokacija : Beograd

Izrada kvalitetnih printova u Beogradu? Empty
PočaljiNaslov: Re: Izrada kvalitetnih printova u Beogradu?   Izrada kvalitetnih printova u Beogradu? I_icon_minitime18/5/2011, 00:14

Na preporuku sam pokušao da kalibrišem monitor na ovaj fazon http://www.bgefoto.rs/profi/ i posle da izradim fotke na novoj mašini visoke rezolucije. Napomenuh da mi urade neka uvećanja bez ikakvih korekcija i to je ispalo onako kako sam spremio, mada na 2-3 su mi predložili neke sitnije korekcije koje su bile baš na mestu pa pristadoh. Sve u svemu je ispalo veoma korektno, posebno crno bele fotke. Naime, imao sam problem do sada da nikako ne mogu da uradim potpuno crno belu fotografiju na Fuji Frontier mašinama koje su u 99% radnji kod nas. Ili imaju neki štih ili u gorem slučaju samo neki delovi fotke odu u braon, šta god uradili. Ovo je izvesna Noritsu HD. Inače, saznah i da su vlasnici promenjeni u staklencu pa kažu da se sada drugačije radi ...
Nazad na vrh Ići dole
coolenough
FS hiperaktivan član
coolenough


Broj postova : 105
Na forumu od : 26.09.2010
Godine : 58
Lokacija : Beograd

Izrada kvalitetnih printova u Beogradu? Empty
PočaljiNaslov: Re: Izrada kvalitetnih printova u Beogradu?   Izrada kvalitetnih printova u Beogradu? I_icon_minitime18/5/2011, 20:26

kad sam poslednji put bio tamo, pre nekoliko meseci, bese isti coveculjak kao i 1989te, samo je malko ostario naravno..
hvala za tvoj link, pokusacu i tamo.

uzgred..izgleda da se opet sprema Berza u staklencu..sve me nesto svrbi da se pojavi jos jedna dojav ao bombi bas kad se prevaranti i djubretari razmasu..
Nazad na vrh Ići dole
d.day
FS član



Broj postova : 3
Na forumu od : 17.05.2011
Lokacija : Beograd

Izrada kvalitetnih printova u Beogradu? Empty
PočaljiNaslov: Re: Izrada kvalitetnih printova u Beogradu?   Izrada kvalitetnih printova u Beogradu? I_icon_minitime18/5/2011, 21:40

Berza je bila sada u nedelju i cuh tamo da ce sledeca tek na jesen ... Mislim da se ekipa promenila oko nove godine ako sam dobro razumeo.
Nazad na vrh Ići dole
Ljuba
Moderator
Ljuba


Broj postova : 581
Na forumu od : 07.02.2010
Lokacija : Beograd

Izrada kvalitetnih printova u Beogradu? Empty
PočaljiNaslov: Re: Izrada kvalitetnih printova u Beogradu?   Izrada kvalitetnih printova u Beogradu? I_icon_minitime19/5/2011, 00:31


@Cool, kasniš, kasniš...

@d.day Ekipa je ista No
Nazad na vrh Ići dole
coolenough
FS hiperaktivan član
coolenough


Broj postova : 105
Na forumu od : 26.09.2010
Godine : 58
Lokacija : Beograd

Izrada kvalitetnih printova u Beogradu? Empty
PočaljiNaslov: Re: Izrada kvalitetnih printova u Beogradu?   Izrada kvalitetnih printova u Beogradu? I_icon_minitime21/5/2011, 21:52

aiiiiiiiiiiiiii 'fataorgana'nece mi pobeci sledeci put No
Nazad na vrh Ići dole
d.day
FS član



Broj postova : 3
Na forumu od : 17.05.2011
Lokacija : Beograd

Izrada kvalitetnih printova u Beogradu? Empty
PočaljiNaslov: Re: Izrada kvalitetnih printova u Beogradu?   Izrada kvalitetnih printova u Beogradu? I_icon_minitime11/6/2011, 16:47

Ponovo sam bio skoro, radio neka povecanja. Ovog puta novi vlasnik je bio tu pa smo popricali malo. Definitivno se promenila ekipa, koliko sam snimio 3 nova radnika a zloglasni cicica ne radi vec 8 meseci.
Više informacija ima na www.bgefoto.rs
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Izrada kvalitetnih printova u Beogradu? Empty
PočaljiNaslov: Re: Izrada kvalitetnih printova u Beogradu?   Izrada kvalitetnih printova u Beogradu? I_icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Izrada kvalitetnih printova u Beogradu?
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» gde razvijati u beogradu
» 49. Međunarodni salon automobila u Beogradu
» Popravka i servis analognih fotoaparata u Beogradu (Zemunu)

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Foto Srbija forum :: Foto Srbija Cafe :: Fotografske diskusije-
Skoči na: