PrijemFAQ - Često Postavljana PitanjaRegistruj sePristupi

Share | 

interesuje me pejsažna fotografija, merkam D300, šta kazete?

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
rdjra
FS član

Broj postova : 5
Na forumu od : 07.11.2011

PočaljiNaslov: interesuje me pejsažna fotografija, merkam D300, šta kazete?   7/11/2011, 03:37

našao sam polovan D300, 40.000 okidanja kaze covek. relativno mi odgovara cena. Ovo će,nadam se, biti moj prvi DSLR, i planiram da se malo vise posvetim fotografiji. Nikon AF-S DX NIKKOR 10-24mm f/3.5-4.5G ED da li je ovaj objektiv odgovarajući za to što meni treba? imate li neki bolji/jeftiniji predlog?

hvala unapred na odgovorima
Nazad na vrh Ići dole
Ljuba
Moderator

Broj postova : 581
Na forumu od : 07.02.2010

PočaljiNaslov: Re: interesuje me pejsažna fotografija, merkam D300, šta kazete?   7/11/2011, 04:49

Uz'i ga. Pod uslovom da je mehanički dobar. I proveri taj broj okidanja Rolling Eyes .

Jeftiniji predlozi za staklo

http://www.photozone.de/nikon--nikkor-aps-c-lens-tests/308-sigma-af-10-20mm-f4-56-dc-ex-hsm-lab-test-report--review

http://www.photozone.de/nikon--nikkor-aps-c-lens-tests/273-tokina-af-12-24mm-f4-at-x-pro-dx-nikon-lens-test-report--review

http://www.photozone.de/canon-eos/379-tokina_1116_28_canon (canon test)

Moderator

Broj postova : 161
Na forumu od : 25.01.2010

PočaljiNaslov: Re: interesuje me pejsažna fotografija, merkam D300, šta kazete?   7/11/2011, 05:01

Pejzazna fotografija. Nikon D300. Moze da posluzi.

mane:

nepotrebno tenkast za pejzaznu fotografiju
1.5x crop faktor
stariji senzor

prednosti:

Nikon D300 jbga Smile pored D300 S najbolje crop telo od Nikon-a.

ja bih za pejzaz trazio sledece: full frame, sto novije generacije i pristojno fixno staklo. Cak sta vise, mozda bih za same pejzaze koristio stari dobri film. A ako bas hoces digitalu i crop je ono sto se uklapa - bolje trazi neko jeftinije telo sa novijim senzorom.

Inace, koristim bas D300.
Nazad na vrh Ići dole
rdjra
FS član

PočaljiNaslov: Re: interesuje me pejsažna fotografija, merkam D300, šta kazete?   7/11/2011, 08:42

Hvala na linkovima Ljuba, pregledaću ih detaljnije uskoro. Zanima me gde ste slikali onaj veliki crveni dimnjak , i da li ste se popeli gore?

Dragane, mislim da su full frame-ovi dosta skuplji? A i volim ja fotografiju generalno, ali pejsažna me najviše privlači, pa mi je to sada prioritet. Imam u planu kasnije da kupim i macro objektiv i objektiv za ljude Very Happy

Ako imate još nekih predloga šta bih mogao da uzmem - slobodno napišite. Gornji limit mi je nekih 1400 e,ali bilo bi odlično ako bih uklopio za manje para.(DSLR+Staklo)

Hvala vam obojici na odgovorima još jednom.
Nazad na vrh Ići dole
Dragan
Moderator

PočaljiNaslov: Re: interesuje me pejsažna fotografija, merkam D300, šta kazete?   7/11/2011, 08:57

ne znam, danas je jako nezahvalno ikoga savetovati oko kupovine bilo kakve tehnicke robe, kad ono sto je danas ok, za godinu dana je prevazidjeno

zato sam i rekao da za slikanje pejzaza, gde ti nije bitan autofokus, brzina rafala, a i ukupan broj snimaka je mali - mozda bolje uzeti dobar negativ skener + obican SLR filmas, po ukusu.

Ja imam Plustek 7500i negativ skener, i u skorije vreme cu uzeti sebi neko starije Nikon SLR telo bas za takve situacije. EM, FE, FM... Tako nesto. To mi je jeftin full frame, a posto sam se odlucio za Nikon do smrti... Very Happy Objektivi se polako skupljaju. F mount se ne menja.
Nazad na vrh Ići dole
rdjra
FS član

PočaljiNaslov: Re: interesuje me pejsažna fotografija, merkam D300, šta kazete?   7/11/2011, 10:03

A kakav je SLR što se tiče makro fotografije i ostalih vrsta fotografija uopšteno? scratch
Nazad na vrh Ići dole
Dragan
Moderator

PočaljiNaslov: Re: interesuje me pejsažna fotografija, merkam D300, šta kazete?   7/11/2011, 11:45

pa generalno, nikog ne bih savetovao da danas koristi "analogni" aparat i za sta drugo sem za mali broj probranih snimaka.

Digitala je jednostavnij, brza, i jeftinija ako se puca veliki broj snimaka.
Nazad na vrh Ići dole
Ljuba
Moderator

PočaljiNaslov: Re: interesuje me pejsažna fotografija, merkam D300, šta kazete?   7/11/2011, 19:17

Aparat kupuj prema svojim potrebama, a ne zato što je izašao bolji model od onog koji koristiš (al' sam sad ispao pametan Rolling Eyes ). Poznajem mnogo ljudi koji koriste Nikon D70-D80 ili Canon 300D-350D baš zato što nemaju potrebu za tehnički boljom fotografijom, a ovi aparati im završavaju posao. Jeste FF mnogo bolji po mnogo čemu, pogotovo za bilo šta što zahteva širi plan, ali to ima i odgovarajuću cenu. SLR... pa i ja sam skoro uzeo, jer kad nešto platiš tako malo onda se to ne može nazvati kupovinom, Canon EOS 3. FF telo, isti bajonet kao za sva Canon DSLR tela, film-nema besmislenog škljocanja pa šta ispadne... cheers .

Dakle, novi predlog: D300 sa nekim objektivom u rasponu 24-70 ili slično (u principu ćeš njega najčešće koristiti) koji mora da bude adekvatan i za FF, plus jedan širi zum u rasponu 10-20 (oni se najčešće prave samo za crop tela), plus nekoliko manuelnih AI prajmova (35, 50, 85). Moj savet je već navedena Sigma 10-20 i Tamron 28-75 f/2,8. Cena polovnih: D300 600€, Sigma 300€, Tamron 300€. Onda, u dogledno vreme, potraži neki SLR, nećeš se pokajati.

P.S.

Dimnjak se nalazi na putu Kula-Mali Stapar. To je ruševina neke stare šećerane. Ne nisam se penjao, ako ga budeš video uživo nestaće ti takve ambicije Smile . Pošto te već interesuje pejzažna fotografija, obiđi Kanal DTD. Rolling Eyes

FS član

PočaljiNaslov: Re: interesuje me pejsažna fotografija, merkam D300, šta kazete?   8/11/2011, 00:45

Mislim da ću tako i da uradim. Ako želite, potražite na flickr-u rdjra u search for people i pogledajte slike Smile sve je slikano sa telefonom. Koliko je, orijentaciono taj dimnjak udaljen od NS?

Zaboravih da pitam za šta služe AI? Valjda ću uspeti da pronađem polovna stakla. I šta vi Dragane slikate?
Nazad na vrh Ići dole
Dragan
Moderator

PočaljiNaslov: Re: interesuje me pejsažna fotografija, merkam D300, šta kazete?   8/11/2011, 01:56

rdjra ::

Zaboravih da pitam za šta služe AI?

Ako se misli na Nikon AI, onda se radi o Nikonovom sistemu automatskog "indexiranja" objektiva, tj, prepoznavanju objektiva, tj, maximalnog otvora blende pri menjanju objektiva. Na Nikon objektivima koji nisu "AI" postoji procedura koja mora da se sledi svaki put kad se menja objektiv da bi svetlomer korektno citao blendu sa objektiva. Na AI modelima to ide "A"utomatski. Ako te interesuje tematika u detalje - proguglaj. Ima dosta informacija.

I šta vi Dragane slikate?

uf, al mi ovo "vi" bode oci Smile

ja slikam ono sto mi se ucini interesantnim Smile ne zivim od fotografije, vec mi je ona hobi. I to hobi koji je, na zalost, trenutno u zapecku. Poslednji ispiti.
Nazad na vrh Ići dole
rdjra
FS član

PočaljiNaslov: Re: interesuje me pejsažna fotografija, merkam D300, šta kazete?   8/11/2011, 02:18

A jbg ne znam ko je koliko star pa da se ne uvredi neko Very Happy plus nekoliko manuelnih AI prajmova (35, 50, 85). na to sam mislio, valjda je to to . Srećno s' ispitima, šta studiraš?
Nazad na vrh Ići dole
Ljuba
Moderator

PočaljiNaslov: Re: interesuje me pejsažna fotografija, merkam D300, šta kazete?   8/11/2011, 07:05

Koliko je, orijentaciono taj dimnjak udaljen od NS?

http://maps.google.rs/maps?hl=sr&tab=wl

Iz mesta Sivac kreneš ka Malom Staparu i na samoj krivini na izlazu iz mesta se nalazi ta ruševina. Vidi se na mapi ako uveličaš. Koliko je udaljena od NS, nemam pojma.

PočaljiNaslov: Re: interesuje me pejsažna fotografija, merkam D300, šta kazete?   Danas u 11:13

Nazad na vrh Ići dole

interesuje me pejsažna fotografija, merkam D300, šta kazete?
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Foto Srbija forum :: Foto Srbija Cafe :: Fotografska oprema :: Foto aparati-
Skoči na: