PrijemFAQ - Često Postavljana PitanjaRegistruj sePristupi

Share | 

Modovi

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
gavran
FS aktivan član

Broj postova : 31
Na forumu od : 29.03.2012

PočaljiNaslov: Modovi   17/4/2012, 04:51

Interesuje me u kojem modu fotografisete,da li se striktno drzite M moda ili flertujete i sa drugim modovima,i ako koristite drugr modove koji su to modovi i u kojim situacijama se koriste.Ja kao pocetnik trenutno se drzim samo M moda jer pokusavam da naucim tehniku ali me interesuje kako to rade ljudi koji poznaju tehniku i imaju iskustva u fotografiji.
Nazad na vrh Ići dole
Sima94
FS aktivan član

Broj postova : 50
Na forumu od : 11.03.2012
Godine : 22

PočaljiNaslov: Re: Modovi   17/4/2012, 05:57

Ja pravo da ti kazem radim u M modu, prosto imam funkciju da mi pokazuje tacnu expoziciju, i mogu sve manuelno da podesim.
E sad moras ipak da znas malo vise o tome, da ne bi dobio podeksponiranu ili preeksponiranu fotografiju. Uglavnom se ovaj mod koristi za studijsku fotografiju.

*A mod: koristi se za pejzaze i portrete, jer mozes da biras kako ce izgledati pozadina, koliko ce biti ostra (bistra), odnosno zamucena. Npr. ako hoces da je i pozadina fokusirana onda se bira f/11,f/16... A ako je pozadina izvan focusa (DOF) onda je f/4,f/2.8,f/1.8(izvanredno za portrete)... U ovaj mod se brzina zatvaraca bira automatski.

*S Mod: koristi se najvise za sportske dogadjaje, jer time omogucavas da zamrznes sliku, tacnije zamrzavas pokrete igraca. U ovom modu se otvor blende bira automatski.

*P Mod: uglavnom koristim kad nemam vremena za podesavanje aparata, pa ono na brzinu upalim i skljocnem. To je dobro kad ne zelis da gubis vreme na podesavanja, e sad ima i prednosti i mane. Mana je npr. da se ne dobija uvek dobra fotografija.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.facebook.com/profile.php?id=100002936761884
gavran
FS aktivan član

PočaljiNaslov: Re: Modovi   17/4/2012, 06:19

Hvala na odgovoru,znaci i ljudi koji imaju znanje i iskustva koriste druge modove ,ne drze se striktno M moda,za sta se koristi aperature mod
Nazad na vrh Ići dole
Sima94
FS aktivan član

Broj postova : 50
Na forumu od : 11.03.2012
Godine : 22

PočaljiNaslov: Re: Modovi   17/4/2012, 06:29

gavran ::
Hvala na odgovoru,znaci i ljudi koji imaju znanje i iskustva koriste druge modove ,ne drze se striktno M moda,za sta se koristi aperature mod

Da naravno, ne drze se samo M moda, to sve zavisi od uslova koriscenja, tj za sta ti je potrebno.

"za sta se koristi aperature mod"
Na ovo sam ti odgovorio:

*A mod: koristi se za pejzaze i portrete, jer mozes da biras kako ce izgledati pozadina, koliko ce biti ostra (bistra), odnosno zamucena. Npr. ako hoces da je i pozadina fokusirana onda se bira f/11,f/16... A ako je pozadina izvan focusa (DOF) onda je f/4,f/2.8,f/1.8(izvanredno za portrete)... U ovaj mod se brzina zatvaraca bira automatski.

To ti je Aperture mode, na Nikonu je obelezen slovom A, a na Canonu Av.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.facebook.com/profile.php?id=100002936761884
gavran
FS aktivan član

PočaljiNaslov: Re: Modovi   17/4/2012, 06:56

Vidis ovo nisam znao,mislio sam da je koristenje svakog drugog moda osim M neka vrsta svetogrdja,da li da se kao pocetnik drzim M moda dok ne steknem iskustva ili da pokusam da isprobam razlicite modove,jel postoje neka pravila za koristenje modova ili neka literatura gdje bi se vise informisao.Hvala na odgovorima
Nazad na vrh Ići dole
unique93
FS hiperaktivan član

Broj postova : 151
Na forumu od : 26.09.2010
Godine : 23

PočaljiNaslov: Re: Modovi   17/4/2012, 08:25

Ja sam pre fotkao u M modu, mada nekad je trebalo mnogo vremena da podesim blendu i ekspoziciju, tako da sada fotkam najvise u Av modu(prioritetu blende) koji je isti kao M mod, samo sto ne podesavas ekspoziciju, nego se ona sama odredjuje po blendi Very Happy

Nazad na vrh Ići dole
nemanja.mirkovic
FS veteran

Broj postova : 321
Na forumu od : 29.08.2010
Godine : 34

PočaljiNaslov: Re: Modovi   18/4/2012, 01:39

Gavran otvorio anketu Smile

Nikako nije svetogrdje koristiti ostale modove, pogotovu kada odluke moras da donosis u delicu sekunde. Ipak, sve je to stvar licnog ukusa. Ima ljudi koji savrseno snalaze i u manuelnom modu i u toj brzini i to cak bez svetlomera.

Moguce je da Sima i josh dosta amatera i vrhunskih profesionalaca uspesno koristi aperture mod za portrete i pejzaze ali bih ti ja bash u tim situacijama preporucio manuelni mod jer imash vremena da sve podesis, plus je jako bitno kako exponirash. Ne znam kakvo merenje ima tvoj aparat, ali za portrete se malo priblizi, pa izmeri lice i exponiraj ka njemu, pa izmeri kosu i probaj par kombinacija izmedju kose i lica i videcesh razlike. Kod pejzaza meri tlo, pa nebo i istina ce uglavnom biti negde izmedju toga. Negde cesh morati da birash da li da sagorish nebo ili da ti neki delovi ostanu samo crne siluete... Nadji na netu zone metering sistem od Ansela Adamsa valjda pa ce ti sve u vezi exponiranja pejzaza biti jasno. Nadji i dubinu polja ostrine ovde na forumu ili na netu, jer je jako korisno znati sve o njoj za pejzaze pa i ulicnu itd.

Imash i svetski priznatih fotografa (Ken Rockwell...) koji se prevashodno bave kadrom i bojom pa uvek stave na program mode i zovu ga profesional mode Smile
A imash i termin ,,leica users" koji manuelnim modom postizu automatiku Smile Kad izlaze iz kuce, izostre na 4 metra stave na recimo f/8 i menjaju samo malo brzinu zatvaraca u zavisnosti da li su u senci ili na svetlu. Na taj nacin imaju ostrinu od recimo 3 do 6 metara i prave kadrove bash za tu dubinu polja, jer cela figura coveka se sa normalcem hvata na 4 metra otprilike.

Na kraju, ipak je to stvar licnog ukusa i dobro je da u pocetku experimentises pa cesh sam pronaci sta ti odgovara

Uzivaj u fotografiji, bez obzira na to koji mod koristis Smile
Nazad na vrh Ići dole
gavran
FS aktivan član

PočaljiNaslov: Re: Modovi   18/4/2012, 06:05

Hvala,gledacu da koristim M mode,mislim da se kroz taj mode mogu navise izvjezbati,mada ce vjerovatno zavisiti od situacije u kojoj se nalazim koristiti i druge modove.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Modovi   Danas u 16:52

Nazad na vrh Ići dole

Modovi
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Foto Srbija forum :: Foto Srbija Cafe :: Pomoć početnicima u fotografiji-
Skoči na: