Foto Srbija forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PrijemLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Pomoc oko odabira fotoaparata?

Ići dole 
4 posters
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
AutorPoruka
akaboka
FS član



Broj postova : 19
Na forumu od : 09.06.2010

Pomoc oko odabira fotoaparata? Empty
PočaljiNaslov: Pomoc oko odabira fotoaparata?   Pomoc oko odabira fotoaparata? I_icon_minitime9/6/2010, 13:43

Ovih dana bih trebala da kupim fotoaparat,ali nisam sigurna koji,posto sam apsolutni pocetnik.
Volim da vidim lepu fotografiju,pa volim unaokolo slikati,ali bojim se da nemam dobar aparat koji zadovoljava moje potrebe,pa vas molim da mi pomognete u izboru...

Zapali su mi Nikon modeli,a pogotovu model D3000.
Sta mislite o njemu?


Hvala najlepse
Nazad na vrh Ići dole
Ljuba
Moderator
Ljuba


Broj postova : 581
Na forumu od : 07.02.2010
Lokacija : Beograd

Pomoc oko odabira fotoaparata? Empty
PočaljiNaslov: Re: Pomoc oko odabira fotoaparata?   Pomoc oko odabira fotoaparata? I_icon_minitime9/6/2010, 18:03

U suštini dovoljno dobar entery-level fotoaparat namenjen ambicioznijim početnicima. Već je na forumu otvoreno nekoliko tema sa ovom problematikom.

http://www.fotosrbijaforum.com/foto-aparati-f19/nov-aparat-ili-objektiv-t467.htm

http://www.fotosrbijaforum.com/foto-aparati-f19/preporuka-t464.htm

http://www.fotosrbijaforum.com/foto-aparati-f19/canon-rebel-xs-ili-nikon-d3000-t299.htm

Naravno, moj savet je da pre kupovine realno razmisliš koje su ti potrebe. Kupovina DSLR-a povlači i kupovinu gomile objektiva i opreme. Ako, u budućnosti, nemaš nameru da ozbiljnije ulažeš u opremu, ni prosumer aparati nisu loša opcija. Možda je isplativije kupiti veoma dobar prosumer po ceni entery-level DSLR kit-a nego ulagati u bolji aparat koji će da ispuca dve-tri hiljade fotografija i da stoji jer je torba sa opremom teška za svakodnevno nošenje.
Nazad na vrh Ići dole
begbie86
Admin
begbie86


Broj postova : 714
Na forumu od : 14.01.2010
Godine : 37
Lokacija : Aleksinac/Niš

Pomoc oko odabira fotoaparata? Empty
PočaljiNaslov: Re: Pomoc oko odabira fotoaparata?   Pomoc oko odabira fotoaparata? I_icon_minitime9/6/2010, 18:12

Slažem se sa Ljubom u svemu što je rekao. Možda za početak neki Fuji S6500fd, polovan može da se nađe za 150-180e, a kada ovladaš tehnikom, onda pređeš na dSLR... Do tada ćeš već znati svoje ciljeve, i šta ti treba od opreme...

Što se ovog modela Nikona konkretno tiče, nema tu mnogo mesta za grešku, svaki noviji dSLR je dobar, samo je pitanje šta ti očekuješ i želiš od aparata.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.jovangojkovic.tk/
akaboka
FS član



Broj postova : 19
Na forumu od : 09.06.2010

Pomoc oko odabira fotoaparata? Empty
PočaljiNaslov: Re: Pomoc oko odabira fotoaparata?   Pomoc oko odabira fotoaparata? I_icon_minitime10/6/2010, 03:15

Meni je oko zapalo za Nikon D3000,pa zanima da li vredi za te pare?
Cak razmisljam i o D5000,jeste da je vise para,ali da li se stvarno oseca tolika razlika?
Iskreno,kada sada kupim novi aparat ne verujem da cu u skorije vreme ga menjati.Ocekujem da ga oristim barem 10godina.
Tesko mi je sada da vam objasnim sta ocekujem od aparata,jer sam laik,pa cu probati ovako obicnim recim ada vam priblizim Smile))
Njvazniji mi je kvalitet slike,da su jasne lepe boje,da je svaka boja izrazena.Da mogu da se poigravam da npr.cvtic koji je na travi da bude u prvom planu,a trava da bude zamucena...da fotografisem i u mraku,Profile da slikam,pejzaze...mtalase,da se svaka nijansa boje vidi n afotografiji.
Nazad na vrh Ići dole
Ljuba
Moderator
Ljuba


Broj postova : 581
Na forumu od : 07.02.2010
Lokacija : Beograd

Pomoc oko odabira fotoaparata? Empty
PočaljiNaslov: Re: Pomoc oko odabira fotoaparata?   Pomoc oko odabira fotoaparata? I_icon_minitime10/6/2010, 03:43

akaboka ::
Meni je oko zapalo za Nikon D3000,pa zanima da li vredi za te pare?
Cak razmisljam i o D5000,jeste da je vise para,ali da li se stvarno oseca tolika razlika?
Iskreno,kada sada kupim novi aparat ne verujem da cu u skorije vreme ga menjati.Ocekujem da ga oristim barem 10godina.
Tesko mi je sada da vam objasnim sta ocekujem od aparata,jer sam laik,pa cu probati ovako obicnim recim ada vam priblizim Smile))
Njvazniji mi je kvalitet slike,da su jasne lepe boje,da je svaka boja izrazena.Da mogu da se poigravam da npr.cvtic koji je na travi da bude u prvom planu,a trava da bude zamucena...da fotografisem i u mraku,Profile da slikam,pejzaze...mtalase,da se svaka nijansa boje vidi n afotografiji.

Za sve to su ti od izuzetne važnosti dobri objektivi jer, prosto rečeno, kvalitetno staklo pravi kvalitetnu fotografiju. Ako već nemaš nameru da menjaš aparat moja preporuka je da kupiš malo bolji, a to znači i skuplji, sa nekim kit objektivom srednjeg raspona, a da kasnije uložiš u bolje objektive.

http://www.imaging-resource.com/PRODS/D3000/D3000A.HTM

http://www.imaging-resource.com/PRODS/D5000/D5000A.HTM

http://www.imaging-resource.com/PRODS/D90/D90A.HTM

Po meni je isplativije da sad daš više para za npr. Nikon D90 sa kit objektivom 18-105 VR jer on ima sve karakteristike više klase, pa da kasnije kupiš bolja stakla zato što ćeš sve ostalo brzo prevazići.
Za par godina nećeš biti laik, pokušavaćeš da radiš i tehnički zahtevnije fotografije i onda će ti svaka mana aparata itekako smetati. To govorim iz ličnog iskustva, jer sam došao u fazu da mogu da unovčim fotografije i bitno mi je da već u izradi budu tehnički što kvalitetnije kako bi mi i obrada bila lakša i bolja.
Nazad na vrh Ići dole
akaboka
FS član



Broj postova : 19
Na forumu od : 09.06.2010

Pomoc oko odabira fotoaparata? Empty
PočaljiNaslov: Re: Pomoc oko odabira fotoaparata?   Pomoc oko odabira fotoaparata? I_icon_minitime10/6/2010, 04:04

Cini mi Nikon kao jako dobra marka i ovako lajicki mu dajem prednost nad ostalima.
trenutno koristim Canon A510.Kupila sam pre tacno 5 godina i imam utisak da je vec prevazidjem.Mada kada poredim slike sa nekim drgum fotoapatima koji imaju vise pixela,koji su noviji,ovaj moj daleko lepse fotografije pravi...Ali ipak trazim nesto mnoooogo bolje od njega.Fotografisanje udje u krv,pa traziz sve vise i vise.Ne bih kupila sada neki jeftiniji,pa da za koju godinu kupujem novi.Volela bih da kupim neki aparat koji ce mi sluziti i sluziti...pa to sto ti kazes da kasnije ga dopunjejem sa objektivima Smile


Izmedju D3000 i D5000 postoji razlika u ceni
D3000 je 40 000din
D5000 je 60 000din
D90 je 78 000din
Pa se bojim da mi je to mnogo novca.Molim te mi ukratko napravi selekciju,opis ova tri modela.Koje su mane prvog,drugog,treceg,koje prednosti...Zasto treba uzeti ovaj model,a ne ovaj drugi itd...

Vidim da 3000 nema snimanje video zapisa


Ovo je neka fotografija kojiu ja zelim da postignem,barem priblizno posto sam amater.
Znam da je tu dosta do tehnike,do objektiva,ali kao sto se kaze "kuca se od temenja gradi",tako da prvo moram da nabavim aparat koji moze te moje zelje da prati Smile

http://photo.net/photodb/photo?photo_id=10599035
Nazad na vrh Ići dole
Ljuba
Moderator
Ljuba


Broj postova : 581
Na forumu od : 07.02.2010
Lokacija : Beograd

Pomoc oko odabira fotoaparata? Empty
PočaljiNaslov: Re: Pomoc oko odabira fotoaparata?   Pomoc oko odabira fotoaparata? I_icon_minitime10/6/2010, 04:13

To je preopširna tema za jedan post! Uglavnom, D3000 ima lošiji senzor i procesor od druga dva. D90 je po karakteristikama najsličniji sa D300 koji predstavlja kvalitetan aparat i u višoj klasi.
Evo testa za D5000 i D90

http://www.bmfoto.rs/test_canon-500-d-vs-nikon-d-90-vs-nikon-d-5000-veliki-uporedni-test_77
Nazad na vrh Ići dole
akaboka
FS član



Broj postova : 19
Na forumu od : 09.06.2010

Pomoc oko odabira fotoaparata? Empty
PočaljiNaslov: Re: Pomoc oko odabira fotoaparata?   Pomoc oko odabira fotoaparata? I_icon_minitime10/6/2010, 04:22

Da imam novca kupila bih D300 bez razmisljanja Smile
Pogledacu bas detaljno ovaj test.
Sta mislis koliko cu biti zadovoljna ako uzmem D5000 ili D3000?
verujem da cu ako kupim D3000 za brze vreme osetiti potrebu za nekim boljim aparatom,ali mozda kupovina objektiva bi tu stvar resila.E pa onda se postavlja pitanje zasto odmah ne kupiti D5000 gde mi ne bi treabo objektiv...ili D90.
Moram da vidim i sta uz pakovanje ide
Nazad na vrh Ići dole
Ljuba
Moderator
Ljuba


Broj postova : 581
Na forumu od : 07.02.2010
Lokacija : Beograd

Pomoc oko odabira fotoaparata? Empty
PočaljiNaslov: Re: Pomoc oko odabira fotoaparata?   Pomoc oko odabira fotoaparata? I_icon_minitime10/6/2010, 04:37

D3000 ima CCD senzor, dok druga dva imaju CMOS koji je primetno kvalitetniji. Svi noviji aparati viših klasa koriste koriste CMOS senzor. Možda je D5000 dovoljno dobar za ono za šta ćeš ga koristiti, ali je D90 sigurno bolji. Na žalost, to se odražava i na cenu.
Radio sam i sa D300 i sa D90 i razliku u kvaliteti fotografije nisam primetio. Jedina razlika je u brzini rada i mehaničkim karakteristikama aparata.
Nazad na vrh Ići dole
begbie86
Admin
begbie86


Broj postova : 714
Na forumu od : 14.01.2010
Godine : 37
Lokacija : Aleksinac/Niš

Pomoc oko odabira fotoaparata? Empty
PočaljiNaslov: Re: Pomoc oko odabira fotoaparata?   Pomoc oko odabira fotoaparata? I_icon_minitime10/6/2010, 04:39

Pa pazi, ako već ne planiraš da u nekoj bližoj budućnosti ponovo kupuješ aparat, onda ti je po meni D90 definitivno najbolji izbor. I ja lično planiram da u skorije vreme pazarim jedan, čim rasprodam ovo što imam...
Nazad na vrh Ići dole
http://www.jovangojkovic.tk/
akaboka
FS član



Broj postova : 19
Na forumu od : 09.06.2010

Pomoc oko odabira fotoaparata? Empty
PočaljiNaslov: Re: Pomoc oko odabira fotoaparata?   Pomoc oko odabira fotoaparata? I_icon_minitime10/6/2010, 04:56

Bojim se da necu moci toliko da izdvojim...
Nekako se dilemim izmedju D3000 i D5000...
Nadam se da moze da zadovolji moje potrebe....posto sam stvarno laik,pa ne znam da procenim razliku izmedju ova dva modela,a i ne vidim im mane,osim da D3000 nema snimanje
Nazad na vrh Ići dole
Ljuba
Moderator
Ljuba


Broj postova : 581
Na forumu od : 07.02.2010
Lokacija : Beograd

Pomoc oko odabira fotoaparata? Empty
PočaljiNaslov: Re: Pomoc oko odabira fotoaparata?   Pomoc oko odabira fotoaparata? I_icon_minitime10/6/2010, 05:00

akaboka ::
Bojim se da necu moci toliko da izdvojim...
Nekako se dilemim izmedju D3000 i D5000...
Nadam se da moze da zadovolji moje potrebe....posto sam stvarno laik,pa ne znam da procenim razliku izmedju ova dva modela,a i ne vidim im mane,osim da D3000 nema snimanje


U tom slučaju predlažem D5000 sa 18-105 VR kit objektivom.
Nazad na vrh Ići dole
begbie86
Admin
begbie86


Broj postova : 714
Na forumu od : 14.01.2010
Godine : 37
Lokacija : Aleksinac/Niš

Pomoc oko odabira fotoaparata? Empty
PočaljiNaslov: Re: Pomoc oko odabira fotoaparata?   Pomoc oko odabira fotoaparata? I_icon_minitime10/6/2010, 05:05

Najveće prednosti D5000 u odnosu na D3000 su baš taj video zapis, bolji senzor, veći ISO (6400 u odnosu na 3200 koliko je na D3000) pokretni displej. 2mpx više su zanemarljiva....

Ako baš ne možeš D90, koji je dosta robustniji, kvalitetnija je izrada, onda D5000...
Nazad na vrh Ići dole
http://www.jovangojkovic.tk/
akaboka
FS član



Broj postova : 19
Na forumu od : 09.06.2010

Pomoc oko odabira fotoaparata? Empty
PočaljiNaslov: Re: Pomoc oko odabira fotoaparata?   Pomoc oko odabira fotoaparata? I_icon_minitime10/6/2010, 05:14

Verujem da cu poslusati tvoj savet.
Cena od D3000 mi je bila jako primamljiva.Pa cu se raspitati koliko je D5000 bolji
Nazad na vrh Ići dole
akaboka
FS član



Broj postova : 19
Na forumu od : 09.06.2010

Pomoc oko odabira fotoaparata? Empty
PočaljiNaslov: Re: Pomoc oko odabira fotoaparata?   Pomoc oko odabira fotoaparata? I_icon_minitime10/6/2010, 05:20

E pa hvala vam puno momci na savetu!!!
Odprilike sam skontala razliku izmedju D3000 i D5000.
Javicu vam sta sam kupila Smile)
D3000 me je privukao zbog cene,a i verujem da bih i sa njim videla razliku u fotografiji ako uporedim sa ovim mojom,koji sada koristim.
Ali ako je tolika prednost za D5000,onda polako pocinjem o njemu da razmisljam.
Mislila sam da mozd ane postoji u fotografiji tolika razlika izmedju ta dva modela,vec da je D5000 noviji,pa i jaca cena.Onda sam se pitala pa da li cu ja tu razliku primetiti kao laik...
Nazad na vrh Ići dole
bugarin
FS član



Broj postova : 3
Na forumu od : 02.05.2010

Pomoc oko odabira fotoaparata? Empty
PočaljiNaslov: Re: Pomoc oko odabira fotoaparata?   Pomoc oko odabira fotoaparata? I_icon_minitime10/6/2010, 21:01

Moj savet je da se okrenes ns drugu stranu i kupis Canon 1000 D koji za tu cifru ima CMOS senzor i vise nego dobar kit objektiv 18-55 IS.Slike su odlicne cak i na vecim ISO vrednostima.Cene objektiva su povoljnije od Nikona sto je takodje bitno za kasniju nadogradnju,imas npr Canon 50mm f1.8 za nekih 110 evrica sto ces tesko naci za Nikon.
Nazad na vrh Ići dole
akaboka
FS član



Broj postova : 19
Na forumu od : 09.06.2010

Pomoc oko odabira fotoaparata? Empty
PočaljiNaslov: Re: Pomoc oko odabira fotoaparata?   Pomoc oko odabira fotoaparata? I_icon_minitime12/6/2010, 02:00

Iso je manji nego kod Nikona...

Otisla sam do radnje i malo detaljnije pogledala D3000.Kao prvo nema live view,nema ni video zapis,ajde to cu i da mu oprostim,ali live view hmmm...Tako da je on definitivno OTPAO.

Najvise mi paznju privukao D5000...
Nazad na vrh Ići dole
begbie86
Admin
begbie86


Broj postova : 714
Na forumu od : 14.01.2010
Godine : 37
Lokacija : Aleksinac/Niš

Pomoc oko odabira fotoaparata? Empty
PočaljiNaslov: Re: Pomoc oko odabira fotoaparata?   Pomoc oko odabira fotoaparata? I_icon_minitime12/6/2010, 02:06

Pravo da ti kažem, meni bi preči bio video zapis nego live view... Smile

Ma uzmi D5000 kad ti se već toliko sviđa, nećeš se pokajati sigurno... Dobra je to mašina...

Ako hoćeš, možemo da postavimo neko glasanje ovde na forumu, da ti pomogne da se odlučiš?
Nazad na vrh Ići dole
http://www.jovangojkovic.tk/
bugarin
FS član



Broj postova : 3
Na forumu od : 02.05.2010

Pomoc oko odabira fotoaparata? Empty
PočaljiNaslov: Re: Pomoc oko odabira fotoaparata?   Pomoc oko odabira fotoaparata? I_icon_minitime12/6/2010, 02:36

akaboka ::
Iso je manji nego kod Nikona...

Otisla sam do radnje i malo detaljnije pogledala D3000.Kao prvo nema live view,nema ni video zapis,ajde to cu i da mu oprostim,ali live view hmmm...Tako da je on definitivno OTPAO.

Najvise mi paznju privukao D5000...
Ne radi se o tome da li je ISO manji ili veci vec o tome koliko npr na ISO 800 ima suma.
Za D5000 cuo sam da je OK za snimke u losim svetlosnim uslovima ali za D3000 obicno sam vidjao negativne komentare.
E sad ono sto je verujem i tebi bitno kad kreces u DSLR vode to je razlika u ceni opreme koju ces verovatno dokupiti jednog dana ali Nikon ima prednost u duzem garantnom roku pa ako nastavimo sa prednostima i manama izaci ce ovde jako puno napisanih strana.
Mislim da moras jedno 2 meseca da citas testove i odlucis sta ti je prioritet,ipak ti kupujes a ne mi (mi dodjemo samo neka vrsta tehnicke podrske).
Nazad na vrh Ići dole
akaboka
FS član



Broj postova : 19
Na forumu od : 09.06.2010

Pomoc oko odabira fotoaparata? Empty
PočaljiNaslov: Re: Pomoc oko odabira fotoaparata?   Pomoc oko odabira fotoaparata? I_icon_minitime12/6/2010, 03:09

Hvala puno svima.
Mozda sam se previse orijentisala na Nikon,mozda bih trebala jos neke marke da pogledam.
Pa da,verujem da cu sa D5000 biti poprilicno zadovoljna i verujem da cu videti razlikui fotografiji u odnosu na Canon A510 koji sada koristim!?

Jos jedno pitanje,koliko baterija traje,koliko fotografija u proseku mozgu da se naprave?
Nazad na vrh Ići dole
begbie86
Admin
begbie86


Broj postova : 714
Na forumu od : 14.01.2010
Godine : 37
Lokacija : Aleksinac/Niš

Pomoc oko odabira fotoaparata? Empty
PočaljiNaslov: Re: Pomoc oko odabira fotoaparata?   Pomoc oko odabira fotoaparata? I_icon_minitime12/6/2010, 03:15

Pa otprilike možeš da napuniš jednu karticu od 4gb, sa baterijom od 2000mAh...
Nazad na vrh Ići dole
http://www.jovangojkovic.tk/
Ljuba
Moderator
Ljuba


Broj postova : 581
Na forumu od : 07.02.2010
Lokacija : Beograd

Pomoc oko odabira fotoaparata? Empty
PočaljiNaslov: Re: Pomoc oko odabira fotoaparata?   Pomoc oko odabira fotoaparata? I_icon_minitime12/6/2010, 03:27

Canon je generalno jevtiniji za kvalitet koji pruža, dok je Nikon mehanički bolji, ima bolji beli balans i još neka rešenja (daljinska kontrola blica, kontrola šuma...).
Što se kapaciteta baterije tiče, to mnogo zavisi od načina rada. Najviše troši bateriju gledanje fotografija, a to ćeš u početku sigurno puno raditi. Meni originalna baterija, ako radim u RAW+JPEG traje oko 250-300 okidanja, a ako radim samo JPEG oko 450-500.
Nazad na vrh Ići dole
akaboka
FS član



Broj postova : 19
Na forumu od : 09.06.2010

Pomoc oko odabira fotoaparata? Empty
PočaljiNaslov: Re: Pomoc oko odabira fotoaparata?   Pomoc oko odabira fotoaparata? I_icon_minitime12/6/2010, 05:31

To je bas dosta fotografija,bojala sam se da ce baterije brzo da se prazne.

U koju radnju bi me uputili da kupim?
Ja sam gledala u Big bengu,Tehnomaniji...ali verujem da ima bolji radnji,specijalizovanih za fotoaparate
Nazad na vrh Ići dole
Ljuba
Moderator
Ljuba


Broj postova : 581
Na forumu od : 07.02.2010
Lokacija : Beograd

Pomoc oko odabira fotoaparata? Empty
PočaljiNaslov: Re: Pomoc oko odabira fotoaparata?   Pomoc oko odabira fotoaparata? I_icon_minitime12/6/2010, 05:34

akaboka ::
To je bas dosta fotografija,bojala sam se da ce baterije brzo da se prazne.

U koju radnju bi me uputili da kupim?
Ja sam gledala u Big bengu,Tehnomaniji...ali verujem da ima bolji radnji,specijalizovanih za fotoaparate


http://www.bmfoto.rs/

http://www.axelfoto.com/sr/index1.php?page=centralni_deo

http://www.refot.com/
Nazad na vrh Ići dole
bugarin
FS član



Broj postova : 3
Na forumu od : 02.05.2010

Pomoc oko odabira fotoaparata? Empty
PočaljiNaslov: Re: Pomoc oko odabira fotoaparata?   Pomoc oko odabira fotoaparata? I_icon_minitime12/6/2010, 06:20

http://pcfoto.biz/
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Pomoc oko odabira fotoaparata? Empty
PočaljiNaslov: Re: Pomoc oko odabira fotoaparata?   Pomoc oko odabira fotoaparata? I_icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Pomoc oko odabira fotoaparata?
Nazad na vrh 
Strana 1 od 2Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
 Similar topics
-
» Preporuka digitalnog fotoaparata i HD kamerice?
» pomoc - kupovina polovnog fotoaparata
» Kupovina fotoaparata do 700 €
» Izbor fotoaparata
» Savet oko prodaje fotoaparata

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Foto Srbija forum :: Foto Srbija Cafe :: Fotografska oprema :: Foto aparati-
Skoči na: