Foto Srbija forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PrijemLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 savet za ne bas pocetnika oko kupovine dslr

Ići dole 
5 posters
AutorPoruka
Pax
FS član



Broj postova : 4
Na forumu od : 11.01.2011

savet za ne bas pocetnika oko kupovine dslr Empty
PočaljiNaslov: savet za ne bas pocetnika oko kupovine dslr   savet za ne bas pocetnika oko kupovine dslr I_icon_minitime11/1/2011, 10:36

Pozdrav svima! Kao i mnogi drugi do sada, postavljam ovo pitanje-ipak s jednom malom razlikom: nisam početnik. Bavio sam se amaterski fotografijom devedesetih do možda 2002, a otad mi sva oprema stoji ( i redovno brišem prašinu s nje Smile) Koristio sam prvo Zenit TTL i Zorki 4K, a kasnije sam nabavio Canon AE1 (koji i danas imam) a za pejzaže (koje sam najviše i fotografisao) imao sam prvo srednjeformatni KIEV 6C (preteča KIEVA 60) a kasnije i Pentacon six. Sam sam razvijao CB filmove i još uvek se po kući spotičem o aparat za povećavanje (Opemus)... Sada sam odlučio da se ponovo posvetim svom starom hobiju, kupio sam CB filmove (koji se sve teže nalaze), ali definitivno imam potrebu da probam dslr (kupovina nekog kompakta ili prosumera mi se ne čini kao dobar izbor). Tu nastaje problem, jer bih ga koristio mahom za pejzaže, malo urbane fotografije, slikanje porodice...Budžet mi je oko 550 eura a kupovinu planiram za oko 2 meseca. Pitanje je da li za taj novac mogu da dobijem kvalitet fotografija kao sa mojim tzv analognim fotoaparatima. Hvala unapred
Nazad na vrh Ići dole
Dragan
Moderator
Dragan


Broj postova : 161
Na forumu od : 25.01.2010
Lokacija : groblje

savet za ne bas pocetnika oko kupovine dslr Empty
PočaljiNaslov: Re: savet za ne bas pocetnika oko kupovine dslr   savet za ne bas pocetnika oko kupovine dslr I_icon_minitime11/1/2011, 11:28

bicu toliko drzak da ovako odgovorim:

ne mozes da dobijes taj kvalitet.


Film nema konkurenciju po finalnom kvalitetu. Srednji format filma nece imati konkurenciju ni za 10 godina. Htedoh reci i 20, al aj da se ogradim. Smile Veliki format tek.


Ako imas staru Canon opremu - nastavi sa Canon digitalnim telima. Ne koristim Canon, pa nisam u toku sa njihovim cenama, ali nacice se vec neko...
Nazad na vrh Ići dole
Ljuba
Moderator
Ljuba


Broj postova : 581
Na forumu od : 07.02.2010
Lokacija : Beograd

savet za ne bas pocetnika oko kupovine dslr Empty
PočaljiNaslov: Re: savet za ne bas pocetnika oko kupovine dslr   savet za ne bas pocetnika oko kupovine dslr I_icon_minitime11/1/2011, 18:38

Dragan ::
Ne koristim Canon, pa nisam u toku sa njihovim cenama, ali nacice se vec neko...

Jel' mogu ja Rolling Eyes ?

Uh... budžet od 550€ je mali za iole ozbiljniju priču. Može da se nađe nešto za te pare, ima entery-level DSLR-a koji bi ti bili dovoljni za početak, dok se ne navikneš na drugačiju tehnologiju i rad sa istom. Problem je što već imaš iskustva u fotografiji i već izgrađen stav o tome kakav kvalitet hoćeš da dobiješ. A to od niže klase DSLR-a nemoj da očekuješ. Dakle, za te pare možeš da nađeš Nikon D3100 sa kit objektivom 18-55

http://www.bmfoto.rs/product_nikon-d3100-kit-18-55mm-vr_3226

ili Canon 450D sa kit objektivom 18-55

http://www.fotodiskont.rs/proizvodi/canon-eos-450d-18-55mm-is-kit-206.html

Ovo i nije baš povoljna opcija, jer ćeš ih ubrzo prevazići, a onda kreće prodaja aparata za manje pare, pa kupovina boljeg za veće... to tvrdim iz ličnog iskustva.
Druga opcija su polovni aparati. Za 550€ možeš da nađeš Canon 40D i kit objektiv 18-55. Za FD objektive koje već imaš biće ti potreban adapter FD-EOS koji košta oko 70€, jedino nećeš moći da koristiš sve automatske funkcije koje ima aparat jer su objektivi manuelni.
Nazad na vrh Ići dole
Pax
FS član



Broj postova : 4
Na forumu od : 11.01.2011

savet za ne bas pocetnika oko kupovine dslr Empty
PočaljiNaslov: Re: savet za ne bas pocetnika oko kupovine dslr   savet za ne bas pocetnika oko kupovine dslr I_icon_minitime11/1/2011, 19:48

Hvala vam na tako brzim odgovorima. Na žalost, predosećao sam da ne mogu da dobijem kvalitet kao na srednjem formatu, pa ću svakako nastaviti da fotografišem i tzv analognim aparatima (sva sreća da sam zadržao i P6). Eh, da...od Canona AE1 ostao mi je samo normalac 1.8/50, druge FD objektive (portretni i teleobjektiv) sam prodao pre oko 8 godina, pa zato nisam nešto posebno vezan za marku/sistem (Canon, Nikon i slično). Pogledao sam karakteristike i testove za Canon 450D i Nikon 3100 i stvarno mi deluju kao entry-level i slazem se s tobom, Ljubo, da bi ih brzo prodao i tražio nešto bolje. Canon 40D mi već deluje drugačije, kvalitetnije, možda ću ići na taj aparat...ili ću skupiti još novca i za još par meseci uzeti nešto bolje. Pitanje je samo-šta? Koliko dobijam na kvalitetu sa više novca? Dotle planiram da počnem da skeniram svoje negative i da polako učim obradu u PS...e tu sam već apsolutni početnik! Mogu li od vas dobiti preporuku gde mogu da skeniram negative u Beogradu (ili da kupim skener ako nije previše skup) i neki osnovni priručnik o digitalnoj obradi fotografije?
Hvala
Nazad na vrh Ići dole
Ljuba
Moderator
Ljuba


Broj postova : 581
Na forumu od : 07.02.2010
Lokacija : Beograd

savet za ne bas pocetnika oko kupovine dslr Empty
PočaljiNaslov: Re: savet za ne bas pocetnika oko kupovine dslr   savet za ne bas pocetnika oko kupovine dslr I_icon_minitime11/1/2011, 20:20


Uzmi 40D, dobar je to aparat, sve što je bolje mnogo košta.

Skeniranje:

rešenje br. 1

http://www.fotosrbijaforum.com/t737-hibridni-postupak

rešenje br. 2

http://www.fotosrbijaforum.com/t654-moja-iskustva-sa-skeniranjem

Ne skeniram, tako da ne mogu više da ti pomognem...

Photoshop:

http://www.fotosrbijaforum.com/t257-foto-saveti

Ovde ima dosta toga, ali je bolje da skineš neki od tutoriala. Ako nađem, poslaću ti link na PM.

Nazad na vrh Ići dole
Pax
FS član



Broj postova : 4
Na forumu od : 11.01.2011

savet za ne bas pocetnika oko kupovine dslr Empty
PočaljiNaslov: Re: savet za ne bas pocetnika oko kupovine dslr   savet za ne bas pocetnika oko kupovine dslr I_icon_minitime11/1/2011, 21:05

Najlepše zahvaljujem na savetima, rekli ste mi ono što me interesuje. Pozabaviću se za sada skeniranjem negativa i skupljam novac za 40D. Nadam se da ću uskoro neke radove okačiti na forumu
Nazad na vrh Ići dole
fetus
Moderator
fetus


Broj postova : 769
Na forumu od : 14.01.2010
Godine : 50
Lokacija : novi sad

savet za ne bas pocetnika oko kupovine dslr Empty
PočaljiNaslov: Re: savet za ne bas pocetnika oko kupovine dslr   savet za ne bas pocetnika oko kupovine dslr I_icon_minitime12/1/2011, 23:47

moram i ja da se ukljucim.
da me ne shvatite pogresno,uvek sam pristalica sto bolje opreme.igrom slucaja imam nikon d 700 i moram priznati da mi je u nekim slucajevima i on "slab".
ali
ako su mogucnosti takve kakve su,i ako hoces da se bavis pejzaznom fotografijom i to ti je vise zbog hobija,mislim da ne bi bilo lose da razmislis recimo o canon g 11.on jeste u klasi idiota,ali je najkvalitetniji koji ja znam(mozda mu neki nikon moze parirati,ali ne znam model).poslednji put je kostao oko 500 eur,i ima sve sto treba cak i za ozbiljan rad.a dobar je i za putovanja,rodjendane i ostalo,posto nije velik.lepo postavis na raw kad fotkas pejzaze,naucis ps,i mozes i metarska povecanja da pravis.
film je film,dslr je dslr,ali i komotnost je komotnost,ako nije preka potreba i naravno ako nisi velika napala,kao sto sam ja.
nadam se da i ovo nesto pomaze.
Nazad na vrh Ići dole
Pax
FS član



Broj postova : 4
Na forumu od : 11.01.2011

savet za ne bas pocetnika oko kupovine dslr Empty
PočaljiNaslov: Re: savet za ne bas pocetnika oko kupovine dslr   savet za ne bas pocetnika oko kupovine dslr I_icon_minitime13/1/2011, 01:44

@fetus: Hvala na odgovoru. Razmislicu i o tome, mada priznajem da me do sada ta klasa aparata nije posebno privlacila. Moram da vidim testove...
Nazad na vrh Ići dole
Dragan
Moderator
Dragan


Broj postova : 161
Na forumu od : 25.01.2010
Lokacija : groblje

savet za ne bas pocetnika oko kupovine dslr Empty
PočaljiNaslov: Re: savet za ne bas pocetnika oko kupovine dslr   savet za ne bas pocetnika oko kupovine dslr I_icon_minitime13/1/2011, 06:21

ovakve teme se obicno totalno pokvare i raspadnu i predju u svadju

mogu samo da koNstaNtujem, da je svaki komentar koji si dobio utemeljen i ima zaledje.


Ako vec imas kvalitetnu opremu za 35 mm i srednji format, koristi je za ono sto te najvise interesuje (pejzaz, panorame, staticne slike). Tu tu nije bitna brzina u radu, neces ispucavati hiljade slika pa da ti je bitna cena... Ostani na tome za planirane kadrove, mislim da je to najpametnije.


Za svakodnevnu fotografiju ti treba nesto digitalno, nesto kompaktnije, i nesto najnovije sto mozes da priustis.


Nazad na vrh Ići dole
Zoca
FS član



Broj postova : 5
Na forumu od : 23.09.2010

savet za ne bas pocetnika oko kupovine dslr Empty
PočaljiNaslov: Re: savet za ne bas pocetnika oko kupovine dslr   savet za ne bas pocetnika oko kupovine dslr I_icon_minitime13/1/2011, 07:13

Uglavnom se ne ukljucujem u ovakve diskusije jer su one uglavnom utemeljene na subjektivnim iskustvima. Kad je film tako dobar zasto smo "svi" presli na DSLR. Generalno mogu rci da je APS DSLR prevazisao 35 mm film vec 2005 god. Od tada do dans se nije desilo nista revolucionarno, uglavnom kozmeticke promene i dosta prasine (dizanje megapiksela). Fotkanje filmom injegovo skeniranje (da li o tome govore ljudi sa iskustvom), i za rezultat toga reci da je kvalitetnije od fotke DSLR-a je za neupucene. Bili koje Canon telo 20D, 30D, 40D pa cak i 350D sa dobrim objektivom ce dati bolje rezultate (Naravno vlasnici nikona D50, D60, D70, D80, D3000, D5000, D3100 ... su sigurno u pravu ako kazu da DSLR nema dovoljno detalja - kvaliteta, suvise plasticno). S
Ne vazi uvek pravilo koliko para toliko muzike! Ovde je odlucujuce iskustvo u DSLR svetu.
Nazad na vrh Ići dole
Dragan
Moderator
Dragan


Broj postova : 161
Na forumu od : 25.01.2010
Lokacija : groblje

savet za ne bas pocetnika oko kupovine dslr Empty
PočaljiNaslov: Re: savet za ne bas pocetnika oko kupovine dslr   savet za ne bas pocetnika oko kupovine dslr I_icon_minitime13/1/2011, 08:17

Zoca ::
Uglavnom se ne ukljucujem u ovakve diskusije jer su one uglavnom utemeljene na subjektivnim iskustvima.

tacno. Takodje. Tu si trebao i da stanes. Jer:

Zoca ::
Kad je film tako dobar zasto smo "svi" presli na DSLR.

zato sto je jeftinije i brze. Ne i bolje po finalnom kvalitetu, a covek je to pitao.

Zoca ::
Generalno mogu rci da je APS DSLR prevazisao 35 mm film vec 2005 god. Od tada do dans se nije desilo nista revolucionarno, uglavnom kozmeticke promene i dosta prasine (dizanje megapiksela).

netacno. Boje, ostrina, dinamika, velicina printa (govorili smo o finalnom kvalitetu fotke) sve je na strani filma i ostace jos dugo.

Zoca ::
Fotkanje filmom injegovo skeniranje (da li o tome govore ljudi sa iskustvom), i za rezultat toga reci da je kvalitetnije od fotke DSLR-a je za neupucene.svetu.

sta si ovim uopste rekao. Govorili smo o C/B tehnici, i kvalitetnoj, rucnoj obradi planski slikanih fotografija. Naravno da je C41 losiji + da ga svaki sledeci korak (skeniranje, obrada) - dodatno "pogorsava".

Da. Govorim iz iskustva. Probao i C/B i C41. Cak i C41 je i u najlosije slucaju - bolji od "dSLR-a iz 2005". Opet ponavljam, po finalnom kvalitetu slike. Vrlo lako dokazivo. Stampa velikog formata.

Zoca ::
Bili koje Canon telo 20D, 30D, 40D pa cak i 350D sa dobrim objektivom ce dati bolje rezultatesvetu.

Isprintaj ti 60*40cm sa bilo kojeg od tih aparata (ili bilo god drugog dSLR-a), a ja cu isti staticni kadar (jer o takvoj vrsti fotografije se covek interesuje) da ufotkam svojom najjeftinijom Lajkom iz 70-ih sa najlosijim Lajka objektivom iz tog vremena, odstampam u istom formatu, pa da vidimo koji je print bolji Smile

Zoca ::
(Naravno vlasnici nikona D50, D60, D70, D80, D3000, D5000, D3100 ... su sigurno u pravu ako kazu da DSLR nema dovoljno detalja - kvaliteta, suvise plasticno). S

potpuno nepotrebno, i netacno pljuvanje aparata firme koju ocigledno ne volis i ne koristis. Plus budi receno, naveo si ili donju klasu, ili zastarele modele. Totalno nevezano za temu i pitanje koje je covek postavio.

Zoca ::

Ne vazi uvek pravilo koliko para toliko muzike! Ovde je odlucujuce iskustvo u DSLR svetu.

???

eto tako. Tacku po tacku.


svi komentari do ovog iznad su bili ako nista drugo, makar nepristrasni.
Nazad na vrh Ići dole
Zoca
FS član



Broj postova : 5
Na forumu od : 23.09.2010

savet za ne bas pocetnika oko kupovine dslr Empty
PočaljiNaslov: Re: savet za ne bas pocetnika oko kupovine dslr   savet za ne bas pocetnika oko kupovine dslr I_icon_minitime13/1/2011, 09:29

Prvo, sta je to finalni kvalitet - mozda bi mogo da nam das "tvoju" definiciju? Nije li to ono individualno u nama, sta ocekujemo od fotografije?(To ne mora biti isto kod svih nas)
Drugo covek nije nigde naveo da printa 60*40 a i to nije problem. Film umeksava detalje,
a boje su stvar ukusa po meni (da li mi svi istovetno dozivljavamo boje - vidimo boje) a i lako ih mozemo korigovati po ukusu u PS-u - dajem prednost detaljima.
Trece, covek je pominjao skeniranje negativa, kupovinu skenera i obradu u PS i moj komentar se odnosio na taj nepotreban mukotrpan posao sa gubicima kvaliteta i novca.
Cetvrto, dinamika - pa ona je kod analogne zavisila od kvaliteta filma. Koliko su oni bili dostupni nama? Fotkali smo uglavnom na Konica, redje Fuji i Agfa a jos redje Kodaku. To sto film ubija fine detalje (sum i ostalo) ne znaci da mu je dinamika bolja. Kod DSLR CMOS je sa boljom dinamikom od CCD-a, to su napokon shvatili i u nikonu.
Peto, ne pljujem ja nikon, samo tu "marku poznajem odavna" (od F1 na dalje), mehanika im ok. Elektroniku nikad nisu imali svoju, sve do modela F4(Sarp elektronika), F5 fijasko. Do skora kod DSLR modela elektroniku im radio "propali Fuji".
Sesto, na ovo pitanje ili pitanja se ne moze odgovoriti sa da ili ne. Ja samo iznosim moja iskustva i ne zelim da se trkam s nikim, jos manje da neukusno citiram necije misljenje ili stav. Gospodine ja nisam u trci sa vama i ovaj odgovor je stvar mog uvazavanja ljudi sa ovog foruma a i samog foruma.
Nazad na vrh Ići dole
Dragan
Moderator
Dragan


Broj postova : 161
Na forumu od : 25.01.2010
Lokacija : groblje

savet za ne bas pocetnika oko kupovine dslr Empty
PočaljiNaslov: Re: savet za ne bas pocetnika oko kupovine dslr   savet za ne bas pocetnika oko kupovine dslr I_icon_minitime13/1/2011, 10:10

^

(tehnicki) kvalitet o kojem smo govorili shvatam kao ostrinu detalja i raspon boja i nivoa svetlosti/senke na finalnoj fotografiji velikog formata. Potenciram veliki format, jer se na njemu vide greske... Tehnicki kvalitet nije individualan dojam, vec izmeriva i svima jednako jasna vrednost.


od najsvetlijeg do najtamnijeg, 95% senzora danasnjice ima koliko ono bese... 2^8=256 nijansi. Smesno.

Cak i ti gorepopljuvani skeneri filma izvlace 2^16=65536 nijansi. A gde je rucni postupak razvijanja crno bele fotografije ili slajda? Ende.

Svi smo coveku preporucili da za svakodnevnu, masovnu fotografiju uzme sto noviji digitalni aparat. Razlozi su jasni.

Ali ako covek ima pasiju prema retko probranim kadrovima, i odredjen zahtevan standard u kvalitetu fotografije istih - to mu danasnja digitalna tela nece omoguciti. Pogotovo ni priblizno u cenovnom rangu na koji se pozvao. Bilo da na tim telima pise Nikon, Canon, Fuji, Leica... Nebitno. Zato smo, takodje svi - rekli da se za takve situacije, i dalje zadrzi na provereno - boljem resenju. Filmu.

Direktno i iskljucivo hvaljenje dSLR nacina fotografije u odnosu na klasicnu nije objektivno. Skoro sve prednosti su na strani dSLR sistema, ali Pax se interesuje za bas ono u cemu je film i danas neprikosnoven.


Direktno i iskljucivo potenciranje jedne marke, a nipodastavanje druge (makar podjednako dobre, inace) svakako nije objektivno.

Obrnut primer: Licno koristim iskljucivo Nikon. Ergonomija i brzina koriscenja Nikon tela mi jednostavno najvise lezi. I to je jedini razlog. Ne pada mi na pamet bilo koju generaciju bilo koje marke (pogotovo ne Canon npr, kao glavnog konkurenta Nikonu) da pohvalim kako "nemaju dovoljno kvaliteta" i "kako su plasticni".



Svaka cast iskustvu, i godinama, ali ako to dvoje nisu doneli malo mirniji i manje iskljuciv stav... Ne znam sta da dodam.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





savet za ne bas pocetnika oko kupovine dslr Empty
PočaljiNaslov: Re: savet za ne bas pocetnika oko kupovine dslr   savet za ne bas pocetnika oko kupovine dslr I_icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
savet za ne bas pocetnika oko kupovine dslr
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Pomoc oko kupovine dSLR aparata
» Pomoc oko kupovine aparata
» Potrebna pomoc oko kupovine DSLR fotoaparatas
» portreti pocetnika
» Pitanje pocetnika

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Foto Srbija forum :: Foto Srbija Cafe :: Fotografska oprema :: Foto aparati-
Skoči na: