Foto Srbija forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PrijemLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Da li još uvek koristite analogne foto aparate?

Ići dole 
+6
coolenough
pavlaka
dghagi
nemanja.mirkovic
fetus
begbie86
10 posters
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći

Da li još uvek koristite analogne foto aparate?
da
Da li još uvek koristite analogne foto aparate? I_vote_lcap85%Da li još uvek koristite analogne foto aparate? I_vote_rcap
 85% [ 22 ]
ne
Da li još uvek koristite analogne foto aparate? I_vote_lcap15%Da li još uvek koristite analogne foto aparate? I_vote_rcap
 15% [ 4 ]
Ukupno Glasova : 26
 

AutorPoruka
begbie86
Admin
begbie86


Broj postova : 714
Na forumu od : 14.01.2010
Godine : 37
Lokacija : Aleksinac/Niš

Da li još uvek koristite analogne foto aparate? Empty
PočaljiNaslov: Da li još uvek koristite analogne foto aparate?   Da li još uvek koristite analogne foto aparate? I_icon_minitime19/9/2010, 14:10

Mala anketa na temu analogne tehnike...

Da li još uvek koristite analogne foto aparate?

Ako koristite, napišite šta imate od opreme.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.jovangojkovic.tk/
fetus
Moderator
fetus


Broj postova : 769
Na forumu od : 14.01.2010
Godine : 50
Lokacija : novi sad

Da li još uvek koristite analogne foto aparate? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li još uvek koristite analogne foto aparate?   Da li još uvek koristite analogne foto aparate? I_icon_minitime19/9/2010, 20:16

naravno.
mrzi me da pisem sta sve imam,ali koristim najvise horizon 202 i olimpus xa.
Nazad na vrh Ići dole
nemanja.mirkovic
FS veteran
nemanja.mirkovic


Broj postova : 321
Na forumu od : 29.08.2010
Godine : 41
Lokacija : Ivanjica

Da li još uvek koristite analogne foto aparate? Empty
PočaljiNaslov: film    Da li još uvek koristite analogne foto aparate? I_icon_minitime20/9/2010, 04:07

Dobra tema,
ali ovo sa opremom ne sme da se shvati kao hvalisanje.

Ne koristim DSLR.
Cak, mi se nesvidja ni autofocus slr.

Imam Canon A1 sa FD 50mm 1.8 s.c. (<3), FDn 35-70mm (bezveze), i uzeo sam Vivitar 70-210 2.8-4.0. Dosta dugo nisam koristio ovu masinu, ali sam se sad ozbiljno navratio. Pucam dosta u zadnjih dva meseca, ali ne stizem sve da uradim.

Stize mi Smena 8m za neki kusur i jedva cekam da je dohvatim po gradu.
Takodje, stize i Zenit 11 iz tazbine. Sta da radim sa njim Question

Po meni, manual focus daje osecaj koji ce digitalci tesko ikada dati (pogotovu ako se koriste stari, tezi metalni objektivi i tela). Uzivam u dobroj prizmi koji ima A1 ali mi je malo krivo sto je prizma oko sredine. Da su recimo stavili prizmu po vertikalama i horizontalama pravila trecina, to bi bilo savrsenstvo.

Voleo bih da o Smeni 8 neko od bivsih korisnika nesto napise, posto zaista moze da se nosi u dzepu, ima objektiv 35mm i izbor blende i brzine, dobru saturaciju boja, moze da se nadje za 300 din... Jedina mana po izvorima je teze zumiranje.

Fetuse, opremu na sunce Smile

Pozdrav za sve
Nazad na vrh Ići dole
begbie86
Admin
begbie86


Broj postova : 714
Na forumu od : 14.01.2010
Godine : 37
Lokacija : Aleksinac/Niš

Da li još uvek koristite analogne foto aparate? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li još uvek koristite analogne foto aparate?   Da li još uvek koristite analogne foto aparate? I_icon_minitime20/9/2010, 08:48

Kakvo crno zumiranje na fiksnom objektivu?
Nazad na vrh Ići dole
http://www.jovangojkovic.tk/
nemanja.mirkovic
FS veteran
nemanja.mirkovic


Broj postova : 321
Na forumu od : 29.08.2010
Godine : 41
Lokacija : Ivanjica

Da li još uvek koristite analogne foto aparate? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li još uvek koristite analogne foto aparate?   Da li još uvek koristite analogne foto aparate? I_icon_minitime20/9/2010, 09:52

Moze da se kaze i izostravanje ili kako god?
A i sto na fiksnom?
A ima i zoom objektiva kod kojih se i zoom i ostrina podesavaju na istom mestu, pa onda ,,zoomiranje" ima smisla kao izraz?
npr :
http://www.limundo.com/slika-Canon-FD-Vivitar-Series-1-70-210-2-8-4-0-objektiv--1537198x640.jpg
Nazad na vrh Ići dole
begbie86
Admin
begbie86


Broj postova : 714
Na forumu od : 14.01.2010
Godine : 37
Lokacija : Aleksinac/Niš

Da li još uvek koristite analogne foto aparate? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li još uvek koristite analogne foto aparate?   Da li još uvek koristite analogne foto aparate? I_icon_minitime20/9/2010, 10:33

Pa izoštravanje i zumiranje su dva različita pojma.

Objektiv na Smeni 8M je fiksni, tj. fiksne žižne daljine, tj. nema zum.

A i fiksiran je, na Smeni 8M nisu izmenljivi objektivi.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.jovangojkovic.tk/
nemanja.mirkovic
FS veteran
nemanja.mirkovic


Broj postova : 321
Na forumu od : 29.08.2010
Godine : 41
Lokacija : Ivanjica

Da li još uvek koristite analogne foto aparate? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li još uvek koristite analogne foto aparate?   Da li još uvek koristite analogne foto aparate? I_icon_minitime20/9/2010, 23:11

E nisam video da si mislio na smenu 8.
U pravu si, izostravanje.
Ima mnogo toga za 300-400 din? Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
begbie86
Admin
begbie86


Broj postova : 714
Na forumu od : 14.01.2010
Godine : 37
Lokacija : Aleksinac/Niš

Da li još uvek koristite analogne foto aparate? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li još uvek koristite analogne foto aparate?   Da li još uvek koristite analogne foto aparate? I_icon_minitime21/9/2010, 01:26

Bio je najprodavaniji u svoje vreme, prodavao se na trafikama... Smile Odličan je za učenje, sve moraš na osećaj da radiš...
Nazad na vrh Ići dole
http://www.jovangojkovic.tk/
dghagi
Moderator
dghagi


Broj postova : 102
Na forumu od : 15.01.2010
Godine : 42
Lokacija : Vranje

Da li još uvek koristite analogne foto aparate? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li još uvek koristite analogne foto aparate?   Da li još uvek koristite analogne foto aparate? I_icon_minitime22/9/2010, 05:22

begbie86 ::
napišite šta imate od opreme.
Mora da se šališ, trebaće mi par postova:D
Koristim ako moram, ne, realno treba dosta €. Eto uskoro putujem u London, poneću samo XA2 i FM2+50/1.2. Jedan za dan, jedan za noć, voila
Nazad na vrh Ići dole
http://dejanovicgallery.com
pavlaka
FS član
pavlaka


Broj postova : 24
Na forumu od : 22.09.2010
Godine : 43
Lokacija : Beograd

Da li još uvek koristite analogne foto aparate? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li još uvek koristite analogne foto aparate?   Da li još uvek koristite analogne foto aparate? I_icon_minitime22/9/2010, 10:04

khm, evo da iskoristim ovaj post da se ujedno i predstavim Smile

Fotografija mene mnogo vise zanima i interesuje kao tehnicka stvar, i samim tim mi je mnogo zanimljivija analogna fotka (svetlost ulazi kroz objektiv, zavesica proleti, foto osetljivi sloj na filmu biva osvetljen i to je to... krajnje jednostavno) a ne digitalna, klik klik hiljade opcija... mada da imam love mislim da bih kupio i neki dSLR komplet Smile

Inacee zovem se Darko, imam dvoje male dece i veliku zenu Smile tako da mi je budzet krajnje ogranicen sto se tice ovog hobija... Pre skoro sest meseci sam preko limunda pazario jedan zenit et, pa onda drugi zenit 12, pa od ta dva napravio jedan da valja Smile pa sam kupio i smenu 8m, a ko i ne bi za 200 dinara.

Elem, bio sam na foto berzi pre neki dan, i pazario (menjao) za moj objektiv sa zenita, blic osram bc25 + objektiv soligor 28-200 3.5 i mislim da sam se zeznuo. Nisam ja to nista puno platio nego mi zao sto sam dao Helios za ovaj superzoom... amaterska greska...
I tako ja u stvari hocu da vas pitam, dali da se spremam za decembar, da menjam sve ovo i uzmem canon ae-1, ili da nadjem neko telo za m42 a da nije zenit? M42 mi se svidja jer vidim da ima dobrih objektiva za zezanje a da nisu ekstra skupi.... a Canon AE-1 mi se svidja ovako ali ne znam posle kako ce ici za objektive....

aj dosta za sada Smile

ps. neke fotke mozete da vidite preko linka u potpisu
Nazad na vrh Ići dole
nemanja.mirkovic
FS veteran
nemanja.mirkovic


Broj postova : 321
Na forumu od : 29.08.2010
Godine : 41
Lokacija : Ivanjica

Da li još uvek koristite analogne foto aparate? Empty
PočaljiNaslov: Canon ae1 objektivi   Da li još uvek koristite analogne foto aparate? I_icon_minitime22/9/2010, 11:54

Pavlaka dobrodosao!!!
I ja sam se ozbiljnije pozabavio fotografijom u zadnjih par meseci, ali mislim da mogu da te posavetujem u vezi Canon-a, jer imam jedan.
Za Ae1 i A1 se koriste FD objektivi i spadaju u grupu najjeftinijih.
Koliko sam citao i koliko sam ih koristio veoma su kvalitetni.
Verovatno neces pogresiti sta god da uymes od Canonovih objektiva ako su ocuvani.
Mozes da nadjes sve i svasta za 20 i malo vise eura (sasvim dobar kvalitet slike).
Fetusova preporuka su S.S.C. (premazani su raznoraznim folijama... )
Ja ti najiskrenije predlazem 50mm 1.4. ako nadjes, ali i 1.8 super sljaka.
Svima nama dosadi 50mm, ali to je prilicno univerzalan objektiv koji ces uvek moci lepo da nosis u koznoj futroli (za razliku od drugih).
Uz to, ako juris portret objektiv ima dosta varijacija, ali recimo meni je odlican stari fotograf (majstor) hvalio 135mm (sad neznam tacno koji bas... pitacu). Te 135-ice se uglavnom i rade malo toplije...
Konkretno, ja sam uzeo vivitarov 70-210. Super kvalitet fotke, ali za ime boga, teska je to masina (800+grama ).
Drug iz Cacka i ja imamo 35-70mm i prozvali smo ga ,,svadbarski" Very Happy - sve uradi, ali ipak je lepsa fotka sa 50mm.
Ako juris sirokougaone, 28mm se po netu krece oko 35E, a meni je neki Bosanceros nudio neku, po njegovim recima, extra SIGMU 24mm 2.8 za 50 E.
U hard core varijanti imas i L seriju koja je preko 150 E i od toga tesko da mozes da postignes bolji kvalitet sa bilo cim... Mada, u Srbiji gotovo da niko i ne prodaje L seriju.

Mnogo vise o fd objektivima imas na www.fdreview.com
Sto se cena tela tice, za 4000,oo imas na Limundu AE1 program (novija verzija AE1 poboljsana za program). Ponuda je telo + objektiv na poklon (50mm 1.8 ).
Verovatno dobar A1 (bar ga je drzao u futroli, ako nista drugo...) sa 50mm 1.8. (koji ja koristim i zadovoljan sam) ima Igor u Beogradu- 0644408880. Verovatno ce ga ceniti, ali ako si iz BGa i ako je to dobro...

Nadam se da sam bar odgovorio na pitanje koliko su skupi objektivi za Canon Very Happy

Pozdrav


Poslednji izmenio nemanja.mirkovic dana 22/9/2010, 12:00, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
dghagi
Moderator
dghagi


Broj postova : 102
Na forumu od : 15.01.2010
Godine : 42
Lokacija : Vranje

Da li još uvek koristite analogne foto aparate? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li još uvek koristite analogne foto aparate?   Da li još uvek koristite analogne foto aparate? I_icon_minitime22/9/2010, 11:56

Dobrodоšao Darko. I ja mislim da si se zeznuo al srećom helios i slični objektivi nisu skupi pa ćeš verovatno brzo naći nešto tako. Ako ti zenit dosadi, možeš da razmišljaš o pentax spotmatic-u, o nekoj praktici ili mamiyi i tako zadržiš sadašnje objektive. Stari canon fd sistem može da se pazari za relativno male pare i imaš veliki izbor objektiva. Moj ti je savet da se za početak držiš fiksnih objektiva, to će te naterati da više misliš o fotografiji nego o tehnici. Inače zenit je sasvim dobar aparat a m42 su sasvim dobri objektivi, tako da realno ni ne moraš ništa da menjaš.
Puno pozdrava i dobrog svetla
Nazad na vrh Ići dole
http://dejanovicgallery.com
nemanja.mirkovic
FS veteran
nemanja.mirkovic


Broj postova : 321
Na forumu od : 29.08.2010
Godine : 41
Lokacija : Ivanjica

Da li još uvek koristite analogne foto aparate? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li još uvek koristite analogne foto aparate?   Da li još uvek koristite analogne foto aparate? I_icon_minitime22/9/2010, 12:02

Gagi, al si me spustio Smile))
Nazad na vrh Ići dole
pavlaka
FS član
pavlaka


Broj postova : 24
Na forumu od : 22.09.2010
Godine : 43
Lokacija : Beograd

Da li još uvek koristite analogne foto aparate? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li još uvek koristite analogne foto aparate?   Da li još uvek koristite analogne foto aparate? I_icon_minitime22/9/2010, 20:24

vidim ja da ce ovo da se pretvori u duel canon vs. ostali Smile

u svakom slucaju hvala za dobrodoslicu, nadam se da cemo lepo da se druzimo i razmenjujemo iskustva!
Nazad na vrh Ići dole
dghagi
Moderator
dghagi


Broj postova : 102
Na forumu od : 15.01.2010
Godine : 42
Lokacija : Vranje

Da li još uvek koristite analogne foto aparate? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li još uvek koristite analogne foto aparate?   Da li još uvek koristite analogne foto aparate? I_icon_minitime22/9/2010, 21:08

nemanja.mirkovic ::
Gagi, al si me spustio Smile))

Najozbiljnije to mislim. Zoomovi su ok, ali meni su mnogo draži prajmovi i češće ih koristim. A srećom gore pomenuti helios nije skup, pa se na njemu mogu videti svi kvaliteti fiksnog objektiva, kao i na canonu 50/1.8 da ne bude zabune da ja naginjem više ka nekoj opciji Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
http://dejanovicgallery.com
nemanja.mirkovic
FS veteran
nemanja.mirkovic


Broj postova : 321
Na forumu od : 29.08.2010
Godine : 41
Lokacija : Ivanjica

Da li još uvek koristite analogne foto aparate? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li još uvek koristite analogne foto aparate?   Da li još uvek koristite analogne foto aparate? I_icon_minitime28/9/2010, 02:00

Pavlaka,
ja se malo zaludjujem temom starih kvalitetnih objektiva na Dslr.
FD je najnezgodniji za adaptiranje na Dslr.
Moze samo manuelni fokus i ne mozes da izostris beskonacno (beskonacnu daljinu - sto u principu niko i ne koristi).

Vremenom ces shvatiti da se trosi dosta love na razvijanje filmova, pa ces uzeti neko ispodprosecni Dslr, samo da nekad zadovoljis dusu za male pare.
Analogne sacuvas, kada stvarno zamislis dobru kompoziciju i to je to...

Pozdrav
Nazad na vrh Ići dole
pavlaka
FS član
pavlaka


Broj postova : 24
Na forumu od : 22.09.2010
Godine : 43
Lokacija : Beograd

Da li još uvek koristite analogne foto aparate? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li još uvek koristite analogne foto aparate?   Da li još uvek koristite analogne foto aparate? I_icon_minitime28/9/2010, 22:44

hm Smile

najbolje je kad covek zna sta mu treba, i za sta ce to da koristi, onda su troskovi najmanji.
Ja imam mali digitalac canon a520, sa jadnih 4Mpx vec 5 godina, i ne bih ga menjao dok se skroz ne raspadne, sa njim skljocam koliko god hocu i kad god hocu, nosim ga svuda.... dovoljno je brz da uhvati Janu i Dunju sta god da rade Smile hiljade i hiljade slika cuvam na hard diskovima plus rezanje..... razvrstano po folderima po datumima.... kako ce se to gledati nekad ne znam.

Film koristim tek od skoro, kad sam primetio koliko je to u stvari jeftino! Platim razvijanje filma, a "preview" skeniranje uradim na poslu (imamo neki HP skener sa adapterima za negative) vidim sta mi se svidja i odgovarajucu sliku uradim u foto radnji u formatu koji mi treba. Ja uglavnom slikam svoju decu i veruj mi, da za par kvalitetnih fotografija koje mozes da uramis ili stavis u album to nije toliko skupo.

dSLR je extra, ali za onoga ko ima novca za to igranje....
Nazad na vrh Ići dole
coolenough
FS hiperaktivan član
coolenough


Broj postova : 105
Na forumu od : 26.09.2010
Godine : 58
Lokacija : Beograd

Da li još uvek koristite analogne foto aparate? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li još uvek koristite analogne foto aparate?   Da li još uvek koristite analogne foto aparate? I_icon_minitime17/10/2010, 03:26

Evo nekih mojih misli o 'analognoj fotografiji' tj. analognoj fototehnici.
Prvi put sam se neke optike dohvatio (a nisam ni bio svestan) neke 1967e ili 1968e.
Zario sam kaziprst u caletovu 8mm kameru. Kako je imala revolver nosac objektiva nije se to moglo ocistiti bez rasklapanja kamere.
Od tada sam postao malko vaspitaniji prema optickim instrumentima. Mnogo sam ih proturio kroz ruke i drzao na oku. Ako ne zamerite, taksativno:

1. Nemojte mnogo juriti za ruskom, pardon sovjektskom optikom. Opticki uradjena konzervativno i bez greske, mehanicki neunistiva kad se radi o nepokretnim delovima. Sve sto je malo i pokretno, federcici i sl. na ruskoj optici propada brzinom svetlosti ili nije dovoljno intenzivno korisceno. Takva su i Practica stakla.
Vredi i radi na kompatibilnoj opremi, njihova kucista i sl. Problem je samo sto su im kucista neshvatljivo inferiorna u tehnickim mogucnostima. Jako je frustrirajuce izostravanje na ruskom mat staklu..ili brzine zatvaraca od 1/30-1/500?? Ni danas se to nije promenilo.
Kako to radi na na 'novimDSLRovima' ili boljim filmasima japanskih ili nemackih marki?
Komplikovano, tehnicki inferiorno a za konacan rezultat moras da se okozis. Ni u stara vreme se adapteri nisu rado koristili.

Anyway, ko hoce da se maltretira sa time neka potrazi na netu Rick Oleson-a, 'Tripod' ili tako sta. Raspolozen je da pomogne a mislim da je rastavljao skoro sve sto skljoca na kugli zemaljskoj.

2. Canon objektivi. Seiki Kogaku je bio jedan of front runnera na polju optike. Otisli su 'meksim' putem, za razliku od Nikona i nisu vise pravili tako robustne stvari. U digitalu se ne nadajte da je robustna, uzgred.
Neshvatljiv je potez Canona da toliko cesto menja svoje bajonete. Krajem 70' i pocetkom 80' su imali cak 3 sistema, FL, FD i FDn. Zasto nisu ostali na tome ne znam ali danas nema kompatibilnosti izmedju tih sistema i danasnjih.
SRECOM!!!!!!
Za nekog ko bi da se bavi hemijskom fotografijom FD objektivi su dar Boziji. Manje je bitno da li je FD ili FDn. FD su metalni do koske. Opticki rezultat, za portrete ili pejzaze, je neprevazidjen. Ni Leica ni Contax ni Nikon nikada nisu proizveli nista bolje a da nije bilo mnogo skuplje. Doduse nije trajalo na ratistima u surovim uslovima i sl.
Zato investiranje para u objektive fiksne zarisne duzine nikada nije bacena para, narocito ako su to Canon FD. Investiranje u zoom je uvek investiranje u kompromis sa necim. Jeste zgodnije ali jeste li razmisljali da vam je Bog vec dao zoom..NOGE.
Moj predlog za Canon FD su svi sa s.s.c. nastavkom, naravno i L. Nece vas razocarati ni i noviji FDn-dobra je to plastika. Otvor 2.8 za 24, 28, 100, 135. Ko nadje 2.5/135 s.c. radovace se. I jedan zoom Very Happy , FD 85-300 ZAKON. Ko ima para, moze da ide jedan broj skuplje na otvor 2,0. Postavlja se pitanje kome to treba izuzev da bi se ku...o velicinom. Ima i logicno objasnjenje zasto je manje za obicne fotografe bolje..

3. Nikon. Legenda je zapocela jos tokom korejskog rata (koga bude interesovalo ispricacu mu..). Od F modela do dana danasnjeg nepromenljiv bajonet. Na DSLRove cak moze da se montira F objektiv SA PREPRAVKOM! Ai i kasniji potpuno kompatibilni. G serija nema komandu za blendu. Od Nikona takodje sve vredi i radi besprekorno ali se za snmanje ljudi i pejzaza ne moze porediti sa FD staklima koja daju mnogo precizniju i tek za nijansu nijanse topliju boju. OK to je stvar i ukusa.

Sta nije ukus i nije snobizam? Stakla originalnih proizvodjaca uvek su superiornija u odnosu na 'nezavisne' proizvodjace. Ko ne veruje, mogu odmah da mu ponudima 2 28ce. Jedna je Sigma 2.8/28 a druga je Nikon E serija istih parametara. Identicni u kvalitetu ali E je E a Nikkor je ipak jaci. (Nabavio sam jedan pa ove mogu da ponudim). Nema ljutnje i nema price o jeftinijoj radnoj snazi. Nekad su i nezavisni SVI bili 'Made in Japan' sa 'passed' nalepnicama.

4. Je li mozemo ovo da nazovemo 'hemijska fotografija' ili prosto 'fotografija'. Ono ANALOGNA mi smeta.

Zakljucak: stara dobra stakla su superiornija u odnosu na danasnja i dobijaju se za delic cene onoga sto ste placali u njihovo vreme ili sto se placa danas za novo u D eri.
Neka budu 'prime'. Nikakav zoom nikada nije pokrio barijere u mozgu ili lenjost u hodanju.

Raspisah se k'o starac neki. Ali dobronamerno je.
I zaboravite rusku optiku osim ako nije za 6x6.
Nazad na vrh Ići dole
nemanja.mirkovic
FS veteran
nemanja.mirkovic


Broj postova : 321
Na forumu od : 29.08.2010
Godine : 41
Lokacija : Ivanjica

Da li još uvek koristite analogne foto aparate? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li još uvek koristite analogne foto aparate?   Da li još uvek koristite analogne foto aparate? I_icon_minitime17/10/2010, 09:45

@coolenough
Hvala Bogu da se raspisu ljudi prepuni iskustva!
Lepo poredjenje original i third party objektiva.

Moze li jedno detaljnije poredjenje zoom i fiksnih objektiva od coveka koji je to koristio par decenija?

Unapred hvala
Nazad na vrh Ići dole
coolenough
FS hiperaktivan član
coolenough


Broj postova : 105
Na forumu od : 26.09.2010
Godine : 58
Lokacija : Beograd

Da li još uvek koristite analogne foto aparate? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li još uvek koristite analogne foto aparate?   Da li još uvek koristite analogne foto aparate? I_icon_minitime17/10/2010, 11:02

moze, samo daj neku smernicu, mnogo je toga.
uopsteno, u stara vremena zoomovi su bili daleko skuplji od fiksnih objektiva ALI ipak jeftiniji od vrhunskih fiksova.
patili su strasno od raznih distorzija. narocito 'siroki', nisi imao problem da prikazes linearnu perspektivu ako si u kadru postavljao bilo sta uspravno blizu coskova. sve bi brate padalo ka centru. nije nikon dzabe napravio prvo 43-86mm.
mislim da je to bio prvi pravi korigovani i 'ispeglani' zoom bilo gde u svetu, ili se varam..?
fiksni su bili na ceni i vredeli su. ja sam konzervativan sto se tice tehnike, voleo sam uvek tezinu u ruci, osecaj solidnosti. saznanje da je staklo mineralno a ne organsko je doslo tek u drugoj polovini 80ih, pre toga nismo znali za drugo.
elem krajem 70ih pocinje poplava zoomova. nbese ih i ranije ali tada su se bas svi otkacili.
Hasselblad je napravio zoom tada? sok kod svih, prst na celo i 'tu ima nesto vredno'.
masovno se pojavljuju 'sistemi', poznati kod Canona i Nikona ali pojavljuje se i Pentax i Olympus. Sta reci za opticko savrsenstvo iz Olympusa..sistem u kojem 80% stakala prima filtere od 49mm?? Pentax nikada nije napravio manja stakla ali je pravio manje kamere.
U rugoj polovini 80ih poceli smo da razmisljamo 'zoomovi nisu tako losi'.
dobijem ja od caleta Canon T70 i Tokinu ATX 28-70 sa macro opcijom.
Canon me odusevi (jos uvek ga imam i koristim stedljivo) a Tokina prepadne. Sve plastika, sve lagano. Ali pravila je korektne slike, stavise super slike. Samo, stavim obican 2,8/28 i vidim da je manje distorzije, bolje farbe, na 30x40 i ostriji fikser.
na formatima ispod to nisam primecivao.
u tom periodu se pojave i 80-200 i 85-300 FD i naravno 35-105 'two touch' perfekcije!!!!
i onda shvatis da ti 2 zooma pokriju skoro sve ali se iskilavis noseci to u torbi.
bilo je lakse nositi 3 ili cak 4 stakla, makar sa maksimalnim otvorom 4,0??

negde cu pronaci stari PHOTO iz 80 i neke sa cenama..vrlo interesantno..

zoomovi su bili veliki, skuplji a ako su bili identicni u optickom kvalitetu sa fiksnima onda su bili stvaaaaarno skuplji.
kod Nikona je stvar stajala malo drugacije, 43-86, 80-200, 24-50..perfekcije.
neazvisni su poceli da se takmice. Vivitar izbacuje Seriju 1, Hoya se siri sa filtera na zoomove, Soligor u Nemackoj krece sa sjajnim stvarima, eto i Sigme, Tamrona, Kirona, Tokine i ne znam sta je jos sve postojalo. I SVI NEZAVISNI SU PRAVILI I FIKSNA STAKLA i to u sirokoj gami zarisnih duzina. logicno, samo nisu radili 'normalce'.
1984e ili nesto ranije Tokina izbaci svoj adut 35-200mm!
tako je sve i pocelo, sto rekao Muja.

jedna stvar je ostala ista kroz sve ove godine..nije napravljen zoom koji moze da pokrije veliki raspon a da opticki bude besprekoran, kao sto vrhunska stakla i dalje moraju da budu mineralna i kao sto su fiksne varijante ipak bolje od zoomova.
posteno, ko od nas moze da primeti i na kakvom povecanju razliku u ostrini izmedju fiksnog i zooma?
ali svi primecujemo razliku ceni izmedju fiksnog i zooma.
kupujmo fiksne za ozbiljne price i iSTOCK, a zoomove za turizam.
zasto se vise posvecujem FD staklima.
upravo zbog Canonove odluke da taj bajonet napusti. zbog toga im je uvelike pala cena.
da li se mogu koristiti na EOS DSLRima ili Nikonima?
DA! Uz veliku muku. Postoji HAMA adapter FD lens to DSLR body i ako se ne varam, kosta oko 160EU. pa za te para mozes da kupis cak i 2 solidna solidna stakla.
nemas komunikaciju sa elektronikom, nemas indikator izostravanja, nemas automatiku blende ni merenje svetla. kod Nikona bar imas indikator ostrine ako nista drugo, kad koristis MF Nikkore.
eto za pocetak
Nazad na vrh Ići dole
nemanja.mirkovic
FS veteran
nemanja.mirkovic


Broj postova : 321
Na forumu od : 29.08.2010
Godine : 41
Lokacija : Ivanjica

Da li još uvek koristite analogne foto aparate? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li još uvek koristite analogne foto aparate?   Da li još uvek koristite analogne foto aparate? I_icon_minitime18/10/2010, 00:18

@ coolenough : ,,kao sto vrhunska stakla i dalje moraju da budu mineralna i kao sto su fiksne varijante ipak bolje od zoomova"

1.Pa cekaj, onda znaci da su stari objektivi od metala i stakla bili bolji od plastike?
Koji fd imaju mineralna stakla? Samo L serija ?

2.Moj drug ima FD vivitar 70-210 2.8-4.0.
Da li je njegovo staklo mineralno ili organsko ?
Kakav je to objektiv npr. u poredjenju sa bilo kojim fd 70-210?

3.Kakvo je npr Vase iskustvo bilo kod canonovog fd 70-210 sa canon fd 135mm.

Unapred hvala na svim informacijama
Nazad na vrh Ići dole
coolenough
FS hiperaktivan član
coolenough


Broj postova : 105
Na forumu od : 26.09.2010
Godine : 58
Lokacija : Beograd

Da li još uvek koristite analogne foto aparate? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li još uvek koristite analogne foto aparate?   Da li još uvek koristite analogne foto aparate? I_icon_minitime18/10/2010, 11:33

koliko je meni poznato, svi FDejci su od stakla stakla.
takvi su bili i nekadasnji 'nezavisni proizvodjaci' vivitarova serija 1 sigurno.
nisam imao priliku da poredim ta 2 zooma.
135 o kojoj pricam je bila zakon, srebrni prsten ne FDn 2,5 otvor i s.s.c
mislim da se mogao porediti sa 85-300mm, od drugih je bio jaci mislim zoomova ali braco i stestre to je ipak stvar ukusa Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
nemanja.mirkovic
FS veteran
nemanja.mirkovic


Broj postova : 321
Na forumu od : 29.08.2010
Godine : 41
Lokacija : Ivanjica

Da li još uvek koristite analogne foto aparate? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li još uvek koristite analogne foto aparate?   Da li još uvek koristite analogne foto aparate? I_icon_minitime19/10/2010, 09:13

Ako moze koja misao u vezi analogne fotografije na ovom forumu :

1.
Mnogo malo fotografija se objavljuje u analognom cosetu.
Coolenough, Fetus, Gagi i ostali, verujem da imate materijala za po deset izlozbi.
Begbie je skoro poceo da radi film, ali verujem da ce i on brzo napraviti dosta dobrog materijala. Pojavice se i ljudi koji sada rade DSLR a koji su do skoro radili na film i pozelece nesto da objave ili bar da daju svoj komentar.
Konkretno, ja mislim da ce biti reakcija u analognom cosetu!
Upoznajem sve vise i vise ljudi koji dosta rade film, i optimista sam po ovom pitanju.

2:
Najiskrenije Vas molim da izbacite fotografije na sunce, jer ima ljudi koji zele da vide lepe fotografije i ima ljudi koji zele da nauce od Vas.
Da ne ispadne da zovem druge na akciju a da ja neucestvujem : iskreno, ja sam pocetnik i malo bi bilo naporno za sve da ja izbacujem, a procitao sam pravila kadriranja pre tri meseca, a da Majstori ne izbacuju nista.

3. Mozemo da zadajemo teme svakog meseca (ili duze), pa da na kraju izbacimo sta je ko uradio. Mozemo da dajemo teme koje daju drugi casopisi...

4. Ljudi, mislim na SVE na forumu, dajte svoje komentare kakvi god da su, jer i pozitivan komentar i kritika , od koga god da su, mnogo znace i pocetniku i profesionalcu.

5. Necu da idem na druge forume, jer sam ovde za kratko vreme upoznao ljude koji stvarno hoce da pomognu : Ljuba, Fetus, Gagi, Begbie, Coolenough, Weazel........

6. Od nas zavisi da li ce analogno cose da umre ili ce da sija !!!


Poslednji izmenio nemanja.mirkovic dana 20/10/2010, 22:35, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
nemanja.mirkovic
FS veteran
nemanja.mirkovic


Broj postova : 321
Na forumu od : 29.08.2010
Godine : 41
Lokacija : Ivanjica

Da li još uvek koristite analogne foto aparate? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li još uvek koristite analogne foto aparate?   Da li još uvek koristite analogne foto aparate? I_icon_minitime19/10/2010, 10:21

Evo kad sam se i ja raspisao :
Teme mozemo da pravimo na klasican nacin tipa jesen, ekologija, zagadjenje, sreca, glad, siromastvo, deca i slicno a mozemo da krenemo i po tehnikama tipa : dupla expozicija, push and pull (ako se tako zove), pejzaz, portret i slicno.

Eh, nemamo temu Black and White.

Mozemo da se organizujemo da svi kupimo po jedan, dva crno bela filma i da posaljemo kod jednog coveka da razvije. Ovo bi dosta smanjilo troskove.
Mozemo tako i fotografije da razvijamo zajedno, sto je tek dosta jeftinije nego pojedinacno.

U B&W price, evo kako stoji cenovnik u Hamer-u (izdiktirao mi je gazda) :
filmovi : 330 ili 350 din. hrvatski, 500 din engleski.
hemija : 600 din fiskir, 600 din razvijac.
papir 100 x 9x13 je 1000 din.
10 x 30x40 je 1000 din.

Ispravite me, ali izgleda da bez rada po ovim cenama razvijanje deset filmova kosta 1200 din, a 100 9x13 fotografija ili 10 30x40 fotografija kosta 2000 dinara ?

Ove cene mozemo dosta da snizimo, sto na drugim mestima, sto samom cinjenicom da bi nabavljali velike kolicine. Nije problem i da castimo onoga ko bude razvijao. Sve je ovo zabava za relativno male pare po coveku.

Skeniranje : Nasao sam momka i Ivanjici koji ce meni od sada da skenira filmove za dzabe, pa verujem da ne bi bio problem da kod njega skeniram ako mi neko posalje vecu kolicinu filmova (tipa 10 da bi Vam se isplatilo zbog troskova kurirske sluzbe).

Ako neko razvija color filmove sa paznjom i kako treba, ajde da saljemo filmove kod njega. Mojih par filmova je pregledao stari majstor i rekao mi je da su mi filmove ovde radili nogama a ne rukama. I jeste tako...

Ako neko ima filmove kojima nije istekao rok na veliko, neka kaze, ja cu prvi da uzmem 5 do 10 komada.
Nazad na vrh Ići dole
coolenough
FS hiperaktivan član
coolenough


Broj postova : 105
Na forumu od : 26.09.2010
Godine : 58
Lokacija : Beograd

Da li još uvek koristite analogne foto aparate? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li još uvek koristite analogne foto aparate?   Da li još uvek koristite analogne foto aparate? I_icon_minitime20/10/2010, 21:17

Ideje su dobre i podrzavam ih.
Ono sto ja ne mogu da izvedem jeste da ne mogu promptno da odgovorim na zadate teme. Cini mi se da dan traje oko 11h, trebalo bi da je duplo duzi Smile . Mozda nekad nesto i uspem ali..
Ono sto mogu da prikazem je ono sto imam od ranije odnosno ono sto uspem da skeniram.
Sto se tice BW povecanja, mislim da nije u redu da se oslanjamo na druge ljude osim ako je to neophodno. Nikad ti niko ne uradi ono kako ti hoces ali opet i to stoji kao mogucnost.
Sta mislim da je najefikasnija varijanta.
Uraditi BW (ili kolor ili slajdove). BW mozes da radis kod fotografa ako su Ilford XP filmovi, razvijaju se u C41 postupku obzirom da su hromogeni filmovi. Druga je opcija da se pazari jedna dozna za razvijanje filmova, 3 boce za hemikalije i sundjerasta velika stipaljka za uklanjanje kapljica. Dve stipaljke koje sluze za susenje i konopcic koji rastegnemo iznad kade valjda svi imamo.
Onda skeniranje negativa, import u neki od editora pa prikazivanje.
Ionako niko ne zeli da povecava bas sve sa filma?
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Da li još uvek koristite analogne foto aparate? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li još uvek koristite analogne foto aparate?   Da li još uvek koristite analogne foto aparate? I_icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Da li još uvek koristite analogne foto aparate?
Nazad na vrh 
Strana 1 od 2Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
 Similar topics
-
» Koji foto aparat koristite?
» Prodajem Canon sx120is, jos uvek pod garancijom
» Koji plug-in/e koristite za portrete?
» Da li je aparat koji koristite kupljen nov ili polovan?
» Koje programe za obradu fotografija koristite?

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Foto Srbija forum :: Foto Srbija Cafe :: Analogno ćoše-
Skoči na: