Foto Srbija forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PrijemLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim?

Ići dole 
+2
Ljuba
Stalker
6 posters
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
AutorPoruka
Stalker
FS aktivan član
Stalker


Broj postova : 68
Na forumu od : 26.08.2010

Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim? Empty
PočaljiNaslov: Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim?   Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim? I_icon_minitime24/7/2011, 22:53

E pa, pošto sam odlučio da mi fotografija postane važan deo života, a pritom nije važno hoću li da zarađujem putem iste ili neću, jednostavno volim fotografiju, nalazim se pred dilemom šta kupiti. Naime, prodao sam svoj Nikon D5000 i sad tražim naslednika, po mogućstvu ozbiljnijeg. To treba da bude aparat koji neću menjati bar sledeće dve godine, a služiće za štrapac po gradu (ulična fotografija-ljudi, arhitektura, enterijeri, sa naglaskom na noćne fotografije) i vukljanje po kojekakvim nedođijama i neviđbogovima širom Srbije nam, a možda i šire, u kojima ću slikati pejzaže i možda pokoju živuljku.

Sad, u Refot-u su mi rekli da bi logičan korak bila kupovina D5100, ali pošto je to savet prodavca koji nudi novu robu, nisam to uzeo u obzir, a obaška što mi D5100 deluje pre kao multimedijalna mašina nego photographer's camera. Napominjem da me snimanje videa uopšte ne zanima, sem povremenog priručnog, dakle to nije stavka.

Dakle, moj izbor se sveo na sledeće: D90 koji mi deluje i koji je ocenjen kojekude kao pravi aparat za fotografa, nudi mnogo za uložen novac i koji se sa kit objektivima kreće oko 1000-1200 evra nov. D7000: Potpitanje bi bilo da li vredi uložiti još novca i kupiti D7000-da li za tu razliku u novcu daje bolje fotografije, odnosno oštriju sliku, više detalja i bolji kolorit?

S druge strane, imam priliku da kupim polovan D300 sa 18-200 VR II objektivom, aparatu je očišćen senzor i zamenjana guma na rukohvatu u Refot servisu, za 1000 evra. D300 je ozbiljan, što bi se reklo, pro aparat, da li ga vredi kupiti umesto novog D90 ili D7000?
Ostale marke me ne zanimaju, ja sam Nikon čovek. Iracionalno, ali je tako .Smile
Hvala unapred na savetima.

Što se stakala tiče, verovatno bi izbor pao na 18-105 VR, polovnu Sigmu 10-20 i jedan 50 ili 35 mm Nikon.
Nazad na vrh Ići dole
Ljuba
Moderator
Ljuba


Broj postova : 581
Na forumu od : 07.02.2010
Lokacija : Beograd

Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim? Empty
PočaljiNaslov: Re: Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim?   Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim? I_icon_minitime25/7/2011, 06:36

D300 je srednja klasa DSLR-a, a D90 i D7000 ipak ulaze u entery level. Imao sam prilike da radim sa D300 i D90 i uvek bih se pre odlučio za D300. Ozbiljniji je aparat i "sigurniji". Na D90 sam imao problem da blokira kad mora da procesuira više NEF formata odjednom. Čak je išlo dotle da sam morao da vadim bateriju da bih ga resetovao.

Kod D300 takvih problema nisam imao. Jedini realan problem mi je bilo to što inače radim sa Canon-om, pa sam se teže snalazio sa rasporedom Nikon-ovih komandi Smile . Ako ga budeš uzimao, proveri u kakvom je stanju mehanika. Pitanje je koliko je prešao, odnosno u kakvom je stanju zavesica. Ipak se radi o polovnom aparatu.

Sa D7000 nisam radio, ali vidim da ga dosta hvale po forumima.

Što se stakala tiče, izbor ti je ok, ali bih ja ipak pokušao da izbegnem kit objektiv (18-105). Ne kažem da je loš, ali sa boljim staklom možeš bolje da iskoristiš mogućnosti aparata. Moj predlog je (nikada neću prežaliti što sam ga prodao)

http://www.bmfoto.rs/product_tamron-sp-af-28-75mm-f-2-8-xr-di-ld-aspherical-if_733

pogotovo ako uzmeš i Sigmu koju si naveo.
Nazad na vrh Ići dole
begbie86
Admin
begbie86


Broj postova : 714
Na forumu od : 14.01.2010
Godine : 37
Lokacija : Aleksinac/Niš

Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim? Empty
PočaljiNaslov: Re: Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim?   Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim? I_icon_minitime25/7/2011, 07:25

Ljuba sve lepo rekao... Ja bih uzeo D300... D7000 je sjajan aparat, ima više opcija, ali sa D300 ćeš verovatno proći jeftinije a dobićeš sjajno telo, kvalitetno i veoma izdržljivo.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.jovangojkovic.tk/
begbie86
Admin
begbie86


Broj postova : 714
Na forumu od : 14.01.2010
Godine : 37
Lokacija : Aleksinac/Niš

Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim? Empty
PočaljiNaslov: Re: Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim?   Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim? I_icon_minitime25/7/2011, 07:34

Evo upravo sam postavio test za Nikon D5100:

http://www.fotosrbijaforum.com/t1064-nikon-d5100#6061
Nazad na vrh Ići dole
http://www.jovangojkovic.tk/
ikon
FS član



Broj postova : 1
Na forumu od : 25.07.2011

Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim? Empty
PočaljiNaslov: Re: Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim?   Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim? I_icon_minitime25/7/2011, 09:22

Ako je D300+18-200Vr svega 1000€, nemas sta da razmisljas. Znaci aparat te izlazi manje od 600, bolje nemoze. Mada mi to nesto previse jeftino..
Inace ja koristim D300s i smatram da mi je to dovoljno za bar 2-3 godine..
Sto se tice kvaliteta slike, nemam apsolutno nikakvu primedbu.
Nazad na vrh Ići dole
Stalker
FS aktivan član
Stalker


Broj postova : 68
Na forumu od : 26.08.2010

Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim? Empty
PočaljiNaslov: Re: Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim?   Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim? I_icon_minitime25/7/2011, 10:53

Hvala na odgovorima. Oko tog D300 me brine to što je stvarno mala cena za taj komplet. Ako je promenjena guma na rukohvatu, taj je prešao i oranje i tanjiranje, što bi se reklo, a ne bi me čudilo ni da je zavesica promenjena. Ne znam, moraću da ga isprobam lično i proverim broj okidanja. Hvala na preporuci za Tamron, imaću ga u vidu svakako, samo je pitanje kojom tačno količinom novca ću raspolagati za 10ak dana, kad budem kupovao aparat.
Nazad na vrh Ići dole
begbie86
Admin
begbie86


Broj postova : 714
Na forumu od : 14.01.2010
Godine : 37
Lokacija : Aleksinac/Niš

Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim? Empty
PočaljiNaslov: Re: Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim?   Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim? I_icon_minitime25/7/2011, 13:30

Ako je zavesica menjana, onda dobijaš bukvalno nov aparat... Very Happy Budi srećan ako je menjana, jer ćeš sa novom moći da pređeš cirka 150.000 okidanja... Smile
Nazad na vrh Ići dole
http://www.jovangojkovic.tk/
Stalker
FS aktivan član
Stalker


Broj postova : 68
Na forumu od : 26.08.2010

Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim? Empty
PočaljiNaslov: Re: Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim?   Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim? I_icon_minitime25/7/2011, 20:44

Jeste tako, ali pitanje i i kako je i u kojim uslovima upotrebljavan, da li je padao, itd itd...
Nazad na vrh Ići dole
Ljuba
Moderator
Ljuba


Broj postova : 581
Na forumu od : 07.02.2010
Lokacija : Beograd

Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim? Empty
PočaljiNaslov: Re: Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim?   Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim? I_icon_minitime25/7/2011, 21:09

Stalker ::
Jeste tako, ali pitanje i i kako je i u kojim uslovima upotrebljavan, da li je padao, itd itd...

To je prilično lako uočiti. Sva mehanička oštećenja su očigledna. Ako ima nekih oštećenja senzora ili AF senzora, to se vidi već na prvoj fotki.
Nazad na vrh Ići dole
Stalker
FS aktivan član
Stalker


Broj postova : 68
Na forumu od : 26.08.2010

Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim? Empty
PočaljiNaslov: Re: Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim?   Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim? I_icon_minitime25/7/2011, 22:57

Ostaje da vidim to uživo, čim mi čovek da povratnu informaciju.
Nazad na vrh Ići dole
Stalker
FS aktivan član
Stalker


Broj postova : 68
Na forumu od : 26.08.2010

Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim? Empty
PočaljiNaslov: Re: Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim?   Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim? I_icon_minitime26/7/2011, 14:03

Šta je bolje kao kit staklo uz D7000, 18-55 ili 18-105? Primetio sam čitajući testove da 18-105 ima dosta "bačvanja".
Nazad na vrh Ići dole
Ljuba
Moderator
Ljuba


Broj postova : 581
Na forumu od : 07.02.2010
Lokacija : Beograd

Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim? Empty
PočaljiNaslov: Re: Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim?   Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim? I_icon_minitime26/7/2011, 17:46


Ima veće distorzije zato što mu je raspon duži. Kraći raspon, bolji objektiv, a najbolji su fiksni Smile . Zato su kvalitetni zumovi, pored ostalih optičkih karakteristika, uvek u rasponu 3x ili ređe 4x. Ali mu je zato taj raspon upotrebljiviji i ima dobar VR. Distorzije se lako ispravljaju u adekvatnim programima (DxO Optics pro 6).
Nazad na vrh Ići dole
Stalker
FS aktivan član
Stalker


Broj postova : 68
Na forumu od : 26.08.2010

Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim? Empty
PočaljiNaslov: Re: Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim?   Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim? I_icon_minitime27/7/2011, 03:22

OK, našao sam program. Smile

Ja bih se pre odlučio za kombinaciju 18-55+55-200/300; pokriva otprilike sve žižne daljine koje su mi potrebne i još recimo neki širokougaoni, recimo 10-20 Sigma, polovan, i 35 ili 50mm.
Nazad na vrh Ići dole
Ljuba
Moderator
Ljuba


Broj postova : 581
Na forumu od : 07.02.2010
Lokacija : Beograd

Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim? Empty
PočaljiNaslov: Re: Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim?   Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim? I_icon_minitime27/7/2011, 06:51

Da, to je odlična kombinacija, ali su to kit objektivi koji ti neće omogućiti da iskoristiš aparat do kraja. Šteta je da uzmeš D300 sa kit objektivom. Ok, finansije jesu bitna stavka, ali bih se ja uvek odlučio na jeftinije telo i skuplje staklo. Skuplje staklo je uvek bolje.

Ovo govorim iz ličnog iskustva. D300 sam koristio sa 18-200 VR, a D90 sa 18- 105 VR. Na Canonu koristim L stakla i kvalitet slike i brzina rada ni po čemu ne mogu da se porede. Tokina, Tamron i Sigma imaju dobre objektive, ali treba ubosti dobar primerak.

A da li si razmišljao o ovakvoj kombinaciji

http://www.photozone.de/nikon--nikkor-aps-c-lens-tests/290-tamron-af-17-50mm-f28-sp-xr-di-ii-ld-aspherical-if-nikon-test-report--review

http://www.photozone.de/nikon--nikkor-aps-c-lens-tests/322-sigma-af-50-150mm-f28-ex-hsm-dc-nikon-mount-review--test-report
Nazad na vrh Ići dole
Stalker
FS aktivan član
Stalker


Broj postova : 68
Na forumu od : 26.08.2010

Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim? Empty
PočaljiNaslov: Re: Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim?   Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim? I_icon_minitime27/7/2011, 19:36

Na kraju neću uzeti D300, čovek koji ga prodaje je van Beograda, a nemam vremena da odem i vidim aparat koji je potencijalno u lošem stanju, tako da je izbor pao na D7000.

Kombinacija koju si izneo je mnogo dobra, ali i skupa. Uglavnom, trebaju mi jedan normalac, jedan zum i jedan širokougaoni objektiv, koji treba da stanu u okvir od 2000 evra, uključujući i D7000.
Nazad na vrh Ići dole
Ljuba
Moderator
Ljuba


Broj postova : 581
Na forumu od : 07.02.2010
Lokacija : Beograd

Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim? Empty
PočaljiNaslov: Re: Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim?   Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim? I_icon_minitime28/7/2011, 04:44

Onda sledeći predlog

http://www.bmfoto.rs/product_nikond7000_3284

+

http://www.bmfoto.rs/product_nikon-af-s-dx-nikkor-35mm-f-1-8g_2625

http://www.bmfoto.rs/product_nikon-af-50mm-f-1-8d_668
Nazad na vrh Ići dole
Stalker
FS aktivan član
Stalker


Broj postova : 68
Na forumu od : 26.08.2010

Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim? Empty
PočaljiNaslov: Re: Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim?   Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim? I_icon_minitime28/7/2011, 06:45

E to mi je već bliže. Zašto da uzmem i 50 i 35? Gledao sam na Nikon lens simulatoru, i nema neke razlike ( sa mog laičkog stanovišta jer ih nisam koristio dosad), izuzev toga što 35 daje odlične slike u lošim svetlosnim uslovima?

Ovo bi bila moja definitivna kombinacija ako se baš baš nategnem:

18-105+70-300
35
polovna Sigma 10-20.

Ili:

Tamron 17-50 VC
55-300
35
polovna Sigma 10-20.

Nazad na vrh Ići dole
Ljuba
Moderator
Ljuba


Broj postova : 581
Na forumu od : 07.02.2010
Lokacija : Beograd

Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim? Empty
PočaljiNaslov: Re: Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim?   Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim? I_icon_minitime28/7/2011, 07:04


Kao što rekoh, ja sam uvek za skuplja stakla Smile . Dakle, prva kombinacija koju si naveo je bolja iz jednostavnog razloga: ako jednog dana kupiš FF telo već ćeš imati objektive za njega (70-300 i 35). To znači prodaju druga dva (18-105 i Sigma 10-20), a od tih para možeš da kupiš neki širi zum za FF (Sigma 24-70 ili već pomenuti Tamron 28-75, koji preporučujem).
Nazad na vrh Ići dole
Stalker
FS aktivan član
Stalker


Broj postova : 68
Na forumu od : 26.08.2010

Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim? Empty
PočaljiNaslov: Re: Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim?   Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim? I_icon_minitime28/7/2011, 08:21

Hvala na pomoći i savetima. Ima mnogo dobrih kombinacija, a koja će pravgnuti, zavisi koliko ću moći da se nategnem na dan kupovine. U svakom slučaju, počeću da vas smaram sa fotografijama. ;D
Nazad na vrh Ići dole
Ljuba
Moderator
Ljuba


Broj postova : 581
Na forumu od : 07.02.2010
Lokacija : Beograd

Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim? Empty
PočaljiNaslov: Re: Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim?   Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim? I_icon_minitime2/8/2011, 18:49


Proveri ovo

http://www.foto-berza.com/ad27047.htm
Nazad na vrh Ići dole
Stalker
FS aktivan član
Stalker


Broj postova : 68
Na forumu od : 26.08.2010

Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim? Empty
PočaljiNaslov: Re: Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim?   Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim? I_icon_minitime9/8/2011, 00:34

Tek sad videh poruku, nisam bio na netu jedno vreme...zvao sam čoveka, kaže da je 3+ stanje, treba da se menja guma, prešao 200.000 okidanja, navodno zavesica menjana na 110.000...ne znam, razmisliću, nov aparat je nov aparat.
Nazad na vrh Ići dole
Ljuba
Moderator
Ljuba


Broj postova : 581
Na forumu od : 07.02.2010
Lokacija : Beograd

Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim? Empty
PočaljiNaslov: Re: Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim?   Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim? I_icon_minitime9/8/2011, 00:41


Znači, tukao svadbe... Zaboravi.
Nazad na vrh Ići dole
Stalker
FS aktivan član
Stalker


Broj postova : 68
Na forumu od : 26.08.2010

Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim? Empty
PočaljiNaslov: Re: Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim?   Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim? I_icon_minitime9/8/2011, 18:46

Pa da...nesto mnogo jeftino ga ceni. U skladu s finansijama, kupujem D7000+18-105+70-300 VR NIkkore.
Nazad na vrh Ići dole
zoltan
FS član
zoltan


Broj postova : 6
Na forumu od : 17.09.2011
Godine : 50
Lokacija : Beograd

Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim? Empty
PočaljiNaslov: Re: Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim?   Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim? I_icon_minitime3/10/2011, 12:31

Ja sam se isto tako dvoumio da kupim D7000 i zamenim svoj D3100, ali sam na kraju zategao kaish i narucio D700, sutra stize Very Happy Jer kad vec dajem tolike pare nek je bal.
Nazad na vrh Ići dole
Ljuba
Moderator
Ljuba


Broj postova : 581
Na forumu od : 07.02.2010
Lokacija : Beograd

Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim? Empty
PočaljiNaslov: Re: Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim?   Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim? I_icon_minitime3/10/2011, 18:56

A sad na red dolaze objektivi. cheers Pa to nije bal, to je maskenbal. santa farao queen flower
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim? Empty
PočaljiNaslov: Re: Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim?   Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim? I_icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Dilema oko Nikona i budućnosti-šta da kupim?
Nazad na vrh 
Strana 1 od 2Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
 Similar topics
-
» Dilema šta kupiti
» Sta da kupim?
» dilema
» Pomoc pri kupovini !!!
» Da li da kupim Nikon D3200 ili Cannon 600D

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Foto Srbija forum :: Foto Srbija Cafe :: Fotografska oprema :: Foto aparati-
Skoči na: