Foto Srbija forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PrijemLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Nesto od mene...

Ići dole 
2 posters
AutorPoruka
Eskadrila
FS član



Broj postova : 9
Na forumu od : 21.11.2011

Nesto od mene... Empty
PočaljiNaslov: Nesto od mene...   Nesto od mene... I_icon_minitime21/11/2011, 03:10

Pozdrav, ovo je moj prvi post i voleo bih cuti misljenje za ovih par fotki..

Nikon D40 je aparat, a ja sam zaista pcoetnik..naravno ni u tom stadijumu ne slikam na auto modu, pa sam zbog toga i spreman za kritike Wink


Nesto od mene... AviationByNikonD40?authuser=0&feat=directlinkhttps://picasaweb.google.com/lh/photo/nYVmZ2jyibOTdG5wpyeX1g?feat=directlink
Nazad na vrh Ići dole
Ljuba
Moderator
Ljuba


Broj postova : 581
Na forumu od : 07.02.2010
Lokacija : Beograd

Nesto od mene... Empty
PočaljiNaslov: Re: Nesto od mene...   Nesto od mene... I_icon_minitime22/11/2011, 08:18


Pogledao sam tvoju galeriju par puta i... svaki put dođem do istog zaključka... Mad . Kao i kod svakog početnika i kod tebe važi isto, "što na um, to na drum".

Imaš ispred sebe interesantne motive za fotkanje, a ne obraćaš pažnju na detalje. A na avionima i oko aviona ih ima cheers . Svaki objektiv koji je dovoljno širok ima problem sa distorzijom, tj. daje "bačvast" izgled fotki . Promenom uglova slikanja taj nedostatak možeš da iskoristiš u kreativnom smislu. Nabavi stativ, pa uradi nekoliko istih fotki samo menjaj ekspoziciju tako da dobiješ i podeksponirane i preeksponirane fotke. Pa ih onda lepo spojiš u HDR da dobiješ više detalja na nebu, na avionima... Ili ih samo zalepi kao layer-e u PS, pa se malo poigraj sa shadows/highlights.

Mirelica je lep model, ali blic direkt u čelo nikako nije lep. A ni one čike koje se šetaju po parkingu iza nje nisu neki modeli. To je drugi problem, na fotografiji se uvek vidi još nešto osim onoga na šta obraćaš pažnju. A kontolisanje i korišćenje tih detalja prave razliku između fotke i fotografije. Namerno koristim ove izraze jer fotografija se pravi, a fotka beleži.

Znači: prvo mnogo učenja, drugo mnogo eksperimentisanja, treće mnogo strpljenja, pa onda sve ispočetka i... biće tu i dobrih fotografija Wink .
Nazad na vrh Ići dole
Eskadrila
FS član



Broj postova : 9
Na forumu od : 21.11.2011

Nesto od mene... Empty
PočaljiNaslov: Re: Nesto od mene...   Nesto od mene... I_icon_minitime22/11/2011, 08:46

hvala puno na vremenu i dogovoru,

Puno znachi definitivno, i jako mi se svidja sto si direktno ukazao na neke stvari.Svakako svakom normlanom bi bilo od velike koristi, tako da cu ja to svakako shvatiti, a sto se tice aviona i sl. to ces cesto videti na mojim fotografijama, jer mi je to i profesija Smile

zamolio bih te da me malo samo usmeris..shvatio sam vezano za mirelicine slike da je blic u celo losa stvar, pa bi mi bilo od koristi savet kako to isto ali da bude dobro, sa blicom mislim Smile..da bih ja nastavio dalje da to razvijam Smile

druga stvar, jer bi mogao takodje da mi pomognes npr vezano za te detalje oko aviona, sta je to u stvari sto bi ti primetio, cisto da vidim na koju stranu da razmisljam?

znaci otprilike boh voleo da me usmeris da ja to bas kako si napisao krene da radim;)

unapred hvala Wink
Nazad na vrh Ići dole
Ljuba
Moderator
Ljuba


Broj postova : 581
Na forumu od : 07.02.2010
Lokacija : Beograd

Nesto od mene... Empty
PočaljiNaslov: Re: Nesto od mene...   Nesto od mene... I_icon_minitime22/11/2011, 09:21


Portrete sa blicom zaboravi osim ako radiš kao svadbarski fotograf (tzv. svadbarosh vulgaris). Pa čak ni za svadbe blic ne valja ako hoćeš da fotka liči na nešto. Blic je nužno zlo kad je potrebno neko prednje svetlo, a nije bitno kakvo je, da bi imao ispoštovan tehnički minimum. Čak i tada koristi eksterni blic sa nekim difuzerom. Ovde imaš mnogo detaljnije o postavkama svetla

http://www.fotosrbijaforum.com/t242-postavke-svetla-tutoriali

Da pojednostavim: prednje svetlo pokazuje teksturu, bočno i svetlo pod uglom reljefnost, a kontra svetlo konture onoga što slikaš. Pokušaj sa bilo kakvom lampom, menjaj uglove svetla i biće ti mnogo jasnije kakve rezultate možeš da očekuješ. Koristi bilo kakvu refleksnu površinu umesto blica.

Detalji na avionima, to sigurno znaš bolje od mene. Razgledaj, obilazi, podeli fotografiju po planovima, pogledaj iz različitih uglova, odredi tačku pažnje na fotografiji... Na primer, detalj sa točka u prvom planu, a u drugom planu su ostali avioni. Portert ispred niza aviona sa suncem u kontri i dva bočna svetla...

Pogledaj po netu, ima gomila sličnih fotki, ne treba bežati od tuđih ideja pogotovo ako su dobre. Naravno, nemoj samo kopirati, pokušaj da uradiš nešto specifično.
Nazad na vrh Ići dole
Eskadrila
FS član



Broj postova : 9
Na forumu od : 21.11.2011

Nesto od mene... Empty
PočaljiNaslov: Re: Nesto od mene...   Nesto od mene... I_icon_minitime22/11/2011, 09:56

Mislim da polako shvatam koliko neznam, sto je nekako dobro za pocetak, slazete se:)

Pogledao sam vase fotografije, ali drugi portret po redu mi je favorit..za landscapes necu nid a komentarisem, cak sto vise sada gledam te fotografije i uzivam.

Dacu sve od sebe da to sto je vise unapredim, mislim da sam shvatio sta je, i gde treba usmeriti paznju..vec citam mnoge stvari i polako ubacujem u glavu...sto se tice portreta apsolutno sam vas razumeo, blic i svadbarske fotke nikako, jer necu da vredjam fotografiju Smile

U svakom slucaju zelja je velika i mislim da ce to polako doci, korak po korak..dosta ima toga po netu ali polako, usresredicu se na vase fotografije za sada, pa polako...

hvala svakako, pokusacu da sto je vise naucim i pokusam da unapredim to...naravno svaki savet mi je i vise nego dobrodosao, pogotovu od nekoga ko to stvarno zna

Nazad na vrh Ići dole
Ljuba
Moderator
Ljuba


Broj postova : 581
Na forumu od : 07.02.2010
Lokacija : Beograd

Nesto od mene... Empty
PočaljiNaslov: Re: Nesto od mene...   Nesto od mene... I_icon_minitime22/11/2011, 10:03


Nema na čemu, zato i služi ovaj forum. I ako može bez persiranja, ovde se trudimo da imamo prisniju atmosferu i dobro nam ide Smile .
Nazad na vrh Ići dole
Eskadrila
FS član



Broj postova : 9
Na forumu od : 21.11.2011

Nesto od mene... Empty
PočaljiNaslov: Re: Nesto od mene...   Nesto od mene... I_icon_minitime22/11/2011, 10:08

samo je to iz postovanja nista drugo..nebi bilo bas dobro da je na samom startu bilo bez istog Smile

stavih jos jednu fotku u album, pa cemo se kuckati. este forum forum ali malo ljudi bas zeli da radi to isto.


Hvala svakako
Nazad na vrh Ići dole
Eskadrila
FS član



Broj postova : 9
Na forumu od : 21.11.2011

Nesto od mene... Empty
PočaljiNaslov: Re: Nesto od mene...   Nesto od mene... I_icon_minitime23/11/2011, 04:15

jel ima pomaka, mozda?

Nesto od mene... AviationByNikonD40
Nazad na vrh Ići dole
Ljuba
Moderator
Ljuba


Broj postova : 581
Na forumu od : 07.02.2010
Lokacija : Beograd

Nesto od mene... Empty
PočaljiNaslov: Re: Nesto od mene...   Nesto od mene... I_icon_minitime23/11/2011, 05:34


Da, odprilike si shvatio poentu, ali sad obrati pažnju na likovnost i tehničku stranu. Polako, ne može sve da se nauči odjednom Smile .

Pogledaj ovde, sigurno ćeš dobiti neku ideju

http://1x.com/

http://photo.net/
Nazad na vrh Ići dole
Eskadrila
FS član



Broj postova : 9
Na forumu od : 21.11.2011

Nesto od mene... Empty
PočaljiNaslov: Re: Nesto od mene...   Nesto od mene... I_icon_minitime23/11/2011, 22:56

znaci neki blagi pomak unapred....bitno je kretanje Smile

pogledacu svakako linkove...sto se tice tehnicke strane, slabo ja to uvidjam jos uvek...jer nisam obrazovan dovoljno jos uvek fotografaki Smile

hvala unapred...
Nazad na vrh Ići dole
Eskadrila
FS član



Broj postova : 9
Na forumu od : 21.11.2011

Nesto od mene... Empty
PočaljiNaslov: Re: Nesto od mene...   Nesto od mene... I_icon_minitime26/11/2011, 09:55

napravio sam nekoilko novih fotografija..pa bih voleo cuti vse misljenje..hvala unapred Wink






Nazad na vrh Ići dole
Ljuba
Moderator
Ljuba


Broj postova : 581
Na forumu od : 07.02.2010
Lokacija : Beograd

Nesto od mene... Empty
PočaljiNaslov: Re: Nesto od mene...   Nesto od mene... I_icon_minitime26/11/2011, 20:02


Uglavnom tehnički loše. Sve su preeksponirane, skoro sve su krive na jednu stranu, na većini se vide nepotrebni detalji koji upadaju u kadar (žice, uglovi zgrada...).

Likovno... potrebno je mnogo više samokritičnosti. Fotografija kao i slika, ukoliko se ne radi o apstraktnim formama, mora da ima neku priču i poruku gledaocu. Što se fotki aviona tiče i dalje važi isto, što na um to na drum (još uvek je kofa u hangaru "najviše" fotografija). Što se uličnih pejzaža tiče, nemaju nikakvu priču. Nemoguće je da se niko nije šetao parkom, da niko nije sedeo na nekoj drugoj klupi, niko nije vozio bicikl, ulazio u crkvu... Fotografije arhitekture jesu zasebna kategorija, ali je tu potrebno naglasiti geometrijske forme građevina i pravilno ih ukomponovati u kadru.

U suštini, potrebno je mnogo više truda kako oko učenja teorije fotografije, tako i oko primene tog znanja. Polako, ne može se sve naučiti u kratkom roku. Pošto si iz Vršca, kontaktiraj Saleta Avrameskua, snimatelja u dopisništvu RTS. On je, ujedno, predsednik foto kluba Vršac.
Nazad na vrh Ići dole
Eskadrila
FS član



Broj postova : 9
Na forumu od : 21.11.2011

Nesto od mene... Empty
PočaljiNaslov: Re: Nesto od mene...   Nesto od mene... I_icon_minitime26/11/2011, 21:32

shvatio, hvala puno
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Nesto od mene... Empty
PočaljiNaslov: Re: Nesto od mene...   Nesto od mene... I_icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Nesto od mene...
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» jos nesto od mene
» nesto od mene ;)
» Par fotki od mene
» Nesto malo i od mene...
» evo i nesto od mene (odavno nisam nista kacio)

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Foto Srbija forum :: Foto Srbija Cafe :: Pomoć početnicima u fotografiji-
Skoči na: