PrijemFAQ - Često Postavljana PitanjaRegistruj sePristupi

Share | 

naopako staklo

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
AutorPoruka
weazel
FS aktivan član

Broj postova : 68
Na forumu od : 12.02.2010
Godine : 31

PočaljiNaslov: naopako staklo   28/6/2010, 02:59

Volim da vidim dobru markofotografiju. Voleo bih i sam malo da je probam.
E sad, makro objektivi su prilično skupi a usko specijalizovani tako da su meni trenutno prilično ne dostupni Sad

Stari manuelni fiksni objektivi mogu da se nađu sa siću od para, a znam da se reversnim montiranjem standardnog objektiva može dobiti dobar makro.
Interesuju me vaša iskustva, mišljenja i saveti.

1. Koja je po vama najbolja žižna daljina za 1.5 crop senzor?
2. Ako uzmem staklo koje na sebi ima prsten za blendu mogu da je podešavam?
3. Jeli bitno ko je proizvođač? (s obzirom da sam mislio sam da napravim prsten za montiranje)
4. ako se setim još nečega pitam Wink
Nazad na vrh Ići dole
Ljuba
Moderator

Broj postova : 581
Na forumu od : 07.02.2010

PočaljiNaslov: Re: naopako staklo   28/6/2010, 17:15

1. To možeš da zaključiš na osnovu testova makro objektiva, ima ih gomila na netu.

2. Da naravno, radiš sa manuelnim podešanjima.

3. Nemoj praviti, ne isplati se. Bolje kupi nešto ovako.

http://www.moneta.rs/?id=62&grlo=M%20to%20M&pid=40&t=t60&tveza=u14_srl&tt=t49&engine=vukovac

Naravno, koriste se dva objektiva (npr. 50mm + 50mm)

4. Pitaj slobodno...

Poslednji izmenio Ljuba dana 26/2/2011, 05:53, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
weazel
FS aktivan član

PočaljiNaslov: Re: naopako staklo   29/6/2010, 06:06

Hvala na odgovoru!

Malo sam čitao i eksperimentisao.

Ako se koristi samo jedan objektiv obrnuto namontiran, što je manje žižne daljine daće veće uveličanje. Držao sam svoj kit naopako i na 28mm daje ogromno uveličanje. Problem je što mora da se priđe objektu na 1-2 cm! Jel postoji neko rešenje za ovo?

Mislio sam da koristim samo jedan objektiv, ne dva, mada ni to nije isključeno ako padne neka kombinacija. Koliko sam pronašao na netu, ako se koriste objektivi istih žiža dobija se slika 1:1. Odnos se menja u zavisnosti od korišćenih objektiva. Mislite da je ovo bolje rešenje? Šta se dešava sa vinjetiranjem u ovim kombinacijama? Telo koje koristim nije ni približno profi, može li se nešto desiti navoju zbog velike težine?

Mogu li se u ovu jednačinu ubaciti međuprstenovi? Nikad ih nisam koristio ali vidim da se često koriste u makrofotografiji.

Toliko za sada.
Nazad na vrh Ići dole
dghagi
Moderator

Broj postova : 102
Na forumu od : 15.01.2010
Godine : 35

PočaljiNaslov: Re: naopako staklo   30/7/2010, 00:11

Pokušaj da nađeš ovaj Industar:

Zenit-E, Industar 61 L/Z 50mm f/2.8

To nije pravi makro objektiv ali izoštrava na nekih 25cm. Ima univerzalni m42 navoj i može lako da se prilagodi Sony-ju uz odgovarajući adapter. Naravno, može da se koristi i sa međuprstenovima koji mogu da se nađu za male pare. Prilično je redak a posebno je zanimljivo to što je blenda na 4 do 8 u obliku šestokrake zvezde pa je bokeh vrlo interesantan! Ako budeš nabavio adapter za m42, otvara se čitav spektar dobrih objektiva a jedan od njih je industar 50-2; veoma potcenjen majušni normalac tipa tessar koji nije preterano brz ali je zato efikasan za makro sa međuprstenovim

Zenit-E, Industar 50-2 50mm f/3.5

I primer:

Uploaded with ImageShack.us
Nazad na vrh Ići dole
http://dejanovicgallery.com
Ljuba
Moderator

PočaljiNaslov: Re: naopako staklo   30/7/2010, 06:35

Da se nadovežem na @dghagi:

pre neki dan sam uzeo adapter M42-EOS i zapanjen sam slikom koju daju ruska stakla na Canon-u. Trenutno razmišljam da uzmem i nešto ovako

http://www.moneta.rs/?id=62&grlo=Canon&pid=128&t=t60&tveza=u14_srl&engine=vukovac

Iskreno, macro fotografija me do sad nije preterano zanimala, ali sad se dvoumim.

FS aktivan član

PočaljiNaslov: Re: naopako staklo   30/7/2010, 06:54

@dghagi

Do sada nisam razmisljao o nabavci objektiva koji nisu originalno za moj aparat. Zahvaljujući tebi sam se zainteresovao i iščitao na netu nešto o M42 navoju.
Vidim da ta kombinacija sa Sony aparatima može da bude vrlo zahvalna!
Koliko sam shvatio, a i logično mi je, ne mogu da se koriste P i S modovi ali može A i M. Takođe nema ni automatskog izoštravanja ali ova stakla bih kupovao samo za neke specifične stvari, ne kao univerzalna.

Da li sam u pravu u poslednje dve rečenice ili su vaša iskustva i informacije drugačije?

Hvala ti, razmisliću i još ću se informisati.

@Ljuba

hvala za link, vidim da imaju i za moj aparat.
Nazad na vrh Ići dole
dghagi
Moderator

PočaljiNaslov: Re: naopako staklo   1/8/2010, 23:23

@Ljuba:
Bićeš veoma zadovoljan kvalitetom nekih veoma jeftinih objektiva tipa helios (гелиос) 44 (2/58), jupiter 9 (2/85) ili jupiter 37A (3.5/135), a da ne pominjem japanske asahi takumare, zeiss ili helios 40-2 (1.5/85) kog sam nabavio još kao srednjoškolac. Nažalost, njegova cena je porasla 300% od kada su se pojavili jeftiniji DSLR aparati.

@weazel:
Baš tako, A i M modovi. Svi ovi objektivi se preporučuju za neke specifične stvari i eksperimentisanje kod makro snimanja, snimanja portreta i sl. Ako je cilj brzina i praktičnost onda su sasvim dovoljni kit objektivi ili neki bolji zoom-ovi.
Nazad na vrh Ići dole
http://dejanovicgallery.com
Ljuba
Moderator

PočaljiNaslov: Re: naopako staklo   2/8/2010, 05:19

dghagi ::
@Ljuba:
Bićeš veoma zadovoljan kvalitetom nekih veoma jeftinih objektiva tipa helios (гелиос) 44 (2/58), jupiter 9 (2/85) ili jupiter 37A (3.5/135)...

Nećeš verovati, ali sve što si nabrojao već godinama imam, radilo na Zenitu. Dobar kontrast, boje, bokeh... odlični portretni objektivi. Jedino mi se kod "rusa" ne sviđa što su mekocrtači. Za portret dobro, ali za video klip ipak... Zato i razmišljam o "japancima" i "švabama".

Nemačka medicina je najbolja na svetu...

Moderator

PočaljiNaslov: Re: naopako staklo   2/8/2010, 05:27

weazel ::

Koliko sam shvatio, a i logično mi je, ne mogu da se koriste P i S modovi ali može A i M.

Nisam baš siguran ni za A mod. Šta aparat može da podešava automatski kad je objektiv okrenut naopako? Adapter ide na navoj za filter. Drži se ti manuelnih podešavanja, to sigurno radi. Wink

FS aktivan član

PočaljiNaslov: Re: naopako staklo   14/8/2010, 23:57

Naišao sam na adapter MI 7000, m42 na Minolta/Sony.

Koliko sam video izgleda prilično prosto (ne u negativnom smislu). Nema dodatni optički element što je valjda dobro da ne bi uticao na kvalitet fotografije. Ali koliko sam čitao oni koji imaju dodatno staklo imaju potvrdu fokusa?

Upotrebom ovog adaptera i m42 objektiva u tražilu bi mi se pokazivala ekspozicija? Preeksponirano, podeksponirano? Ili bih morao po osećaju?
Nazad na vrh Ići dole
Ljuba
Moderator

PočaljiNaslov: Re: naopako staklo   15/8/2010, 00:54

Potvrda fokusa i potvrda ekspozicije su različite stvari. Adapter M 42/EOS koji ja koristim ima potvrdu fokusa, ali mi ne deluje precizna.
Da bi postojala precizna potvrda objektiv mora da ima mogućnost elektronske kontrole parametara tj. kontakte. Ukoliko je manuelni nije ni logično da ima potvrdu. To znači da ako ima prsten za blendu i nema kontakte, nema ni kontrole preko komandi na telu.
Međustaklo nema veze sa time već služi da usmeri snop svetla na film odnosno senzor. Razlog za postojanje međustakla je registraciona distanca objektiva, odnosno rastojanje između zadnjeg stakla i senzora, i to je specifično za svakog proizvođača. Kod M42 objektiva iznosi 43,5mm, ne znam koliko je za Minoltu. Ako je potrebno manje rastojanje onda se koristi međustaklo zbog toga što treba udaljiti objektiv da ogledalo ne bi udaralo u zadnje staklo prilikom okidanja. Isti je slučaj ako je rastojanje mnogo veće kao što je slučaj sa Canon-ovim FD objektivima kad se koriste na EOS telima (46,5mm - 44mm).
Problem koji se javlja kod adaptera sa staklom je crop faktor, za FD/EOS je 1,26 za ostale ne znam. To znači da će normalac od 50mm biti x crop faktor tela x crop faktor adaptera. Drugi problem su hromatske aberacije koje proizvođač objektiva nije ni predvideo (niti je mogao).

Poslednji izmenio Ljuba dana 4/1/2011, 20:05, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
weazel
FS aktivan član

PočaljiNaslov: Re: naopako staklo   15/8/2010, 01:59

Malo sam nespretno definisao pitanje u prethodnom postu pa je možda zvučalo da mešam ekspoziciju i fokus.
Mislio sam da li postoji potvrda fokusa i dobio sam odgovor, sa nekim adapterima da sa nekim ne.
Što se tiče ekspozicije, mislio sam da li ću imati očitavanja na skali u tražilu, to kažeš zavisi od objektiva i adaptera.
Nisam znao za međustaklo. Gledao sam po netu pa su ljudi povezivali međustaklo i potvrdu fokusa, ali skontao sam da nepovoljno utiče na kvalitet.
Što se tiče odstojanja. Znam da Nikon ima znatno veće odstojanje i zato znatno gubi na kvalitetu fotki. Canon i Sony imaju manje odstojanje pa su znatno pogodniji za upotrebu ovih objektiva, ovde se ubrajaju i Pentaxov K, 4/3 i mikro 4/3.

Hvala na brzom odgovoru, nastavljamo s istraživanjima i razmenom mišljenja (što je razmena: ja pitam ti odgovoriš Smile )
Nazad na vrh Ići dole
Ljuba
Moderator

PočaljiNaslov: Re: naopako staklo   15/8/2010, 06:27

Što je brzo, to je kuso Rolling Eyes
43,5mm je rastojanje baš kod Minolte, a za M42 ne mogu da se setim... Zato i adapter Minolta/EOS ima sočivo.
Sočivo je u tom slučaju potrebno jer u suprotnom ne bi moglo da se fokusira u celom rasponu. Preciznije, ne bi moglo da se fokusira na beskonačno. To je sigurno razlog što M42/Minolta ima sočivo.

Moderator

PočaljiNaslov: Re: naopako staklo   15/8/2010, 12:53

43.5mm je stari minolta bajonet (SR), za ovu priču nebitan. Sony DSLR koristi Minolta AF bajonet koji je 44.5mm.
M42 - 45.46mm (Pentax K, praktica, zenit)
EOS - 44mm
Nikon F - 46.5mm
Od gore navedenih, adapter sa staklom neophodan je za Nikon F. Mada može i bez njega da se uoštri na nekih 2 do 5m, zavisi od žižne daljine objektiva.
Što se tiče dodatnog stakla, ja ga imam. Moram da priznam da se ne gubi ništa posebno. Marka je hama ako to nekome znači. Weazel, iskreno mislim da su te priče za potvrdu fokusa obične budalaštine. Kod bilo kog dslr sa malim senzorom je otežano uoštravanje zbog tamnog tražila i sa tim se treba pomiriti. Najbolje ćeš uočiti razliku ako pogledaš kroz tražilo bilo kog boljeg filmskog SLR aparata. Postoje dodatna mat stakla namenjena modernim dslr aparatima radi lakšeg fokusiranja ali su dosta skupa http://www.katzeyeoptics.com/

Model: Jug, Pentax K10D, Helios 40-2. Adapter bez dodatnog stakla

Model: Marko, Nikon D90, Helios 40-2. Adapter sa dodatnim staklom

Model: Radmila, Pentax K10D, Helios 40-2. Adapter bez dodatnog stakla. Bez obrade

Model: Žeti, Nikon D90, Helios 40-2. Adapter sa dodatnim staklom. Bez obrade

Dakle, isti objektiv u nekoliko varijanti. Jedino što je primetno na prvi pogled je kontrast ali kako namera nije bila da se bilo šta testira, ne može se ni pričati o poređenju.

dghagi
Moderator

PočaljiNaslov: Re: naopako staklo   16/8/2010, 02:12

Ali da ne odemo u off. Neka od najjeftinijih rešenja za snimanje makro fotografija na sony dslr:
1. adapter za m42+međuprstenovi+neki objektiv
2. adapter za izvrnuti objektiv (bićeš uslovljen prečnikom navoja da koristiš samo jednu veličinu objektiva, recimo 49mm ili 52mm) - nemam iskustva sa izvrnutim obj.
3. neki sony/minolta makro objektiv

Po meni, prva varijanta pruža najviše mogućnosti za male pare. Drži se žižne daljine oko 50. Najjeftiniji su ti normalci helios 44 ili industar 50-2. Čak i ako ideš na varijantu sa reverse prstenom, ovaj prvi ti je fi 52mm kao i veliki broj drugih normalaca koje možeš da probaš. Asahi Pentax normalci su obično fi 49mm kao i industar 61L/Z. Ako te to privlači, najbolje da nakon toga investiraš u dobar makro objektiv i kraj priče:)

unique93
FS hiperaktivan član

Broj postova : 151
Na forumu od : 26.09.2010
Godine : 23

PočaljiNaslov: Re: naopako staklo   26/2/2011, 06:20

imam fuji s9600, i nema los makro, ali hocu nekako da ga poboljsam...nasao sam ovaj objektiv

http://www.kupindo.com/kupovina/Tehnika/Fo...PITER-8/9280745

da li bi dobio uvelicanje ako ga okrenem i naslonim na objektiv i ako to moze da se uradi, da li bi dobio bolji kvalitet slike od nekog close up flitera 2+ ili 4+ dioptrije...

ja sam probao da stavim kinesku lupu od 100 dinara i zumiram sto vise i dobija se veliko uvelicanje, ali se smanjuje kvalitet slike...

da li je bolje kupiti neki 2+ ili 4+ close up filter, ili je bolje kupiti neki stari 50mm objektiv i naslonim na objektiv od s9600...??

hvala unapred Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
dghagi
Moderator

PočaljiNaslov: Re: naopako staklo   26/2/2011, 23:04

Nisam probao nikad, ali dobićeš uvećanje sigurno. Vodi računa o fi prečnilu oba objektiva da bi mogao da ih upariš treba da budu makar približne veličine. Ovaj jupiter je 40,5mm dok je fuji 55 ili 52mm(?) pa mislim da ćeš se malo namučiti. Inače, jupiter je standardni obj na zorki 4 aparatima, pa pre nego kupiš, raspitaj se možda ima neko da ti pozajmi da probaš

unique93
FS hiperaktivan član

PočaljiNaslov: Re: naopako staklo   27/2/2011, 03:06

fuji ima precnik 58mm...drug ima neki stari aparat, pa cu da vidim da li moze ovo sto ja hocu Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
coolenough
FS hiperaktivan član

Broj postova : 105
Godine : 51

PočaljiNaslov: Re: naopako staklo   28/2/2011, 00:28

to sto ti zoves close up filter zapravo nije filter nego socivo, pa se i zove closeup lens ili predsocivo.
jedino ti to moze pomoci, u prikladnim dimenzijama (precnik, navoj) da dobijes neku vrstu macro fotografija.
naslanjanje drugog objektiva ispred nece pomoci ali nije ni moguce.
kamera koju pominjes nije predvidjena za prave macro fotke ali predsociva ce pomoci kod ne bas velikih uvecanja.
Nazad na vrh Ići dole
unique93
FS hiperaktivan član

PočaljiNaslov: Re: naopako staklo   28/2/2011, 06:37

jeste moguce kad se prisloni neki objektiv na objektiv od fuji-ja...probao sam kod druga i uvelicava, ali su ti stariji objektivi(probao sam od nekog starog pentaxa) manjeg precnika nego objektiv od fuji-ja, pa se sa svih strana vide delovi objektiva Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
nemanja.mirkovic
FS veteran

Broj postova : 321
Na forumu od : 29.08.2010
Godine : 34

PočaljiNaslov: Re: naopako staklo   1/3/2011, 02:07

Weazel i Unique, mozda cu malo da prosirim vesu temu, ali se nadam nije problem...

Verovatno je za Macro najbitnije imati dobru temu i volju za rad, ali imam par tehnickih pitanja:

1.Nesto bi mi bilo draze da radim bez blica, pa: koliko je blic zaista potreban za makrografiju, ako se vec koristi stativ?
Ima i onih cudnih blicica bash za macro, ali ja bih to vrlo rado izbegao...

2. Kakvo je zaista poredjenje zum objektiva koji imaju macro i fiksnih koji imaju macro?
Za zum objektive kazu cak da i nisu bash macro objektivi u osnovnoj nameni, dok su ovi normalci bash pravljeni za macrografiju, ali sta je konkretna prednost?

3. Da li je neko zloupotrebljavao mehove? Smile

4..Da li je neko koristio third party legende:
1. Tokina 90mm 2.5 macro
2. Vivitar serija 1 105 2.5 macro ili 90mm macro.
Za ova dva na netu opusteno kazu da su cak i bolji od canon macro fd objektiva tipa 100mm f/4 macro i 50mm 3.5. macro., mada ljudi uglavnom hvale onu opremu koju oni poseduju, pa ovo nemora da bude 100% tacno...

Ako uspem da pozajmim 50mm macro, napravicu konkretno poredjenje njega, 70-210 macro koji imam 35-70 macro i obrnutih 50mm i 28mm, posto imam adapter, ali mi za to treba bar mesec dana, dok sve to organizujem i dok stigne aparat sa popravke...
Uvelicacu na 20x30, 100 din po fotografiji, nek ide zivot Smile

Nazad na vrh Ići dole
coolenough
FS hiperaktivan član

PočaljiNaslov: Re: naopako staklo   9/3/2011, 22:47

@Nemanja
1. Bas ti cudni blicevi za makro su ono sto makro objektivu treba. Daju difuzno ali jako svetlo. Druga je opcija blic i reflektujuca ploca sa suprotne strane. Blic nije neophodan ali si ogranicen na duze ekspozicije.
2. Zum objektivi sa macro opcijom losiji su od fiksnih makro, kao sto su oduvek zumovi bili i ostali opticki inferiorniji u odnosu na fiksne objektive.
3. Jesam ja davno ali sa neozbiljnom opremom (losi stativi, Zenit, Practica, lose svetlo).
Meh je dobra stvar ako je od respektivnog brenda i koristi se sa istim brendom. Najveca mana je veliki pad svetla. Generalno su mehovi ipak predvidjeni za srednji format ili veliki.
4. Nisam koristio ali mi se dopadaju zarisne duzine. uvek su bolji i komforniji srednji ili izraziti teleobjektivi u makro varijanti od 50mm.
Nazad na vrh Ići dole
unique93
FS hiperaktivan član

PočaljiNaslov: Re: naopako staklo   10/3/2011, 00:06

nasao sam juce staklo od starog dvogleda....i probao da ga prislonim na objektiv, i bas priblizava...a kvalitet slike je samo malo losiji...evo jedne fotke, samo je mali crop uradjen, cvet je bas mali, oko 4-5mm Very Happy obavezno pogledati u full rezoluciji Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
coolenough
FS hiperaktivan član

PočaljiNaslov: Re: naopako staklo   14/3/2011, 00:28

nadam se da ga prislanjas preko nekog filtera..modersna stakla ne prezivljavaju blisle susrete sa starom optikom..
ispruzi se lepo za neko kvalitetno predsocivo, +2 ili +4 od Cokina, Hoye ili Hame i uzivaj
Nazad na vrh Ići dole
unique93
FS hiperaktivan član

PočaljiNaslov: Re: naopako staklo   14/3/2011, 06:52

prislanjam na filter...tj nesto sam zbudzio da ne prislanjam uopste Very Happy ...hocu da kupim close up filter +4, ali je problem sto kod nas ima samo weifeng i enelux...nema ni cokin, ni hoya ni hama...a ne znam kakvi su, prilicno su jeftini...npr weifeng sa +4 dioptriom kosta oko 1400din, a emolux pakovanje sa +1, +2 i +4 filterom kosta oko 2500din Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: naopako staklo   Danas u 07:40

Nazad na vrh Ići dole

naopako staklo
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 2Idi na stranu : 1, 2  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Foto Srbija forum :: Foto Srbija Cafe :: Fotografska oprema :: Objektivi-
Skoči na: