Foto Srbija forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PrijemLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Lumix DMC-FZ28

Ići dole 
4 posters
AutorPoruka
dzonihsv
Moderator
dzonihsv


Broj postova : 266
Na forumu od : 14.01.2010
Godine : 34
Lokacija : L.S.D.

Lumix DMC-FZ28 Empty
PočaljiNaslov: Lumix DMC-FZ28   Lumix DMC-FZ28 I_icon_minitime1/4/2010, 09:05

Polako dolazi vreme da se Samsung menja jer ne može da me prati (da se tako izrazim) ali i često neke stvari/fotke nije moguće sa njim uhvatiti.

Kao prvo, aparat (Lumix DMC-FZ28) bi uzeo sredinom meseca ali postavljam temu sad jer ću ređe dolaziti na forum ovih dana. Bilo kako bilo, imaću 250e (+/- 10) za kupovinu aparata. Proteklih dana sam gledao dobar broj review-a i ovaj Lumix DMC-FZ28 mi ispada kao najbolje rešenje (dosta opcija, ful manual mod, dobar zum, stabilizacija...) ali uvek je bolje pitati nego skitati. Tu je još jedna dilema, uzeti polovan dSLR (ako nađem) ili ovaj prosumer aparat? Novo je ipak novo, pa je i tu dilema. Iz par review-a sam skontao da će me Lumix zadovoljiti 100% jer sve što meni treba - on ima. I da ne zaboravim, gledam uzeti što manji prosumer/dSLR aparat jer dosta vozim bajs pa će ići sa mnom gde god ja krenuo. Smile

To je to, generalno. Ono što mene zanima jesu iskustva sa ovim aparatom, možda ima neku skrivenu manu ili nešto slično što sam preskočio ili nije spomenuto u review-ovima. Hvala unapred na svakom savetu ili predlogu. Smile
Nazad na vrh Ići dole
http://www.panoramio.com/user/dzonihsv
Ljuba
Moderator
Ljuba


Broj postova : 581
Na forumu od : 07.02.2010
Lokacija : Beograd

Lumix DMC-FZ28 Empty
PočaljiNaslov: Re: Lumix DMC-FZ28   Lumix DMC-FZ28 I_icon_minitime1/4/2010, 21:25

Moram priznati da si otvorio par ozbiljnih tema.
Prvo, šta uzeti - DSLR ili prosumer? DSLR su neuporedivo ozbiljniji aparati, predviđeni za profesionalnu i poluprofesionalnu upotrebu. Mehanički su kvalitetniji, imaju bolje senzore, optiku, brže rade... Prosumeri su više namenjeni amaterima kojima je bitnije da uvek kod sebe imaju aparat kojim mogu da naprave fotografiju pristojnog kvaliteta, koji je neuporedivo bolji od kompakta, ali ipak mnogo jeftiniji i pogodniji za nošenje od DSLR-a.
Drugo, kupovina polovnog DSLR-a. Ponuda polovnih aparata je velika, ali ipak treba obratiti pažnju koliko i za šta su korišćeni. Moguće je za male pare naći dobar DSLR, ali ako su njime rađene svadbe on je za godinu dana ispucao broj fotografija koliko proizvođač daje garanciju. Broj okidanja je moguće proveriti u servisima. Takođe je bitno proveriti stanje senzora. Na foto berzi je moguće naći nižu DSLR klasu (Nikon D80, Canon 400D i sl.) koje ljudi kupuju a da prethodno ne razmisle koje su im stvarne potrebe i aparati im, u principu, stoje i ne rade ništa. To su stariji modeli i cena im je niska. Naravno, treba izdvojiti i novac za optiku, a to podrazumeva i veće gabarite, znači veća torba ili ranac, teže za nošenje...
Treće, "novo je ipak novo". Ovde se govori o dve različite kategorije aparata koje, u principu, ne bi trebalo upoređivati. Kvalitet je na strani DSLR-a, cena i jednostavnost rada na strani prosumera. Samim tim novo ne znači i bolje.
Četvrto, aparat ćeš nositi svuda. Onda ne bi trebalo da imaš dilemu, uzmi prosumer. Ja, na žalost, imam Fuji Finepix S2000 HD i kajem se što nisam uzeo neki iz Canon-ove G serije. Manjih je dimenzija, a neuporedivo kvalitetniji.
Dobro je što imaš neka iskustva sa sličnim aparatom na osnovu kojih znaš kakve su ti potrebe i kakav aparat ti je dovoljan. Ovaj Panasonic mi deluje veoma interesantno, ali Canon-ova G serija ima sigurno bolju optiku jer koristi ista stakla kao L objektivi za DSLR. Ni SX serija prosumera nije loša. Naravno, značajno su skuplji. Moj predlog ti je da se malo strpiš dok ne skupiš više para, pa onda kupi bolji aparat koji ćeš da koristiš duže vreme.
Nazad na vrh Ići dole
dzonihsv
Moderator
dzonihsv


Broj postova : 266
Na forumu od : 14.01.2010
Godine : 34
Lokacija : L.S.D.

Lumix DMC-FZ28 Empty
PočaljiNaslov: Re: Lumix DMC-FZ28   Lumix DMC-FZ28 I_icon_minitime1/4/2010, 22:32

Kao prvo, hvala na odgovoru.

Što se tiče dSLR-a, to sam isto i ja skontao/pročitao, da se obično na oglasima nalaze oni aparati koji su baš korišćeni ili je njihov vlasnik primetio da zavesica polako otkazuje pa im je isplatljiviji da ga prodaju nego da popravljaju i da se često preporučuje kupovina dSLR-a od poznanika. Znam da dSLR jeste bolji, ali samim tim uz njega ide i neki dobar objektiv za koga već sad nemam para. Plus, kao što ti reče, morao bi' da vucaram torbu sa sobom dok vozim bajs... nije baš praktično jer ću tokom vožnje opteretiti leđa sa ko zna kojom težinom. Da vozim bajs par kilometara pa 'ajde, ali često idem/vozim 60km+...

Fora je što ako taj keš ne bude potrošen za aparat tada, može da ode na drugu stranu a ne u slamaricu (jer se nema za razbacivanje). Hvala tebi još jednom na opširnom odgovoru.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.panoramio.com/user/dzonihsv
caga
FS član



Broj postova : 3
Na forumu od : 05.04.2010
Godine : 37

Lumix DMC-FZ28 Empty
PočaljiNaslov: Re: Lumix DMC-FZ28   Lumix DMC-FZ28 I_icon_minitime6/4/2010, 00:33

Kao prvo pozdrav svima od novog člana.

Ja bi se samo nadovezao na ovu temu kako ne bi otvarao novu. naime i ja razmišljam o vom aparatu ali mi je za oko zapao i Fuji s2500HD. http://www.bmfoto.rs/shp_compare.php?action=add&id=2998

Pošto već nekoliko dana tragam za aparatom, obisao sam brdo sajtova i naisao na razlicita misljenja... Cini mi se, možda grešim, da se kod nas malo vise preferira Fuji, dok je na stranim sajtovima on znatno slabije kotiran, dok u slucaju Panasonika stvar je potpuno obrnuta??? O cemu se radi? I koji od ova dva aparata uzeti, cena je ista? Aparat bi koristio amaterski, izleti, putovanja... i kao uvod u neku ozbiljniju fotografiju( predigra za neki DSLR).

Hvala unapred!

@dzoni, možda bi i za tebe bio interesantan ovaj fuji, malo je manji.
Nazad na vrh Ići dole
dzonihsv
Moderator
dzonihsv


Broj postova : 266
Na forumu od : 14.01.2010
Godine : 34
Lokacija : L.S.D.

Lumix DMC-FZ28 Empty
PočaljiNaslov: Re: Lumix DMC-FZ28   Lumix DMC-FZ28 I_icon_minitime6/4/2010, 09:45

Zaboravi' ja i ovde da odgovorim jer sam na jednom forumu već odgovorio. Smile


Citat :
Htedoh danas uzeti aparat ALI, FZ28 - nema više, ima samo FZ38 koji je 10k dinara skuplji. Za 260e sam uvideo da boljeg aparata od FZ28 nema. Fuji S2500HD je kao približno dobar ali je ipak kvalitet slike i stepen manuelnih podešavanja na Lumix-u prilično bolji.

Verovatno mi ostaje da skupim još 100e pa da vidim da li ću onda uzimati FZ38 ili neki drugi.

Ovo gore sam zaključio gledajući razne (video) review-eve i iskustva korisnika. Sigurno je da ovih dana neću ništa uzimati jer ni sam ne znam šta posle ovog Lumix-a valja. Sačekaću malo, skupiti još keša i videti šta da radim na kraju.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.panoramio.com/user/dzonihsv
Ljuba
Moderator
Ljuba


Broj postova : 581
Na forumu od : 07.02.2010
Lokacija : Beograd

Lumix DMC-FZ28 Empty
PočaljiNaslov: Re: Lumix DMC-FZ28   Lumix DMC-FZ28 I_icon_minitime6/4/2010, 20:06

caga ::
Kao prvo pozdrav svima od novog člana.

Ja bi se samo nadovezao na ovu temu kako ne bi otvarao novu. naime i ja razmišljam o vom aparatu ali mi je za oko zapao i Fuji s2500HD. http://www.bmfoto.rs/shp_compare.php?action=add&id=2998

Pošto već nekoliko dana tragam za aparatom, obisao sam brdo sajtova i naisao na razlicita misljenja... Cini mi se, možda grešim, da se kod nas malo vise preferira Fuji, dok je na stranim sajtovima on znatno slabije kotiran, dok u slucaju Panasonika stvar je potpuno obrnuta??? O cemu se radi? I koji od ova dva aparata uzeti, cena je ista? Aparat bi koristio amaterski, izleti, putovanja... i kao uvod u neku ozbiljniju fotografiju( predigra za neki DSLR).

Hvala unapred!

@dzoni, možda bi i za tebe bio interesantan ovaj fuji, malo je manji.


Iz ličnog iskustva (naravno lošeg) tvdim da je Fuji aparat koji ne zadovoljava ništa više od osnovnih potreba običnog turiste. U poređenju sa kompaktima ima malo bolje karakteristike, ali nisam ubeđen da one uopšte dolaze do izražaja. Jedino zbog čega bi mogao da se svrsta u kategoriju prosumer-a su dimenzije. Sve ostalo: karakteristike objektiva, šum na već 400 ISO, brzina rada, brzina i preciznost fokusa, loše manuelne funkcije... sigurno ne odražavaju ono što bi trebalo da ima prosumer klasa.
Na žalost, kvallitet košta. Za 100-150 € više može da se kupi neuporedivo bolji aparat. Tu prvenstveno mislim na Canon SX seriju. Naravno, otvara se pitanje da li je u tom slučaju bolje kupiti prosumer ili neki od polovnih DSLR-ova niže klase.
Nazad na vrh Ići dole
caga
FS član



Broj postova : 3
Na forumu od : 05.04.2010
Godine : 37

Lumix DMC-FZ28 Empty
PočaljiNaslov: Re: Lumix DMC-FZ28   Lumix DMC-FZ28 I_icon_minitime6/4/2010, 23:01

Ljubo hvala na informacijama, al ne znam sta drugo da uzmem za ove pare 260-270 eura, mozda bi uzeo i neki polovan ali ne razumem se u aparate pa se ne usudim, a i sve sto mi se svidja je negde daleko pa ne mogu ni da vidim. Mozda je ovaj Panasonik bolja opcija samo ako ga nadjem?
Nazad na vrh Ići dole
Ljuba
Moderator
Ljuba


Broj postova : 581
Na forumu od : 07.02.2010
Lokacija : Beograd

Lumix DMC-FZ28 Empty
PočaljiNaslov: Re: Lumix DMC-FZ28   Lumix DMC-FZ28 I_icon_minitime7/4/2010, 08:15

caga ::
Ljubo hvala na informacijama, al ne znam sta drugo da uzmem za ove pare 260-270 eura, mozda bi uzeo i neki polovan ali ne razumem se u aparate pa se ne usudim, a i sve sto mi se svidja je negde daleko pa ne mogu ni da vidim. Mozda je ovaj Panasonik bolja opcija samo ako ga nadjem?


Verovatno jeste. Kupovina polovnog aparata je uvek rizik pogotovo ako nemaš iskustva. Činjenica je da su DSLR aparati značajno bolji, ali pitanje je da li ti je DSLR potreban. Ipak mislim da je bolje da malo sačekaš sa kupovinom, skupiš još oko 100 € i kupiš Canon SX10 IS. Imao sam prilike da probam SX5 i SX20 i mislim da su odlični za te pare.
Nazad na vrh Ići dole
caga
FS član



Broj postova : 3
Na forumu od : 05.04.2010
Godine : 37

Lumix DMC-FZ28 Empty
PočaljiNaslov: Re: Lumix DMC-FZ28   Lumix DMC-FZ28 I_icon_minitime7/4/2010, 10:37

Od panasonika nema nista, vise se ni ne proizvodi.

Hvala Ljubo! Tako cu i uraditi, nema mi druge.
Nazad na vrh Ići dole
dzonihsv
Moderator
dzonihsv


Broj postova : 266
Na forumu od : 14.01.2010
Godine : 34
Lokacija : L.S.D.

Lumix DMC-FZ28 Empty
PočaljiNaslov: Re: Lumix DMC-FZ28   Lumix DMC-FZ28 I_icon_minitime8/6/2010, 08:22

Zbog finansija (zbog čega se i oduži kupovina), kao i odnosa uloženo-dobijeno, uzeo sam Canon SX120. Nije u rangu sa FZ35, ali mi je on stvarno bio preskup za jedan prosumer. Prvi utisci su (naravno) pozitivni, a za ostatak utisaka... kad bude bilo vremena za fotkanje. Smile
Nazad na vrh Ići dole
http://www.panoramio.com/user/dzonihsv
IvanaR
FS član



Broj postova : 3
Na forumu od : 29.12.2010

Lumix DMC-FZ28 Empty
PočaljiNaslov: Re: Lumix DMC-FZ28   Lumix DMC-FZ28 I_icon_minitime29/12/2010, 00:26

Zdravo svima,

ja sam novi clan Ivana, amater u fotografiji Smile.
Citala sam forum poslednjih 10ak dana obzirom da planiram da kupim neki prosumer. Forum je koristan izuzetno i hvala svima za pomoc.
Obrziom da je moja tema vezana delom i za LUMIX fx35 nisam zelela da otvaram novu temu - nadam se da ce neko videti i pitanje ovde.

Pratila sam ponudu iz Canon, Nikon i Panasonic radionice Smile i na kraju sam ostala sa tri opcije:
1. Nikon p100 (prednost: baterija punjiva preko usba, pokretni display);
2. Panasonic LX FZ35 (38) i
3. Canon 30IS;

Mislim da su fotoaparati iz isog ranga (cenovnog Smile ) i do jutros sam planirala da uzmem broj 1. Malopre su mi u radnji rekli kako se display kod Nikona p100 pomera samo malo gore dole a ne po svima osama, kao sto sam se nadala Sad. Takodje su rekli da ljudi izbegavaju punjenje baterije preko USBa zbog nestabilne struje.

Broj 2 i 3 su usli u konkurenciju nakon sto sam pratila uporedne testove gde su oni proglaseni najboljima sto se tice kvaliteta slike i brzine rada. (http://www.dpreview.com/reviews/Q110superzoomgroup/)

Nisam profesionalac vec samo neko ko voli fotografiju kao hobi, a kako se plasim da bih precenila sebe kupovinom nekog DSLR odlucila sam da se zadrzim u ovom rangu barem neko vreme.

Da li neko od clanova foruma moze da mi pomogne svojim savetom?
1. Da li je pokretni display dovoljan plus da bih uzela Nikon p100;
2. Da li se jos neko slaze sa prodavcem iz radnje povodom nebezbednog punjenja baterije preko usba?

Hvala unapred svima,
Ivana

Nazad na vrh Ići dole
Ljuba
Moderator
Ljuba


Broj postova : 581
Na forumu od : 07.02.2010
Lokacija : Beograd

Lumix DMC-FZ28 Empty
PočaljiNaslov: Re: Lumix DMC-FZ28   Lumix DMC-FZ28 I_icon_minitime29/12/2010, 02:56

Misliš na SX30 IS? On je oko 100 € skuplji od druga dva modela...
Canon ima displej pokretan u svim pravcima. Panasonic je najlošiji izbor od ova tri, barem po uporednim testovima.

http://reviews.cnet.com/4504-4_7-0.html?id=33966421&id=34176641&id=33765520&tag=compare

A zašto bi punila aparat preko USB-a? Zar uz njega ne ide punjač?

Da zaključim, ali samo na osnovu testova koje sam video na netu jer lično nisam radio ni sa jednim od ovih aparata (sa nekim starijim modelima jesam)... Nikon ima bolji senzor u odnosu na Canon (CMOS - CCD) i ako je sve ostalo isto, bolje uzmi Nikon-a. O Canon-ima u ovoj klasi inače imam dobro mišljenje.
Potpuno druga stvar je mišljenje koje imam o ovoj klasi aparata Mad . Prosumeri su izmišljeni da se izvuku pare od naivnih (znam... imam jedan). Liče na dobar aparat, a to nisu. Prilično su glomazni za svakodnevno nošenje. U klasi kompakta ima dosta dobrih aparata. Ako tražiš nešto u tom cenovnom rangu, pogledaj

http://www.bmfoto.rs/product_canon-powershot-s95_3209

i nešto skuplji

http://www.bmfoto.rs/product_canon-powershot-g11_2696

Ako ipak hoćeš nešto malo ozbiljnije, predlažem neki početnički DSLR

http://www.bmfoto.rs/product_nikon-d3100-kit-18-55mm-vr_3226

ili da pogledaš neki polovan, za te pare može da se nađe dobar.

Znači, sve osim prosumera Mad.
Nazad na vrh Ići dole
IvanaR
FS član



Broj postova : 3
Na forumu od : 29.12.2010

Lumix DMC-FZ28 Empty
PočaljiNaslov: Re: Lumix DMC-FZ28   Lumix DMC-FZ28 I_icon_minitime29/12/2010, 03:00

Hvala Ljubo na brzom odgovoru.

Mislila sam na 20Is, tek sada vidim da sam ukucala pogresno. Znam i da je skuplji.
Punila bih aparat preko USBa obzirom da svoj laptop moram uvek da nosim sa sobom pa sam se nadala da tako necu morati da nosim i punjac za fotoaparat.

Razmisljala sam o DSLR ali to ce sacekati neko vreme.

Da li mislis da za ovaj novac (~350e koliko je Nikon i Panasonic) mogu da kupim polovni DSLR sa nekim tele objektivom?

Puno pozdrava
Nazad na vrh Ići dole
Ljuba
Moderator
Ljuba


Broj postova : 581
Na forumu od : 07.02.2010
Lokacija : Beograd

Lumix DMC-FZ28 Empty
PočaljiNaslov: Re: Lumix DMC-FZ28   Lumix DMC-FZ28 I_icon_minitime29/12/2010, 03:12

Punjač je toliko mali da ti neće biti problem da ga nosiš svuda (ionako nosiš torbu za laptop).
Kao što već napisah, SX20 IS je podnošljiv aparat, ali je prosumer Mad ...
Samo, prosumer je malo glomazan da bi se nosio u istoj torbi sa laptopom. A to znači posebna torbica, kao i za DSLR.
Za te pare možeš da nađeš polovan DSLR sa kit objektivom, znači 18-50 možda i neki 18-135, što je dovoljno za početak. Zumove većeg raspona ne bih preporučivao.
Nazad na vrh Ići dole
IvanaR
FS član



Broj postova : 3
Na forumu od : 29.12.2010

Lumix DMC-FZ28 Empty
PočaljiNaslov: Re: Lumix DMC-FZ28   Lumix DMC-FZ28 I_icon_minitime29/12/2010, 03:17

Ljuba,

hvala puno, razmislicu o ovome sto si napisao.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Lumix DMC-FZ28 Empty
PočaljiNaslov: Re: Lumix DMC-FZ28   Lumix DMC-FZ28 I_icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Lumix DMC-FZ28
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Lumix Awards
» Panasonic LUMIX G1K

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Foto Srbija forum :: Foto Srbija Cafe :: Fotografska oprema :: Foto aparati-
Skoči na: